در ۱۰ شهریور ۱۳۹۷
  • دست‌دوم
  • کادو

کادو ی دست‌دومچرا کادو دست‌دوم برای کسی بخرید؟ چرا باید از دریافت کادوی دست‌دومی خوشحال شوید؟

کادوهای دست‌دوم مسئله‌ی بحث‌برانگیزی هستند. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که فقط وسایل نو می‌توانند روح سخاوتمندانه‌ی ما را نشان دهند. وسایل دست‌دوم اگر به‌درستی انتخاب نشوند ممکن است باعث خجالت‌زدگی شوند.

خریدن وسایل دست‌دوم نه‌تنها راه خوبی برای صرفه‌جویی پول است بلکه راهی است برای جلوگیری از انباشته شدن همه‌ی وسایلی که قبلاً خریده‌ایم.

سال گذشته استرالیایی‌ها ۴۵ بیلیون دلار خرج مصارف خود برای کریسمس کردند. این به معنی میزان متوسط ۲۵۰۰ دلار برای هر فرد ۱۴ ساله است.

آیا این آمار و ارقام سرتان را به درد می‌آورد؟ چون سر من که هنوز گیج می‌رود. چقدر از این پول‌ها قرض است؟ درحالی‌که دست و دل‌باز بودن برای دیگران خوب است اما این‌که خودمان را در قرض غرق کنیم اصلاً کار درستی نیست.

۱۵ هدیه‌ی دست‌دوم عالی

۱. بازی‌های دست‌دوم
چه بازی ایکس باکس باشد، چه بازی کلمات در وضعیت مطلوب یا یک جورچین، بهترین راه برای صرفه‌جویی پول در خرید بازی‌ها این است که آن‌ها را دست‌دوم بخریم. بسیاری از بازی‌های ایکس باکس و پلی‌استیشن فقط یک‌بار بازی شده‌اند. وقتی فرد به پایان بازی رسیده است، تازگی بازی برایش تمام شده است و شما می‌توانید بار بی‌حوصلگی آن‌ها را با خرید این بازی‌های دست‌دوم به دوش بکشید

مواردی که مراقبشان باشید: مطمئن شوید آن بازی یک کد یا کلید برای باز شدن نمی‌خواهد. بازی‌های کامپیوتر معمولاً با یک کد قفل شده‌اند تا فقط یک نفر بتواند از آن‌ها استفاده کند (چه حیف!). بعضی از بازی‌های ایکس باکس و پلی‌استیشن هم بخش‌های اضافی خاصی دارند که فقط با یک رمز باز می‌شوند.

قبل از خرید دیسک را برای خط و خش روی آن بررسی کنید.

اگه بازی‌های تخته‌ای دست‌دوم را خریداری می‌کنید، مطمئن شوید که همه‌ی بخش‌های بازی سر جای خود هستند. شاید لازم باشد دستورالعمل بازی را هم دانلود کنید.

درحالی‌که شاید بررسی این امر ممکن نباشد که همه‌ی قطعه‌های جورچین داخل جعبه هستند یا نه، مخصوصاً برای جورچین‌های عظیم، به خانه بروید و خودتان جورچین را کامل کنید و ببینید قطعه‌ای کم هست یا نه. هیچ هدیه‌ای بدتر از یک جورچین با قطعه‌ای گم شده نیست! خودم در خرید جورچین‌های دست‌دوم برای بچه‌ها موفقیت‌های زیادی داشته‌ام. آن‌ها بخشی از دوست‌داشتنی‌ترین جورچین‌هایی را تشکیل می‌دهند که ما داریم.

۲. کتاب‌های کلاسیک
ما یک نسخه‌ی ۱۹۷۰ دوست‌داشتنی از وینی پو داریم که آن را برای بچه‌ها دست‌دوم خریدیم و برای دادن آن به شخص دیگری تردید نخواهم کرد. وقتی کتاب‌فروشی‌ها پر از محصولات دیزنی هستند دیگر سخت می‌شود کتاب خوب پیدا کرد مگر این‌که آن‌ها را دست‌دوم بخرید.

ولی مجبور نیستید فقط یک کتاب نسخه‌ی اول یا کتاب کلاسیک را هدیه بدهید. تصور کنید یک مجموعه‌ی کامل کتاب را هدیه می‌دهید و آن‌ها را به قیمت تنها یک کتاب آن مجموعه خریداری کرده‌اید.

۳. زیورآلات
زیورآلات استفاده‌نشده عزیز من! چه دختری از یک زیورآلات گران خوشش نمی‌آید؟ پیدا کردن این وسایل در عتیقه‌فروشی‌ها و دست‌دوم‌فروشی‌ها شگفت‌انگیز است. زیورآلات زیبایی که قیمت کمی در مقایسه با نوع جدید خود دارند.

فقط هم به زیورآلات فکر نکنید. کیف‌های دستی، کیف‌های کاری، وسایل مربوط به مو و سر، خودنویس، لوازم‌التحریر و یا مجموعه‌های میزی، جعبه‌ی جواهرات، بطری‌های عطر، شال‌های ابریشمی همگی می‌توانند کادوی خوبی برای فرد مناسب باشند.

