در ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
  • باتری
  • دوگانه سوز
  • سوخت

خودروهای دوگانه سوز روز به روز محبوب‌تر می‌شوند و کارخانه های بیشتری در حال تولید این‌گونه از خودرو ها هستند.

مطالعه نمایید: مزایا و معایب باورنکردنی اتومبیل‌های خودران

به دلیل جدید بودن از نوع خودروها،‌نگهداری و سرویس کردن آن‌ها هنوز جا نیفتاده است. آیا میدانید کدام تعمیرگاهها امکان سرویس کردن این نوع خودروها را دارند؟ چه چیزهایی نسبت به خودروهای متداول متفاوت است  که باید بدانید؟

مطالعه نمایید: ۱۰ فناوری برتر اتومبیل‌ در سال ۲۰۱۸

در ادامه چیزهایی که باید بدانید را آورده ایم.( چک‌لیست اتومبیل‌ کارکرده و راهنمای خرید)

۱. هزینه‌های نگهداری مشابه خودروی با موتور درون سوز است.

خیلی از مردم این تصور اشتباه را دارند که به دلیل فرضی پیچیده و پیشرفته بودن این‌گونه خودروها هزینه سرویس و نگهداری خودروهای دوگانه سوز گران تر خواهد بود. در واقع،‌ هزینه نگهداری باید تا حد زیادی مشابه باشد. تنها قطعه‌ای که نیاز به سرویس مرتب دارد  همان موتور احتراق خودمان است که تفاوتی از این لحاظ با خودروهای عادی ندارد.

خودروهای دوگانه سوز

۲. فواصل تعویض روغن را در نظر بگیرید.

یک خودروی دوگانه سوز به دلیل استفاده مورد انتظار کمتر از موتور احتراق معمولاً فواصل طولانی‌تری برای تعویض روغن دارد. برای اطمینان از این موضوع،‌ راهنمای استفاده را مطالعه نمایید. در راهنما کارخانه سازنده بازه زمانی مناسب برای تعویض روغن را ذکر کرده است.

۳. طول عمر بیشتر پدال ترمز

به دلیل وجود خاصیت ترمز بازتولید شونده در این خودروها،‌پدال های ترمز کمتر در معرض حرارت و اصطکاک قرار میگیرند که باعث طول عمر بیشترشان می شود. البته این بستگی به طرز رانندگی شما دارد که آیا مناسب ترمز بازتولید شونده است یا خیر.

خودروهای دوگانه سوز

۴. سرمایش، کلیدی است.

مقدار عظیمی گرما به خاطر سیستم ترمز بازتولید شونده تولید می‌شود ، بنابراین سیستم سرمایش باید همیشه در سلامت کامل باشد. بنابراین،‌ تک تک تسمه ها و لوله ها و بست ها را چک کنید، فیلترهای هوای موتور و سیستم سرمایش و گرمایش هم همینطور.

۵. به باتری فکر نکنید.

این بزرگترین دغدغه خریداران این‌گونه خودروها است اما واقعیت این است که نباید نگرانش باشید. قطعات برقی داخل این خودروها به طوری طراحی شده‌اند که نیاز به سرویس نداشته باشند. اکثر سازندگان همچنین باتری را مشمول گارانتی میکنند پس اگر مشکلی برای باتری پیش آمد کافی است به نمایندگی بروید و راحت تعویضش کنید. با این همه، باید از مکانیک بخواهید که سیم‌های برق و اتصالات را زمان معاینه فنی بررسی کند تا مطمئن شوید همه چیز رو به راه است.

خودروهای دوگانه سوز

۶. مطمئن شوید تکنیسین تعمیرکار تجریه خودرو دوگانه سوز را دارد

دوگانه سوز ها از قطعات الکترونیکی پیشرفته ای بهره میگیرند که با سیم کشی های پیچیده‌ تر از یک خودروی عادی به هم متصل شده اند. مطمئن شوید که تعمیرگاه مورد نظرتان تکنیسین های خبره ای در زمینه کار با اینگونه قطعات دارد،‌قطعاتی که به دلیل استفاده از برق فشار قوی میتوانند خطرآفرین باشند.

نکته کلیدی در اینجا این است که یقین حاصل کنید که او میداند چکار میکند و تعمیرگاه هم وسایل مورد نیاز را داشته باشد.

۷. یقین حاصل کنید میزان گران روی روغن موتور مناسب باشد.

برای اکثر خودروهای دوگانه سوز روغن سبک ‌تر از روغن های مورد استفاده برای خودروهای عادی توصیه شده است.  روغنی که مخصوص این نوع موتور ها باشد. به عنوان مثال روغن موتور Motul Hybrid 0W-20 مشخصاً با در نظر گرفتن میزان توازن بیشنر نرم کردن موتور و صرفه سوخت تولید شده است. سبکی این روغن باعث می‌شود روغن راحت‌تر هنگام استارت به جریان بیفتد،‌ فشار روغن زودتر بیشتر شود و به دمای کارکرد مناسب زودتر برسد.