در ۱ اسفند ۱۳۹۷
  • انگیزه
  • خستگی ذهنی
  • روانشناسی

 

 یکی از مسائل خیلی مرموز زندگی بزرگسالان- و روانشناسی.

خستگی ،این مرموزترین مورد زندگی بزرگسالی من است: چطور ممکن است تمام روز جلوی کامپیوتر بنشینم و تایپ کنم و خسته به خانه بروم؟! چطور ممکن است که فقط حرکت ماهیچه های انگشتانم باعث شود تا دلم بخواهد روی کاناپه لم بدهم وقتی که به خانه میروم؟!مطالعه نمایید: ۲۰ نکته‌ی مهم برای موفقیت در مصاحبه‌های کاری

این سؤال در‌واقع ارتباط تنگاتنگی با یک بحث داغ در روانشناسی دارد: چه چیزی باعث خستگی ذهنی میشود؟ چرا کار پشت میزی اینقدر انرژی میگیرد؟

نظر مایکل اینزلیکت یک رواشناس دانشگاه تورنتو که مشغول مطالعه خویشتن داری،‌انگیزه و خستگی است این است که « این موضوع کم و بیش از اسرار است.”مطالعه نمایید: مسئولیت اجتماعی شرکت­ها


اما دانشمندان چندان هم سردرگم نیستند. دو نظریه اصلی در این باره وجود دارد. بگذارید ببینیم چیستند.

 

خستگی

 

نظریه اول: خیلی خسته می‌شویم چون مخزن انرژیمان ته میکشد.

یک نظریه این است که انرژیمان تمام می شود. یعنی اینکه در طول روز ما با مقدار محدودی از انرژی ذهنی سر میکنیم. برخی از مردم به این انرژی قدرت اراده یا قدرت خویشتنداری میگویند:

استفاده اجباری از نیروی ذهنی در جهت رسیدن به یک هدف.  وقتی مخازن قدرت اراده ما ته میکشد دیگر توان ادامه دادن نداریم. مشابه یک مخزن بنزین که وقتی خالی می‌شود موتور دیگر به پته پته میفتد.

 

به این نظریه خالی شدن ضمیر میگویند و معنای واضحی دارد.

اما مشکل این است که به شکل فزاینده ای شک روان شناسان در مورد واقعیت داشتن این نظریه بیشتر می شود. تاثیر اصلی خالی شدن ضمیر این است که استفاده از خویشتنداری برای انجام کاری دشوار انرژی ما را تحلیل میبرد، اما این موضوع در یک آزمایش تازه اثبات نشد. منتقدان این نظریه همچنین معتقدند که از بعد روانشناسی این نظریه منطقی نیست.

بر اساس تخمین یک پژوهش، مغزی که در حال سخت کار کردن و درگیری با خویشتنداری باشد شاید در مقایسه با یک مغز در حال استراحت، کمتر از حرکت تیک تاک ساعت نیاز به انرژی داشته باشد. آنطور که جولیا بلوز شبکه Vox توضیح میدهد بیشتر انرژی کسب شده از کالُری صرف کارکرد صحیح قلب و اعصاب و دیگر ارگان های بدن می شود.

کوین هال، محقق مرض چاقی در مؤسسه ملی بهداشت به جولیا بلوز گفته:

« آیا هنگامی که مشغول حل یک مساله سخت ریاضی هستید میزان انرژی مصرفی شما بیشتر از زمانی است که در حال تماشای تلویزیون چرتتان میبرد؟ تمام کسانی که این موضوع را اندازه‌گیری کرده‌اند جملگی پاسخ نه داده اند.”

در مجموع ما شهود خوبی در مورد اینکه چطور مغز و بدنمان انرژی میسوزاند نداریم.  و به نظر نمی‌آید که خالی شدن ضمیر جواب این سؤال پیچیده باشد.

 

خستگی کار

 

نظریه دوم: خیلی خسته می‌شویم چون دیگر انگیزه نمی ماند.

پس اگر نظریه اول منطقی نیست چه نظریه‌ای منطقی است؟

نظریه دوم روانشناسی در مورد انگیزه است. زمانی که مشغول کار هستیم، با دشواری تمرکز میکنیم یا اینکه در آخر علاقه مان را از دست میدهیم. انگیزه ما برای انجام کار کمتر میشود. میل ما بیشتر به چیزهایی که واقعاً میخواهیم میرود (مثلاً پرسه زدن در اینستاگرام  یا خواندن بلاگ موسیقی) ،  تا کاری که مجبوریم انجام دهیم. و این تنش احتمالاً باعث خستگی میشود.

در ماه آگوست محققان بریتانیایی به شواهدی غیر مستقیم در خصوص مدل انگیزشی دست یافتند.

