در ۲۰ آبان ۱۳۹۷
  • اتومبیل
  • تکنولوژی
  • خرید ماشین
  • خودرو
  • فناوری
  • هوشمند

خریداران اتومبیل‌های جدید بهتر است به جای آنکه زمان زیادی را برای نگاه انداختن به زیر کاپوت صرف کنند، وقت بیشتری را برای آزمودن فناوری‌های اتومبیل بگذارند.

البته که پیشرانه هنوز هم مهم است ولی مسئله‌ی مهم‌تر این است که راننده و سرنشینان اتومبیل چگونه با اتومبیل‌های پیشرفته‌ی امروزی کار می‌کنند. به همین دلیل است که می‌خواهیم به 10 فناوری برتر 2018 برای اتومبیل‌ ها بپردازیم.

مطالعه نمایید: شش شاسی بلند پرسرعت بین ۱۵ تا ۸۰ هزار دلار

امسال اگر می‌خواهید اتومبیل بخرید باید دنبال این فناوری‌ها بگردید. شاید فکر کنید همه‌ی آن‌ها به کار شما نمی‌آیند ولی جدا از قیمت نباید پیدا کردن خودرویی که اکثر آن‌ها را داشته باشد خیلی سخت باشد.

مطالعه نمایید: مزایا و معایب باورنکردنی اتومبیل‌های خودران

اپلیکیشن‌های اتصال گوشی‌های هوشمند به اتومبیل

اگر بگوییم گوشی‌های هوشمند همه‌ چیز را تغییر داده‌اند اغراق نکرده‌ایم! خصوصا که این تغییر شامل تعامل ما با اتومبیلمان هم می‌شود. بیشتر سازندگان خودرو برنامه‌هایی را برای گوشی‌های هوشمند عرضه می‌کنند ولی بعضی از آن‌ها بهتر از بقیه هستند.

به دنبال برنامه‌ای باشید که به شما اجازه می‌دهد درهای اتومبیل را از راه دور باز و بسته کنید، شرایطی مانند میزان سوخت یا فشار لاستیک‌ها را بررسی کنید و حتی اتومبیل خود را از راه دور روشن کنید تا در روزهای سرد زمستان موتور را گرم کند.

به یاد داشته باشید که هزینه‌ی ماهانه یا سالانه‌ی این خدمات را بپرسید چون ممکن است برای هر سازنده‌ی ماشین متفاوت باشد.

تکنولوژی راننده‌ی نوجوان

دادن کلیدهای اتومبیل به نوجوانان خود که تازه گواهینامه گرفته‌اند، ممکن است نگران‌کننده باشد ولی شاید برخی از فناوری‌های جدید بتوانند کمی شما را آرام کنند.

بسیاری از اتومبیل‌ها دارای فناوری‌های محدودکننده‌ی جوانان هستند که اگر سرعت ماشین از حدی بیشتر شود شما را باخبر می‌کنند یا اگر کمربندها بسته نشوند ضبط را قطع می‌کنند یا حتی نمی‌گذارند صدای ضبط از حدی بیشتر شود چه برسد به این‌که بخواهد تا آخر بلند شود!

ویژگی تکنولوژی راننده‌ی جوان در اتومبیل شورلت دارای یک Report Card است که اگر درحالی‌که فرزند جوان پشت اتومبیل است، سیستم‌های امنیتی مانند ABS یا هشدار برخورد از جلو فعال شوند به والدین اطلاع می‌دهد.

سیستم کروز کنترل تطبیقی

سفرهای مداوم حومه‌ی شهری اصلاً خوب نیستند. ولی سیستم‌های کمک‌راننده‌ی پیشرفته مانند کروز کنترل تطبیقی می‌توانند میزان زیادی از اضطراب شما را کم کنند.

کروز کنترل تطبیقی می‌تواند با استفاده از ردیفی از حسگرها که در اتومبیل تعبیه شده‌اند با سرعت اتومبیل مقابل شما هماهنگ شود که این مسئله باعث می‌شود مجبور نباشید در ترافیک دائماً گاز و ترمز را فشار دهید.

برخی از سیستم‌ها حتی به اتومبیل این امکان را می‌دهند که کاملاً متوقف شود و بعد راه را ادامه دهد که این ویژگی هم باعث می‌شود تا ترافیک‌های شدید که توقف در آن‌ها زیاد است راحت‌تر طی شوند.

