در ۱۲ آبان ۱۳۹۷
  • خانه
  • دکوراسیون
  • مینیمال

دکوراسیون به سبک مینیمال

این روزها دکوراسیون‌های مینیمالیستی به­طرز چشم­گیری رواج یافته‌­اند. لازم نیست در سایت­‌های معروف دکوراسیون به دنبال نمونه­ هایی از آن­ها باشیم، چرا که این دکورها به‌­قدری نامحسوس هستند که بی­‌آنکه متوجه باشیم فضای اطرافمان را در بر گرفته‌­اند.

حال اگر شما هم عاشق این سبک هستید، باید بگوییم که به‌­سادگی می‌­توانید چنین دکوری را در خانه­ خود پیاده کنید. در این مطلب پنج راهکار برای ایجاد دکوراسیون مینیمالیستی، همراه با حفظ کاربری اتاق‌­ها برایتان آورده­ایم که در ادامه به بررسی و چگونگی اجرای آن­ها می‌­پردازیم.

۱-از رنگ­‌ها‌‌ی خنثی استفاده کنید

برای ایجاد دکوراسیون مینیمالیستی، تنها کافی است فضایی ساده و تمیز به وجود آورید. با انتخاب رنگ­های مناسب چنین هدفی محقق خواهد شد. معمولا در فضاهای مینیمالیستی از یک رنگ واحد استفاده می­‌شود ولی اگر دوست دارید به خانه­‌تان رنگ بیشتری بدهید، می­‌توانید از تنالیته رنگ­­‌های گرم استفاده کنید.

وقتی فضایی با رنگ­‌های خنثی ایجاد می­کنید، جلوگیری از یکنواختی و خسته‌کنندگی محیط، با ایجاد تنوع در آن اهمیت می­یابد. بدین منظور قانون نسبت­های 10/30/60 به کمکتان می‌­آید. طبق این قانون، رنگ اول را به عنوان رنگ غالب محیط، رنگ دوم را هماهنگ با رنگ اول و رنگ سوم را به نسبت کمتری انتخاب و استفاده کنید.

۲-روی مبلمان تمرکز کنید

در فضاهای مینیمالیستی مبلمان نقش مهمی ایفا می­کند. چیدمان مبلمان در چنین فضاهایی بر اساس کاربری­ اتاق­‌ها انجام می‌­شود و هیچ طرحی بهتر از چیدن مبل­‌ها در مرکز اتاق نیست. با این کار فضای منفی زیادی از بین می‌­رود. هر چه در اتاقی توجه را بیشتر به سمت مبلمان سوق دهید زیبایی آن اتاق بیشتر به چشم می‌­آید.

از آنجایی­‌که مبلمان شما نقش مهمی در دکوراسیون منزل­تان دارد، هنگام خرید آن دقت کافی به خرج دهید. خرید اجناس باکیفیت نوعی سرمایه­گذاری محسوب می­شود چرا که توجه و زیبایی زیادی را برای خانه­ی شما به ارمغان خواهد آورد. از لحاظ زیبایی­شناسی بهتر است مبلمانی انتخاب کنید که فضایی مینیمالیستی در خانه­ی شما ایجاد کند. به این منظور تا جایی که می­توانید اجناس ساده و ساخته شده از مواد طبیعی انتخاب کنید.

۳-پارچه­‌های مختلف را با هم ترکیب کنید

از آنجایی­‌که در این دکوراسیون تنها از عناصر طراحی انگشت­شماری می­توان استفاده کرد، هر جزء هم ارزش زیبایی­‌شناختی دارد هم کاربردی. همان­طورکه گفته شد تنوع در چنین محیط­­‌هایی برای حفظ زیبایی و جذابیت آن اهمیت دارد. پارچه­‌های مختلف، سلاح مخفی شما برای تحقق این هدف است.

در بحث دکوراسیون داخلی، جنس پارچه­‌ها به بیننده وزن بصری یا نوعی احساس نسبت به شی را القا می­کند. مثلا در تصویر بالا، به­‌راحتی می­‌توان گفت که فرش نرم و مخملی است و میز وسط سطح صافی دارد. اگر می­‌خواهید در بخش­‌های مختلف خانه تنوع را حفظ کنید، تا جایی که می‌­توانید از پارچه‌­هایی با جنس­‌های مختلف استفاده کنید.

۴-وسایل­تان را سازمان­دهی کنید

هیچ اتاقی بدون وجود فضایی برای سازمان­دهی وسایل در آن کارایی ندارد. در فضاهای مختلف خانه، وسایل زیادی جای می‌­گیرد. فضاهای مینیمالیستی هم از این قاعده مستثنا نیستند. تنها تفاوتی که در این فضاها وجود دارد، نحوه­ی سازمان­دهی وسایل در آن­هاست.

برای ایجاد فضاهای مینیمالیستی، وسایل­تان را به شکل مخفیانه سازمان­دهی کنید. مثلا وسایل­تان را پشت دری بسته یا داخل کمد­ها قرار دهید. برای حفظ خاصیت مینیمالی فضا، باید اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل روزمره را از معرض دید دور نگه داشته­اید. بنابراین از افزودن کمد یا دراورهای جدید به خانه واهمه‌­ای نداشته باشید. مهم­ترین نکته این است که خانه تا حد ممکن خالی از شلوغی باشد.

۵-در انتخاب لوازم زینتی دقت کنید

یکی از تصورات غلط درباره­ی فضاهای مینیمالیستی این است که در این فضاها جایی برای لوازم تزیینی وجود ندارد. ولی لوازم زینتی، مولف‌ه­ای حیاتی برای زیبایی هر فضایی هستند و فضاهای بدون وسایل دکوری به‌­نظر می‌­رسد که چیزی کم دارند. افزودن هوشمندانه تعدادی وسایل زینتی، زیبایی اتاق­‌ها را کامل کرده و به چیدمان آن نظم بیشتری می­‌بخشد.

از آنجایی­‌که در این مورد آزادی عمل دارید، وسایل دکوری‌­ای انتخاب کنید که هم کاربردی هستند هم زیبایی مینیمالیستی را به وجود می­آورند. می­توانید از وسایلی از جمله شمع، میز غذاخوری و پتو در جاهای مختلف خانه استفاده کنید.

نکته­ کلیدی، محل قرارگیری وسایل زینتی است. پس به دنبال سطوحی باشید که بدون وجود لوازم دکوری، بی­روح به نظر می‌­رسند. کتابخانه، میز غذاخوری و میز کنار تخت، مکان­‌های مناسبی هستند. پس از اینکه وسایل دکوری را در مکان­‌های مناسب قرار دادید نگاهی کلی به اتاق بیاندازید. اگر احساس می‌­کنید که هر کدام از این وسایل اضافی هستند، برای ایجاد تغییرات درنگ نکنید.

چه کسی می­تواند سبک مینیمالیست را با سادگی و تمیزی خاص خودش دوست نداشته باشد؟ این سبک ارائه‌­کننده­ یکی از بهترین انواع دکوراسیون است. بعضی­ها فکر می­‌کنند این حجم از سادگی، به­درد زندگی روزمره نمی‌خورد ولی اینگونه نیست. پس راهکارهای ما را برای ایجاد محیطی زیبا و کاربردی فراموش نکنید.