این تحقیق ۱۰۰ پرستار بریتانیایی را در طول دو شیفت ۱۲ ساعته رصد کرد. در طول زمان شیفت این پرستاران به فواصل منظم احساس خستگی می کردند. آن‌ها همچنین دستگاه‌هایی را همراه داشتند که میزان فعالیت فیزیکی آنجا را میسنجید. به طور میانگین هرچقدر زمان بیشتری پرستاران کار می‌کردند بیشتر هم احساس خستگی می کردند.  اما هنگامی که محققین دلیل این خستگی را بررسی کردند به الگوهای جالبی برخورد کردند.

 

نتیجه برجسته این بود: هیچ ارتباط متقابلی بین میزان کار فیزیکی و احساس خستکی پیدا نشد. درک جانستون محقق اصلی این تحقیق می‌گوید :

“بر برخی افراد فعالیت فیزیکی خسته‌کننده است. ولی در افراد دیگر، این موضوع انرژی‌ زا است.”

این تحقیق همچنین نشان داد که درک شخصی پرستاران از سختی کارشان با احساس خستگی ارتباط متقابلی نداشت.

در عوض یک ارتباط دیگر یافت شد: پرستارانی که احتمال خستگی آن‌ها کمتر بود کسانی بودند که نسبت به کار خود احساس کنترل بیشتری داشتند و برای کار خود پاداش گرفته بودند. این احساسات احتمالاً انگیزه آن‌ها را بشتر کرده و در نتیجه درک داشتن انرژی را در آن‌ها تقویت کرده بود.

اینزلیکت همچنین در تحقیق خود شواهدی در مورد مدل انگیزشی پیدا کرد. چند سال قبل او و مارینا میلیواسکایا ، روانشناس، ۱۵۹ دانشجوی دانشگاه مک گیل کانادا را به مدت یک هفته مورد مطالعه قرار دادند. در طول هفته مدام سؤالاتی از طریق پیامک از آن‌ها پرسیده میشد در مورد هوس ها، امیال و خویشتنداری اجباری که در لحظه احساس میکردند و اینکه آیا احساس خالی شدن داشتند یا خیر.

 

وی ادامه میدهد “ مورد تعجب‌آور این بود که پیشگوی اصلی خستگی این نبود که آیا خویشتنداری کرده‌اند یا خیر بلکه تعداد  وسوسه هایی که احساس می‌کردند بود. اگر کارتان تایپ کردن است و اگر مانند من هستید چند مرورگر وب را باز دارید و همینطور  توییتر. این‌ها چیزهایی هستند که ما را به درون چاه وسوسه فرو میبرند.“  وسوسه ها انگیزه ما را در حین کار کمتر میکنند و در نتیجه ما احساس خستگی میکنیم. “

ممکن است علت تکاملی پشت این داستان باشد.

 

خستگی و پشت میز نشینی

 

اینزلیکت میگوید “ به عنوان یک موجود زنده ما نیاز داریم که چنین هدف را برای زنده ماندن تحقق بخشیم. کار ما فقط دنبال غذا و جفت رفتن و خوابیدن و عیش و نوش و جاه طلبی نیست. ما نیاز داریم تا همه این‌ها را انجام دهیم تا بتوانیم گونه های رو به پیشرفت و سالمی باشیم. از آنجا که این اهداف با هم تضاد دارند ما به مکانیزمی نیاز داریم تا هشدار دهد « هی این کار بس است برو سراغ کاری دیگر. این مکانیزم همان خستگی می باشد.”

 

با توجه به آنچه آمد، افزایش انگیزه به ما کمک میکند تا کمتر احساس خستگی کنیم.  یک تحقیق نشان داد که پرداخت مبلغی به آنان وقتی احساس خستگی مفرط دارند می‌تواند انرژی آن‌ها را بیشتر کند.

 

 

 

چرا نیاز داریم خستگی را تعریف کنیم؟

همانطور که گفته شد روانپزشکان هنوز به نتیجه کاملی نرسیده اند.  دلیلش یکی این است که مانیتورکردن افراد، انگیزه‌هایشان، امیالشان و خستگیشان در طول روز دشوار است. فناوری گوشی هوشمند و دستگاه‌های سنجش سلامت کمک شایانی به راحت‌تر کردن این امر می کنند. با این حال نیاز به نمونه‌های بیشتری برای اثبات اینکه خستگی مفرط ناشی از عدم انگیزه است می باشد.

دانستن چگونگی خستگی مهم است. وقتی خسته هستیم احتمال کار مخاطره آمیر و بی دقت از سوی ما بیشتر می شود. لذت کار کمتر می شود. در مجموع خستگی چیز جالبی نیست. هرچقدر بیشتر در مورد خستگی بدانیم بهتر میتوانیم شرایط کاری رضایت‌بخش و امن ایجاد کنیم. این موضوع برای رییسان هم خوب است:‌ چطور می‌توانند شرایطی ایجاد کنند که در آن کارکنان با انرژی و انگیزه بیشتر و بازدهی بالاتری به کار بپردازند.

دیگر توان تایپ کردن ندارم و خسته شدم. پس تمام!