شاید از این‌که کنترل اتومبیل را به خود اتومبیل بسپارید کمی نگران باشید ولی به شما قول می‌دهیم: اگر یک‌بار از آن استفاده کنید دیگر نمی‌خواهید به وضعیت سابق برگردید.

چراغ‌های جلو LED / Xenon

وقتی در شب رانندگی می‌کنید چراغ‌های جلوی خودرو تنها وسیله‌ای هستند که بین شما و یک تصادف قرار دارند پس به نظر می‌رسد فناوری بهتر برای چراغ‌ها ضروری است.

چه از لامپ‌های LED استفاده شود که هیچ‌وقت نیاز به جایگزینی ندارند یا سیستم‌های قدیمی‌تر ولی همچنان عالیِ xenon، روشن کردن جاده بهترین راه برای جلوگیری از تصادف در شب است.

بسیاری از اتومبیل‌های لوکس چراغ‌های چرخان دارند که با جاده می‌چرخند تا گوشه‌های مسیر را برای شما روشن کنند و درعین‌حال سیستم‌های نوری نمی‌گذارند دید دیگر راننده‌ها کور شود ولی دید شما به محیط را به حداکثر می‌رسانند. اگر قبل از خرید نهایی دوری با اتومبیل در شب بزنید خوب است چون می‌توانید کارایی چراغ‌های جلو و عقب را بررسی کنید.

Apple CarPlay و Android Auto

گرچه سازندگان خودرو نمی‌خواهند به این مسئله اعتراف کنند ولی بسیاری از سیستم‌های اطلاعات-سرگرمی اتومبیل‌ها – همان صفحه‌های همه‌کاره که ضبط، هدایت و وضعیت هوا را کنترل می‌کنند – خیلی کاربرپسند نیستند. به همین دلیل است که از Apple CarPlay و Android Auto خوشمان می‌آید. گوشی هوشمند خود را به اتومبیل متصل کنید و آن صفحه‌ی بزرگ را با برنامه‌ای که آشنا‌تر و ساده‌تر است جابه‌جا نمایید.

با این کار برنامه‌ی کنترل ساده‌ای خواهید داشت که به موسیقی، نقشه‌ها و ویژگی‌های کنترل صدای گوشی شما دسترسی دارد و در همین حال مجبور نیستید با سیستم‌های پیچیده‌ی اصلی اتومبیل هم سروکله بزنید.

اساساً همه‌ی سازندگان خودرو (به‌جز تویوتا و لکسوس) قول داده‌اند که اتومبیل‌هایشان از حداقل یکی از برنامه‌های اپل و اندروید پشتیبانی کنند البته این پشتیبانی در همه‌ی سطوح اتومبیل‌ ها نخواهد بود. مطمئن شوید که اتومبیل تان امکانات کافی دارد و با گوشی هوشمند شما سازگار است.

درگاه‌های USB

یک اتومبیل پر از سرنشین یک اتومبیل پر از دستگاه‌های مختلف است و همه هم می‌خواهند باتری‌های خود را شارژ کنند. پس ببینید اتومبیل تان چند درگاه USB دارد. اکثر اتومبیل‌های جدید یکی دو درگاه دارند ولی برخی – مثل اتومبیل Chrysler Pacificaکه ۹ درگاه دارد (آن‌هم در یک مینی ون که فقط جای هفت سرنشین دارد) – دارای درگاه‌های بیشتری هستند.

ببینید به چند درگاه نیاز دارید و بعد دقت کنید که این درگاه‌ها در اتومبیل در جاهای مفیدی تعبیه شده باشند. برخی از وسایل نقلیه‌ی خانواده پسند چند درگاه در پشت اتومبیل برای بچه‌ها دارند و برخی از اتومبیل‌ها حتی دارای پریزهای برق 110 ولتی هستند که در خانه‌تان موجود است.

هشدار دنده‌عقب

پارکینگ‌ها مکان‌های معمول برای تصادفات کم‌سرعت ولی گران‌قیمت هستند. خارج شدن از یک پارکینگ حتی با دوربینی در پشت اتومبیل هم می‌تواند کار خطرناکی باشد. به همین دلیل هشدار دنده‌عقب تا حد زیادی مفید است.