۴. عتیقه‌جات
پیدا کردن عتیقه‌ای باقیمت کم نیازمند کمی ابتکار و جست‌وجو است که به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید بدانید می‌خواهید چه کادویی بخرید. ولی چانه زدن را هم برای همین روزها گذاشته‌اند. نکته اینجاست که به کیفیت وسیله نگاه کنید و روی آن قیمت بگذارید. و صدالبته که باید کادو را باسلیقه‌ی دریافت‌کننده‌ی آن هماهنگ کنید.

حراجی‌های خانگی می‌توانند بهترین جا برای پیدا کردن این نوع وسایل باشند چون فروشندگان همیشه نمی‌دانند چه جواهراتی را برای فروش گذاشته‌اند. ولی باید زود خود را به این حراجی‌ها برسانید و از دلال‌هایی جلو بیفتید که می‌دانند دنبال چه اشیایی هستند. می‌شود یک معامله‌ی خوب را از پنجاه قدمی هم پیدا کرد.

۵. وسایل کلکسیونی
آیا با کلکسیون داری آشنا هستید؟ شخصی را می‌‌شناسم که بشقاب‌ها را جمع می‌کند ( از آن‌هایی که روی دیوار نصب می‌کنید) و همیشه هم از دریافت بشقاب‌های جدید خوشحال می‌شود. البته که می‌توانید بشقابی را دریکی از آن حراجی‌های خانگی هم پیدا کنید ولی یک بشقاب خاص مخصوصاً از آن‌هایی که تنها نسخه‌ی موجود هستند همیشه خوشایندتر خواهند بود.

۶. باقی‌مانده‌های پارچه‌ای
اگر دوخت و دوز بلد هستید باقی‌مانده‌های پارچه‌ای می‌توانند با دست‌های شما به کادو تبدیل شوند. پتو، جوراب‌شلواری، کوسن‌های پلاستیکی، لباس کودکان، لباس عروسک، رومیزی، دستمال…پارچه‌فروشی محلمان اولین جایی است که برای درست کردن چنینی وسایلی به آن سر می‌زنم.

۷. دی‌وی‌دی‌ها
اگر دی‌وی‌دی را در شرایط خوبی خریداری کنید بعد دیگر نمی‌توان گفت که دست‌دوم هستند یا نه. مثل بازی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها هم اغلب فقط یک‌بار تماشا می‌شوند و حتی ممکن است همان یک‌بار هم تماشا نشده باشند چراکه برای فرد دارنده انتخاب مناسبی نبوده‌اند.

قبل از خریدن دی‌وی‌دی همیشه جعبه یا جای آن را باز کنید و دیسک را برای خط و خش بررسی کنید مخصوصاً اگر در حال خرید دی‌وی‌دی مخصوص بچه‌ها هستید!

۸. وسایل سبدی
سبدهای شخصی می‌توانند کادوهای دوست‌داشتنی خاصی باشند و می‌توانید آن‌ها را دست‌دوم هم پیدا کنید. مثلاً یک سبد چای می‌شود یک فنجان و نعلبکی. خودتان هم می‌توانید از ایده‌هایتان استفاده کنید و سبدها یا جعبه‌های مختلفی را درست کنید.

در بهترین حالت می‌توانید در حراجی‌ها دنبال یک سبد بگردید اما دوست دارم فراتر از این حالت فکر کنم و از دیس‌ها و کیف‌هایی که می‌توان دوباره از آن‌ها استفاده کرد به‌عنوان کادو و سبد دست‌دوم استفاده کنم.

۹.رومیزی و وسایل میز
چرا قیمت نوی دیس پذیرایی، ظروف مخصوص سالاد، کیک خوری، قوری‌های چای، رومیزی و غیره را بدهید وقتی می‌توانید خیلی از آن‌ها را دست‌دوم اما دوست‌داشتنی تهیه کنید.

مثلاً یک مجموعه‌ی چایی زیبا برای شخصی مناسب همیشه مورد قدردانی قرار می‌گیرد چه دست‌اول باشد چه دست‌دوم (و کسی که آن را می‌گیرد احتمالاً از تشخیص این دو از هم عاجز است).

به این مسئله هم فکر کنید که چگونه می‌توانید وسایل دست‌دوم را با افزودن کار دست خودتان به سطح بالاتری ارتقا دهید. ویدئوهای آموزشی در این مورد را پیدا کنید و ببینید. به‌عنوان‌مثال قاشق و سایر لوازم آشپزخانه نمونه‌های خوبی برای تغییر و ارتقای سطح هستند.

شما می‌توانید یک رومیزی را گلدوزی کنید یا یک گلدان را رنگ کنید یا دیس پذیرایی را تزئین کنید (می‌توانید از باقی‌مانده‌ی رنگ‌های دیگر هم برای این کار استفاده کنید).

