در ۱۷ شهریور ۱۳۹۷
  • موتور
  • موتور دست دوم
  • موتورسیکلت

خرید موتورسیکلت دست دوم

خرید یک موتورسیکلت دست دوم ممکن است دلهره‌آور باشد. بنابراین نکاتی را که طی سال‌ها تجربه کسب کرده‌ایم برایتان توضیح می‌دهیم تا با خیالی آسوده خریدتان را انجام دهید:

مطالعه نمایید: چطور بهترین دوچرخه را انتخاب کنیم

1- قبل از همه‌چیز تحقیق کنید.
بی‌شک تحقیق کردن فراتر از صرفا اطلاع از قیمت جنس است. آگاهی از ویژگی‌های خاص موتور سیکلت و مشکلات احتمالی آن بسیار حائز اهمیت است.

بازار می‌تواند مکان خوبی برای جمع‌آوری اطلاعات باشد. افراد با تجربه در این زمینه اطلاعات مفیدی درمورد قیمت تعویض مواد مصرفی موتور سیکلت مانند لاستیک، روغن، فیلتر هوا، زنجیر و چرخ دنده دارند که این اطلاعات در هنگام مذاکره می‌تواند بسیار کارا باشد.

2- به عکس‌های آگهی فروش دقت کنید

معمولا عکس‌هایی که از موتور سیکلت در فروشگاه‌های مجازی مشاهده می‌کنید آن را در شرایطی کمی بهتر از چیزی که انتظار دارید نشان می‌دهند.

ولی اگر در عکس‌ها مواردی مانند جک شکسته، پارگی لاستیک یا حتی خراش عمیق در پنل‌های پرده مشاهده کردید قیمت تعویض این قطعات را بررسی کرده و هنگام مذاکره با فروشنده در میان بگذارید.

3- سوابق موتور سیکلت را بررسی کنید

قبل از اینکه حتی نیمی از روز خود را صرف بررسی موتور سیکلت مورد نظرتان کنید، شماره سریال آن را در وب‌سایت www.bakesales.com.au وارد کنید و استعلام بگیرید. چنانچه سند موتورسیکلت دارای وام باشد می‌توانید درباره خرید آن پیش از بررسی حضوری تصمیم بگیرید.

4- قطعات را بررسی کنید

وقتی برای ارزیابی موتورسیکلت سوار آن می‌شوید، موتور آن را لمس کنید تا مطمئن شوید که به خوبی گرم می‌شود.

اگر موتورسیکلت از ابتدا گرم باشد بدین معناست که فروشنده قبل از ورود شما موتور را روشن کرده و می‌خواهد چیزی را از شما پنهان کند. بنابراین از فروشنده راجع به این موضوع سوال کنید. پاسخی که به شما می‌دهد مشخص می‌کند که آیا اهداف غیرمنصفانه‌ای داشته یا نه.

حتی بهتر است از فروشنده بخواهید تا پیش از ورود شما موتور سیکلت را روشن نکند. اینگونه می‌توانید مطمئن باشید که موتور از ابتدا سرد بوده و همچنین هنگام شروع به کار صدای ناخوشایندی ایجاد نمی‌کند.

5- وضعیت کلی موتور سیکلت چگونه است؟

اگر بدانید دنبال چه چیزی هستید به راحتی می‌توانید بگویید که اگر موتور وضعیت ظاهری خوبی دارد عمر خوبی نیز داشته است.

اگر موتور تکیه‌گاه مرکزی ندارد به دنبال یک تکیه‌گاه باشید و از فروشنده بخواهید که آن را بر روی موتور سوار کند. عقب‌تر بروید و روی زانو بنشینید. چرخ‌ها سالمند؟ چرخ‌ها را بچرخانید تا مطمئن شوید که دارای پیچش نیستند. به کوچک‌ترین گره در زنجیر دقت کنید و بررسی کردن چرخ دنده را نیز فراموش نکنید.

6- تایرها

یک دست تایر مناسب برای یک موتور اسپورت حداقل 500 دلار برای شما هزینه در پی خواهد داشت پس حتما زمان کافی برای بررسی وضعیت تایرها صرف کنید.

علاوه بر بررسی عمق فرورفتگی‌های لاستیک، شکاف‌ها و عمر آن را نیز ارزیابی کنید. معمولا اگر تایرها برای دوره‌ای چند ساله بی‌استفاده بوده باشند اینگونه به‌نظر می‌رسد که هنوز کاملا پر هستند ولی در واقعا انقدر سفت شده‌اند که زمان تعویض آن‌ها رسیده است. اگر تحقیقات خود را به درستی انجام داده باشید اکنون از قیمت احتمالی یک دست تایر اطلاع دارید، پس از این دانش خود برای هموار کردن روند مذاکره استفاده کنید.

7- یک دور امتحانش کنید!

قبل از شروع مذاکره اگر موتور سیکلت به ثبت رسیده است و خودتان نیز مایلید، یک دور کوتاه سوارش شوید. قطعا این سواری کوتاه اطلاعات خیلی زیادی به شما نخواهد داد ولی مشکلات مکانیکی و خرابی‌های ترمز، فرمان و جعبه دنده را به سرعت آشکار می‌کند.

از همه مهم‌تر به خودتان ثابت می‌شود که آیا از راندن این موتور لذت می‌برید یا نه. ولی قبل از شروع، با فروشنده راه‌حلی برای حوادث احتمالی و سالم تحویل ندادن موتور در نظر بگیرید.

8- چراغ قوه همراه خود داشته باشید

از اینکه محافظه کار یا دست و پا چلفتی به‌نظر برسید خجالت نکشید. وجود یک چراغ قوه برای بررسی زنگ‌زدگی در باک موتور، عمق فرورفتگی‌های لاستیک و وضعیت زنجیر و چرخ دنده، مخصوصا وقتی در یک گاراژ تاریک هستید می‌تواند مفید باشد.

همچنین با همراه داشتن یک پیچ گوشتی و فرو کردن آن در کابین فیلتر روغن می‌توانید به وضعیت روغن موتور پی ببرید. اگر روغن تیره و غلیظ باشد نشان می‌دهد به خوبی نگهداری نشده است. روغن خوب و سالم باید شفاف باشد.

9- دفترچه‌ها و باتری

اطمینان حاصل کنید که سوابق سرویس‌دهی موتور را بررسی کرده‌اید. زیر صندلی موتور را نگاه بیندازید تا ببینید جعبه ابزار موتور هنوز همانجاست. وقتی صندلی برعکس است دنبال وجود خوردگی در باتری و علائمی که نشان می‌دهند به زودی یک باتری جدید نیاز است بگردید.

10- از بودجه خود آگاهی داشته و برای فسخ شدن قرارداد آماده باشید

مهم‌ترین و احتمالا سخت‌ترین قسمت کار همین است. قبل از اینکه خانه را به قصد انجام معامله ترک کنید باید دقیقا بدانید چه مقدار می‌توانید هزینه کنید.

محکم بایستید و سعی کنید هیجان خرید یک موتور سیکلت نو شما را تحت تاثیر قرار ندهد. به تحقیقات خود و مواردی که بر سر آن می‌خواهید مذاکره کنید اعتماد داشته باشید و اگر نتوانستید بر سر قیمت توافق کنید این معامله را فراموش کنید. صبرتان بالاخره جواب خواهد داد.