در ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
  • زباله
  • طبیعت

مکان‌های دفن زباله روزانه در حال گسترش هستند. در بین سال‌های 1960 و 1990 تولید زباله دو برابر شده است و از آن زمان به ازای هر نفر روزانه 4.5 پوند زباله تولید می‌شود.

مطالعه نمایید: کیسه‌ پلاستیکی وسیله‌ی مناسبی برای حمل دیگر وسایل است اما …

به‌رغم تمایل روزافزون برای استفاده‌ی مجدد و بازیافت، باید سعی کنیم که بیماری و نه‌فقط علائم آن را درمان کنیم و برای انجام این کار باید استفاده‌ی خود را کاهش دهیم. استفاده‌ی هوشمندانه و فشار آوردن به شرکت‌ها برای استفاده از مواد قابل بازیافت و قابل‌تجزیه‌ی زیستی در بسته‌بندی محصولاتشان  بخشی از راه‌حل است. بخش دیگر در ابتدا استفاده‌ی کمتر است.

مطالعه نمایید: سهم خود را در آلودگی هوا کاهش دهید

این‌ها کارهایی هستند که همین حالا می‌توانید انجام دهید.

1- به این‌که آیا واقعاً به چیزی نیاز دارید قبل از خرید آن فکر کنید.

آیا می‌توانید با چیزی که همین حالا هم دارید بسازید؟ هرچه بیشتر بخرید زباله‌ی بیشتری هم تولید می‌کنید پس اگر می‌توانید از چیزهایی که دارید استفاده‌ی دو برابر کنید، می‌توانید در بلندمدت زباله‌ی کمتری تولید کنید.

2- محصولاتی که بسته‌بندی بیش‌ازحد دارند نخرید.

از خریدن چیزهایی که علاوه بر بسته‌بندی کلی بسته‌بندی جدای خود را هم دارند، دوری‌کنید. کیسه یا بطری بزرگ‌تری به‌جای چندین مورد مشابه کوچک بخرید. از آن‌جایی که پول را برای بسته‌بندی کمتری می‌دهید، ممکن است در کل هم پول کمتری بپردازید.

از قصاب خود بخواهید تا گوشت شما را فقط در کاغذ کاهی بپیچد بعد قیمت را در بالای آن متصل کند تا کاغذ را تاشده نگه دارد. این نوع کاغذ یا هر کاغذ دیگری که باید استفاده شود قرار است قوی، ضد آب و روغن باشد و معمولاً از آن برای جا کردن تیکه‌های گوشت در داخل سینی استفاده می‌شود. این کاغذ به‌صورت توپی و برگی موجود است.

میوه و سبزیجات تازه و بازنشده بخرید.

غلات و پاستا و میوه‌ی خشک را فله‌ای بخرید.

قبل از خرید ببینید که آیا بسته‌بندی در ناحیه‌ی شما قابل بازیافت است یا نه.

3- در هنگام رفتن به خواربارفروشی از کیسه‌های خود استفاده کنید. هم کیسه‌های پلاستیکی و هم کاغذی در این مورد کمی به نفع محیط‌زیست هستند.

کیسه‌ای از جنس کرباس با خود به مغازه ببرید.

از متصدی مغازه بخواهید تا اجناسی را که دسته دارند (مثل بطری شیر یا پودر لباس‌شویی) یا آن‌هایی را که خود کیسه دارند (مثل برخی محصولات) یا بسته‌بندی دارند (مثل برشتوک) را دوباره بسته‌بندی نکند. اغلب بسته‌بندی محصولات حداقل آن‌قدری مناسب هستند که بتوان آن‌ها را داخل کیسه‌ای دیگر گذاشت.

اگر چیزهایی خریده‌اید که می‌توانید حمل کنید یا اگر چیزهایی که خریده‌اید قرار است مستقیم از سبد خرید وارد اتومبیل و بعد آشپزخانه شوند کیسه نخواهید.

خودتان خریدتان را بسته‌بندی کنید. می‌توانید آن‌ها را به روش خود بسته‎‌بندی کنید و در زمان و کیسه صرفه‌جویی کنید.

اگر نمی‌توانید از گرفتن کیسه از مغازه اجتناب کنید، از آن کیسه به‌عنوان کیسه‌ی آشغال برای دست‌شویی، اتاق‌خواب یا اتاق بچه‌ها استفاده کنید.

4- بی‌خیال کاغذ شوید! کاغذ در حدود 30 درصد از زباله‌های آمریکایی‌ها را تشکیل می‌دهد.