۱۰. وسایل امضاشده
برخی از وسایل هستند که نمی‌توانید نوی آن‌ها را خریداری کنید. یک نسخه‌ی ویژه یا امضاشده از یک کتاب یا هر وسیله‌ی دیگری می‌تواند هدیه‌ی خوبی برای فرد مناسبی باشد. ولی برای پیدا کردن چنین وسایلی باید حواستان جمع باشد چون محدود هستند. بازهم حراج‌های خانگی و دست‌دوم‌فروشی‌ها مکان‌های خوبی برای پیدا کردن این نوع وسایل امضاشده و خاص هستند.

۱۱. اسباب‌بازی‌های کلاسیک یا فکری
اگر به قسمت اسباب‌بازی یک مغازه‌ی دست‌دوم‌فروشی بروید معمولاً آن‌جا را پر از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی شکسته‌ی کثیف می‌بینید. این اسباب‌بازی‌ها کادوهای خوبی نیستند. به‌جای این‌ها به سراغ اسباب‌بازی‌های کلاسیک و فکری مثل اسباب‌بازی‌های چوبی که وضعیت مطلوبی دارند یا عروسک‌های باربی که تمیز مانده‌اند (می‌توانید آن را نوتر هم بکنید مثلاً از پارچه‌های نو برای آن لباس درست کنید و غیره) خانه‌سازی یا همان لگو (که باید تمیز شوند) بروید.

فراموش نکنید که حواستان به پارچه‌ها و وسایل مربوط به اسباب‌بازی‌ها هم باشد که می‌توانید از آن‌ها هم برای بهتر کردن وضعیت هدیه‌ی خود استفاده کنید.

۱۲. وسایل دست‌دوم جدید
این‌جا به هدیه دادن کادوها می‌رسیم. کادوهای سال قبل که از آن‌ها استفاده نکرده‌ایم و حتی ممکن است بازهم نشده باشند. حتی می‌شود گفت این وسایل دست‌دوم هم نیستند.

نکته‌ی مهم در مورد این نوع هدایا این است که باید مراقب باشید اشتباه کسی را تکرار نکنید که به شما کادویی بی‌مصرف را داد. مثلاً در هنگام انتخاب هدیه برای هر فرد به این مسئله فکر کنید که آیا او هم این کادو را استفاده نخواهد کرد و آن را به فرد دیگری خواهد داد؟

۱۳. دوچرخه
وقتی بچه بودم همه‌ی دوچرخه‌هایم دست‌دوم بودند. پدربزرگم آن‌ها را از تکه‌های گوشه افتاده و شکسته درست می‌کرد و وقتی مرد پدرم به این کار ادامه داد. کمی مراقبت از این وسایل و شاید یک روکش یا رنگ جدید می‌تواند دوچرخه‌ها را مثل روز اولشان کند.

۱۴. وسایل ورزشی
وسایل ورزشی دست‌دوم می‌توانند ابزاری عالی برای هر فردی باشند که همیشه می‌خواستند ورزش خاصی را ادامه دهند. با خریدن وسایل ارزانی آن‌ها را به قدم گذاشتن در این مسیر و ورزش‌ها تشویق کنید. و اگر با این کار خود بتوانید علاقه‌ی شدیدی را در آن‌ها نسبت به ورزشی ایجاد کنید آن‌ها خودشان می‌روند و وسایل بهتری برای خود خریداری می‌کنند.

(هشدار: برای همسر خود دوچرخه‌ی ثابت نخرید. نپرسید چرا فقط نخرید دیگر!)

۱۵. آثار هنری
هدیه دادن آثار هنری کار راحتی نیست مگر این‌که سلیقه‌ی شخصی را که برای او کادو می‌خرید از قبل بدانید. مغازه‌های دست‌دوم‌فروشی و حراج‌های خانگی مکان‌های خوبی برای پیدا کردن آثار هنری قدیمی هستند. و چه کسی می‌داند؟ شاید آن‌قدر خوش‌شانس باشید که بتوانید یک اثر هنری کلکسیونی را در انتهای گاراژ کسی پیدا کنید.

در بدترین حالت می‌توانید وسایلی پیدا کنید که وضعیت آن‌ها را بهتر کنید. کاغذهای مچاله شده، کاغذدیواری یا پارچه می‌توانند به شما در ساختن یک اثر هنری کمک کنند مخصوصاً اگر بیش از یکی از آن‌ها را باهم به کار ببرید. شاید بتوانید همگی آن‌ها را به‌وسیله‌ی بهتری بزنید یا تبدیل کنید.

کادوهای دست‌دوم همیشه رنگ و رو رفته نیستند. نکته‌ی اصلی این است که همیشه کادو را با گیرنده‌ی آن هماهنگ کنید (این نکته برای هدایای جدید هم کاربرد دارد). اگر وسیله‌ای همچنان در وضعیتی خوبی قرار دارد و فرد موردنظر هم آن را می‌خواهد و لازم دارد، پس مهم نیست که چند نفر قبلاً از آن استفاده کرده‌اند.

نظرات و تجربیات شما در مورد خرید کادوهای دست‌دوم چیست؟