در ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
  • حفاظت
  • سفر

وقتی در سفر هستید حتی اگر به قفل چمدانتان خیلی اطمینان داشته باشید و در امن ترین هتل‌ها اقامت کنید، کسی که قصد سرقت از شما را داشته باشد باز هم این کار را می‌کند. پس یک لحظه غفلت یا یک سهل‌انگاری کوچک کافی است تا دارایی شما مال دیگران شود.

مطالعه نمایید: چطور هنگام سفر مراقب اضطراب و وضعیت سلامت روانی خود باشیم؟

این مطلب مربوط به چگونگی نگهداری از دوربینتان یا در دسترس نگه داشتن تلفن همراهتان در سفر نیست. حفاظت از امنیت در سفر، یک صنعت بزرگ است که بیشتر محض آرامش ذهنی شماست. چرا که حتی یک کوله‌پشتی مهروموم شده یا یک چمدان آلومینیومی هم در برابر ابزار دزدها مقاومتی ندارد.

با رعایت چند نکته ساده زیر از تبدیل شدن اتفاقی ساده مثل دزدیده شدن تلفن همراهتان به مسئله‌ای جدی مثل دزدیده شدن  اطلاعاتشخصی مربوط به هویتتان جلوگیری کنید:

حفاظت از وسایل در طول سفر

۱-تمام دستگاه‌هایتان را رمزگذاری کنید.

تصور کنید در صورت دزدیده شدن تلفن همراهتان سارقان به چه اطلاعاتی می‌توانند دسترسی داشته باشند؟ ایمیل، نرم‌افزار‌های بانکی، شبکه‌های اجتماعیتان و غیره. پس اگر تا کنون این کار را نکرده‌اید هرچه سریعتر اقدام کنید. تقریبا تمام دستگاه‌ها قابلیت کدگذاری را دارند پس هیچ بهانه‌ای برای پشت گوش انداختن ندارید.

تلفن همراهتان را وقتی خاموش است زیر نور قرار دهید. لکه‌ها را می‌بینید؟ پس روش تنظیم الگو برای باز کردن قفل گوشی فکر خوبی نیست. احتمالا این لکه‌ها به راحتی الگوی شما را لو می‌دهند. کدگذاری عددی بهتر و مطمئن‌تر از بقیه روش‌های کدگذاری است. روش اثر انگشت نیز روشی عالی است هر چند که ممکن است به یک کد پشتیبان نیاز داشته باشد.

اگر همه دستگاه‌هایتان رمزگذاری شده باشند احتمالا سارقان نمی‌توانند به اطلاعات شخصیتان دسترسی پیدا کنند و بدترین کاری که می‌توانند کنند برگرداندن تلفن همراه به تنظیمات کارخانه و فروش آن است.

۲-همه‌ی دستگاه‌هایتان را بر روی حالت احراز هویت دو مرحله‌ای تنظیم کنید.

بسیاری از وبسایت‌ها و نرم‌افزار‌ها قابلیت احراز هویت دو مرحله‌ای را دارند پس با وجود اینکه کمی زمان بر است، این کار را انجام دهید. این روش امنیتی، به‌این شکل است که اگر بخواهید از دستگاهی جدید وارد نرم‌افزار‌هایتان شوید دو مرحله را باید پشت سر بگذارید. یکی تایید کردن کدی که به دستگاه قبلی شما ارسال می‌شود و دیگری وارد کردن کدی که به عنوان کد مرحله دوم تنظیم کرده‌اید. اما در دستگاه قدیمی‌تان فقط وارد کردن رمز عبور کافی است.

با استفاده از این تنظیمات، افراد دیگر برای دسترسی به‌ایمیل یا اطلاعات تلفنتان به هر دو کلمه عبور نیاز دارند.

این قابلیت به طور کامل از دسترسی به اطلاعات شما جلوگیری نمی‌کند ولی ورود غیر مجاز به دستگاه شما را چند برابر سخت‌تر می‌کند.

۳-از قابلیت BACK UP یا پشتیبانی خودکار اطلاعات کمک بگیرید.

هنگامی‌که تمام وسایلم در سفر به ‌ایتالیا به سرقت رفت، تنها خسارت وارده خسارت مالی بود. چرا که هر شب عادت به BACK UP گرفتن از عکس‌ها و فیلم‌هایم داشتم. از این رو تنها تلفن همراه و لپتاپم را از دست دادم و اطلاعات خصوصی‌ام حفظ شدند. برنامه‌هایی مثل APPLE I PHOTO  یا GOOGLE PHOTOS به طور خودکار عکس‌ها را در نرم‌افزار CLOUD آپلود می‌کنند. بنابراین حتی اگر موبایلتان گم یا سرقت شود عکس‌ها و خاطراتتان محفوظ می‌مانند.

۴-از نرم‌افزارهای مدیریت پسورد استفاده کنید.

این مورد کمی موثرتر عمل می‌کند ولی چندان هم ضروری نیست، اما در بدترین حالت سرقت، می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد. این نرم‌افزار، پسورد نرم‌افزار‌های شما را در برابر هک شدن،  مقاوم و ایمن می‌کند. و دیگر این که، قابلیت به خاطر سپردن همه‌ی پسورد‌های شما را دارد؛ پس دیگر نیازی به حفظ کردن تعداد زیادی پسورد نخواهید داشت. تنها کافیست کلمه‌ی عبور این برنامه را به یاد داشته باشید. به سادگی چنین برنامه‌ای را بر روی مرورگر یا گوشی خود نصب کنید تا هر وقت که لازم باشد وارد برنامه یا سایت کدگذاری شده شوید تا به طور خودکار رمز عبور‌تان را وارد کند.

از همه مهم‌تر، اگر چنین اتفاقی افتاد و دستگاه شما به سرقت رفت، به راحتی با ورود به ‌این نرم‌افزار می‌توانید کلمه عبور سایت‌ها و برنامه‌های مهمتان را تغییر دهید.

۵-از بیمه نامه سفر استفاده کنید.

احتمالا اینطور فکر می‌کنید که تنها داشتن بیمه سرقت کافیست و پوشش‌دهی بیشتری از بیمه نامه سفر دارد ولی اینگونه نیست. صرف نظر از این موضوع، داشتن یک بیمه مسافرتی، حداقل می‌تواند صدمات ناشی از خسارات مالی یا معنوی را در سفر کاهش دهد.