اگر اطلاعات را روی صفحه‌ی کامپیوتر می‌بینید از آن‌ها پرینت نگیرید.

از برنامه‌ای برای یادداشت‌برداری از اطلاعاتی که می‌خواهید داشته باشید استفاده کنید.

اطلاعات بانکی، رسیدها، قبوض و دیگر مدارک را به‌صورت الکترونیکی دریافت و بررسی کنید.

روزنامه و مجلات را اگر موجود هستند به‌صورت آنلاین بخوانید.

از نگه‌داشتن بروشور و پوستر خودداری کنید. اصلاً مگر قرار بود آن‌ها را بخوانید؟ اگر می‌خواهید اطلاعات کسی را داشته باشید کارت آن‌ها را بگیرید یا از اطلاعاتشان عکس بگیرید.

از کاغذ کادوهای قابل بازیافت استفاده کنید. حتی می‌توانید با پارچه آن را بسازید.

5- نامه‌نگاری را متوقف کنید.

چند تماس تلفنی و دیدن صفحات وب‌سایت‌ها می‌تواند خیلی بیشتر به کارتان بیاید. این کار در زمان، میزان به‌هم‌ریختگی و شاید حتی پول شما صرفه‌جویی می‌کند.

6- چیزی را که نیاز ندارید بفروشید یا به دیگران بدهید.

می‌توانید به سراغ امور خیریه‌ی محله‌ی خود هم برای این کار بروید.

7- اجناس استفاده‌شده را از حراجی‌ها یا هر جای دیگری که می‌شود بخرید.

با این کار در پولتان صرفه‌جویی می‌کنید و درخواست برای جنس جدید هم کاهش می‌یابد. خریدن اجناس استفاده‌شده شکلی مستقیم از بازیافت است.

8- به انتخاب خودتان دوباره از اجناس استفاده کنید.

از پارچه‌ به‌جای دستمال یا حوله‌های کاغذی استفاده کنید. برای هر فرد خانواده‌تان دو یا سه عدد کنار بگذارید. (نکته: دست‌دوم‌فروشی‌ها و حراجی‌ها بهترین مکان برای پیدا کردن چنین چیزهایی هستند.) اگر همگی باهم ازنظر ظاهر هماهنگ نیستند و آن‌قدر هم کثیف نشده‌اند اعضای خانواده می‌توانند از آن‌ها برای بیش از یک وعده‌ی غذایی استفاده کنند.

ناهار خود را بدون زباله بخورید. از یک سبد به‌جای کیسه کاغذی استفاده کنید.

از محفظه‌های غذای قابل بازیافت به‌جای کیسه‌های پلاستیکی و نوشیدنی‌های بسته‌بندی‌شده در داخل سبد ناهار خود و در خانه استفاده کنید. اگر از کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار برای نگه‌داشتن غذا استفاده می‌کنید، می‌توانید چندین بار آن‌ها را بشویید و دوباره استفاده کنید. از کیسه‌هایی که حاوی گوشت بوده‌اند دوباره استفاده نکنید.

از بشقاب‌های کاغذی، رومیزی‌های پلاستیکی و کاغذی و لوازم آشپزخانه‌ی یک‌بارمصرف استفاده نکنید.

از یک پارچه به‌جای یک دستمال یک‌بارمصرف برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید.

از حوله‌های پارچه‌ای و نه کاغذی در آشپزخانه و اتاق‌خواب استفاده کنید.

به‌جای حوله‌های کاغذی با کهنه تمیزکاری کنید.

حداقل وقتی خانه هستید از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده کنید. آن‌ها را به‌جای دور انداختن بشویید.

9- کمتر استفاده کنید

فقط به میزانی که می‌دانید استفاده می‌کنید خرید کنید تا آن‌ها خراب نشوند. از قبل برنامه‌تان را بریزید و برای یک خرید یک‌هفته‌ای غذای مورداستفاده پیش بروید.

چیزهایی که می‌گیرید را تکه‌تکه کنید. اگر می‌توانید با اندازه‌ی کوچک‌تر حوله‌ و دستمال‌کاغذی هم سر کنید، کوچک کردن آن‌ها را در نظر داشته باشید.

سطل زباله را بدون برداشتن کیسه‌ی آن خالی کنید مگر این‌که کیسه خیلی کثیف شده باشد. جدا کردن بخش‌های کثیف زباله مانند زباله‌ی سبزی باعث می‌شود تا کیسه‌زباله برای مدت طولانی‌تری قابل‌استفاده باشد. هر جا امکان داشت از کیسه‌های خواروبارفروشی به‌جای کیسه‌زباله استفاده کنید.