به کمک حسگرهای پشت اتومبیل می‌توانید از وسایل نقلیه‌ای که به شما نزدیک می‌شوند، چرخ‌های خرید یا عابران پیاده‌ای که بدون اطلاع شما پشت اتومبیل قرار دارند، به‌موقع آگاه شوید. بوق‌های بلند بخش معمولی از این سیستم‌ها هستند ولی برخی سیستم‌ها خودشان به‌صورت خودکار ترمز می‌کنند تا از تصادف جلوگیری شود.

اخطار خروج از خط

در هنگام رانندگی ممکن است حواستان پرت شود. دلیل حواس‌پرتی چه نگاه سریعی به ضبط باشد چه کودکی که نیازمند توجه فوری شما است، گاهی کمتر از آنچه باید به جاده دقت می‌کنیم.

سیستم‌های اخطار خروج از خط با استفاده از دوربین‌هایی خروج اتومبیل از خطی مشخص را بررسی می‌کنند و تذکری صوتی یا تصویری می‌دهند (یا حتی فرمان یا صندلی را می‌لرزانند) که شما بیش‌ازحد مجاز از خط خود دور شده‌اید. وقتی از یک سیستم هدایتی استفاده کنید این سیستم اخطار خودش را خاموش می‌کند پس نگران درگیری تصادفی این دو سیستم نباشید.

فناوری‌های پیشرفته‌تر که به آن‌ها کمک نگه‌دارنده‌ی خط می‌گویند حتی می‌توانند به شما کمک کنند تا به خط خود بازگردید که اگر در حال رفتن به جهت مخالف جاده باشید این فناوری می‌تواند جان شما را نجات دهد.

ترمز اضطراری خودکار

ترمز اضطراری خودکار یا AEB چند حسگر مختلف است که قریب‌الوقوع بودن تصادف را تشخیص می‌دهد و به‌صورت خودکار ترمز می‌کند تا از شدت تصادف کم کند یا کلاً از تصادف جلوگیری نماید.

صنعت خودروسازی توافق کرده است که این ترمز خاص را در سال 2022 به استانداردی برای اتومبیل‌ها تبدیل کند ولی امروزه هم خیلی از اتومبیل‌ ها این ویژگی را دارند.

این سیستم‌ها خیلی خوب عمل می‌کنند ولی شما نباید روی آن‌ها حساب کنید تا به‌جای شما ترمز کنند – این سیستم‌ها به‌عنوان راه‌حل آخر هستند تا وقتی راننده توجه کافی ندارد از تصادف جلوگیری کنند؛ وقتی هم که فعال می‌شوند به شدت آلارم می‌دهند.

اگرچه درگاه‌های USB و برنامه‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند مهم هستند ولی چنین سیستم‌هایی می‌توانند جان شما را نجات دهند پس بهتر است این‌یکی را در فهرست خود در اولویت قرار دهید.

دوربین 360 درجه

درخواست خسارت از بیمه برای تصادف‌هایی با سرعت کم خیلی معمول است. این تصادفات معمولاً در حال ورود و خروج به پارکینگ رخ می‌دهند. دوربین 360 درجه می‌تواند کار را برای افرادی راحت‌تر کند که متوجه نمی‌شوند یک اتومبیل شاسی‌بلند چقدر بزرگ است.

کامپیوتر هوشمند اتومبیل شما با ترکیب تصاویر دوربین‌های اطراف اتومبیل تصویری از بالای اتومبیل به شما نشان می‌دهد. این دوربین می‌تواند اطراف گاراژ شما یا ترافیک مسیر خواربارفروشی را نشان دهد و برای پارک دوبل هم کمک زیادی به شما بکند.

این سیستم‌ها روزبه‌روز ارزان‌تر و ارزان‌تر می‌شوند و امروزه حتی روی اتومبیل‌ هایی با قیمت متوسط هم وجود دارند. اگر قصد خرید یک هاچبک کوچک را دارید شاید خیلی به این ویژگی نیاز نداشته باشید ولی وقتی یک شاسی‌بلند بزرگ بخرید…این ویژگی بسیار ارزشمند خواهد بود.