فقط به میزانی که نیاز است از صابون و پودر لباس‌شویی استفاده کنید. در حال شست‌وشو ماشین لباس‌شویی خود را باز کنید. اگر به نظر آب لغزنده است و ظاهری کف‌آلود دارد سعی کنید بخشی از پودری را که در محفظه ریخته‌اید بی‌توجه به اندازه‌گیری محفظه‌ی پودر ریختن بردارید. به همین طریق ببینید چقدر شامپو و صابون ظرف برای ماشین ظرف‌شویی نیاز دارید. بسیاری از محصولات مواد تشکیل‌دهنده‌ی متمرکزی دارند. به یاد داشته باشید که بیش از میزان موردنیاز باعث نمی‌شود تا ظرف‌ها تمیزتر شوند. با بیشتر ریختن این مواد فقط باید ظرف‌ها را بیشتر با آب شست‌وشو دهید.

در خانه آشپزی کنید. مواد غذایی خام اغلب بسته‌بندی کمتری در مقایسه با غذاهای آماده دارند.

10- باغتان را با همان چیزی که در آن می‌روید کود دهید.

این کار باعث می‌شود تا زباله‌های حیاط و سبزیجات شما کمتر شود (معمولاً 15 درصد زباله‌ای که یک خانه تولید می‌کند) و باغ شما بدون استفاده از کودهای شیمیایی بهبود پیدا کند. اگر بتوانید از چیزهایی که خودتان تولید می‌کنید مانند علف و برگ‌های افتاده استفاده کنید، رفت‌وآمدهایتان هم به مغازه برای خرید کود کمتر می‌شود.

11- قرض بگیرید، قرض بدهید، اجاره کنید و سهیم شوید.

اگر شما و همسایه‌تان هر دو باغبانی خود را می‌کنید آیا هر دو نیاز به ماشین چمن‌زنی خود دارید؟ می‌توانید یک دستگاه کشتکار، کامیون وانت یا مخلوط کننده‌ی سیمان را وقتی نیاز دارید برای یک یا دو روز اجاره کنید؟

از کتابخانه‌ی عمومی محله‌ی خود استفاده کنید. کتاب، فیلم، موسیقی، مجله و روزنامه امانت بگیرید. بعد آن‌ها را برگردانید تا دیگران هم آن‌ها را سهیم شوند و نسخه‌ی جایگزین برای آن‌ها تولید نشود و شما هم تا ابد چیزی را نگه ندارید.

12- به‌جای تعویض نگه‌داری و تعمیر کنید.

جاروبرقی خود را به این دلیل که خوب کار نمی‌کند دور نیندازید. کیسه‌ی زباله‌اش را بررسی کنید و مطمئن شوید که لوله‌هایش خالی از مواد هستند. اگر نمی‌توانید خودتان آن را تعمیر کنید آن را به یک مغازه ببرید و از آن‌ها کمک بخواهید.

13- چیزهای ماندگار بخرید.

هر زمان که ممکن است محصولی را انتخاب کنید که برای مدت بیشتری از آن استفاده می‌کنید و می‌توانید آن را در صورت نیاز تعمیر کنید. ممکن است در ابتدا کمی بیشتر خرج بردارد اما در آخر در تولید زباله و خرج پول صرفه‌جویی می‌شود.

ماندگاری مربوط به مد هم هست. همیشه ممکن نیست قبل از خریدن بفهمیم چیزی تا چه زمانی مد است. اگرچه معمولاً ممکن است که اجناس ساده و کلاسیکی بخریم که دوست داریم و می‌توانیم در خانه‌ی خود هم برای مدت‌زمانی طولانی بپوشیم.

در اینترنت به دنبال خرید اجناس بادوام باشید. می‌توانید انجمن‌هایی را پیدا کنید که محصولاتی را پیشنهاد می‌دهند که به‌طور خاصی ماندگار هستند، از وسایل روزانه تا چیزهایی که ممکن است حتی توقع آن‌ها را هم نداشته باشید مانند جوراب! اگر دنبال خرید چیزی هستید و مطلبی با آن در اینترنت برای پیشنهاد جنسی پیدا نمی‌کنید می‌توانید خودتان در آن انجمن‌ها سؤالی را در رابطه با موضوع مطرح کنید.

14- دوباره استفاده کنید و بازیافت کنید!