در ۷ مرداد ۱۳۹۷
  • گوشی
  • گوشی اندرویید
  • گوشی دست دوم

از کجا می‌توانیم بفهمیم که آیا گوشی اندروید نو است یا تعمیر شده و دست دوم؟ چه در حال خرید گوشی جدیدی باشید و چه دو گوشی کارکرده (تعمیری) را مبادله کنید، لازم است مراقب گوشی‌هایی کارکرده باشید که قصد انداختن آن‌ها به شما را دارند.

مطالعه نمایید: آیفون دست دوم بخرید اما مراقب باشید

مغازه‌های تعمیراتی، فروشنده‌های خیابانی و سایت‌ها خیلی دوست دارند که به‌جای یک گوشی جدید تازه از کارخانه خارج‌شده  یک گوشی کارکرده یا تعمیر شده به شما بدهند.

چرا؟ واضح است، آن گوشی‌ اندرویید جدید تازه از کارخانه خارج‌شده به علت جدید بودن گران‌تر هستند و برای فروشنده‌ها و مغازه‌ها در مقایسه با مدل‌های تعمیری هزینه‌ی بیشتری در پی دارند.

مطالعه نمایید: بررسی گوشی سامسونگ گلکسی S9

و به این دلیل که بسیاری از وقت‌ها وقتی یک گوشی تعمیری است همه می‌خواهند آن را به شما قالب کنند، تشخیص نو بودن و تعمیری بودن گوشی‌ کار سختی است. خوشبختانه شما دارید این مطلب را می‌خوانید و ما هم قرار است برای شما روش ساده‌ای را شرح دهیم که با کمک آن بتوانید بفهمید که گوشی اندروید شما تعمیر شده یا تازه از کارخانه بیرون آمده است.

گوشی اندرویید

.

روش اول: برای اندرویید نسخه  بالاتر از 4

برای این مدل اندرویید نیاز به نصب اپلیکیشن کمکی می‌باشد.

اپلیکیشن Phone INFO *Samsung* by vndnguyen.  را از پلی استور نصب کنید.

وقتی اپ را باز می‌کنید در تب های مختلف می‌توانید اطلاعات زیادی را در مورد گوشی‌تان مشاهده کنید.

و اما برای اینکه بدانید گوشی شما تعمیری یا نو هست طبق تصویر زیر به منوی اصلی برنامه بروید و گزینه Refurbished Check را انتخاب کنید.

گوشی نو یا کارکرده

پس از انتخاب این گزینه، صفحه ای به شما نمایش داده می شود که نشان می‌دهد گوشی‌تان چه وضعیتی دارد.

گوشی نو یا تعمیری

روش دوم: برای اندرویید نسخه 4 و پایین تر

مرحله 1

روی گوشی خود با انگشت یک ضربه بزنید و شماره‌گیر را باز کنید.

مرحله 2

با استفاده از صفحه‌ی لمسی این کد را بگیرید: ##786# که همان ##RTN# است.

نیازی به فشار دادن شماره‌گیری نیست، خود گوشی باید به‌صورت خودکار به صفحه‌ی RTN وارد شود. از این‌جا روی گزینه‌ی View بزنید.

نکته: اگر این کد کار نکرد به‌جایش *#*#786#*#* بزنید. ستاره‌ها و شماره‌ها باید به ترتیب و درست وارد شوند.

مرحله 3

روی صفحه‌ی RTN پایین بیایید تا به وضعیت Reconditioned برسید. اینجا فقط اعلام دو وضعیت مجاز است.

Yes یعنی تلفن همراه شما مدل تعمیری و بازسازی‌شده است.

No یعنی تبریک! تلفن همراه شما تعمیری نیست. به‌جای آن یک مدل کارخانه‌ای جدید و نو است.

چرا باید برایتان مهم باشد که گوشی‌تان نو است یا تعمیری؟

تعمیری یا بازسازی‌شده به این معنی است که از این گوشی کارکرده و قبلاً استفاده‌شده و احتمالاً آسیب هم دیده و بعد پس داده‌شده، تعمیر شده و سروسامانی به آن داده‌شده تا نو به نظر برسد. در بیشتر موارد این بدین معنی است که گوشی اندرویید دیگر مشکلی ندارد و باید مثل یک مدل جدید کار کند.

اگرچه گاهی اوقات این گوشی‌ها مشکلاتی دارند. گارانتی‌ها هم برای این نوع گوشی‌ها معمولاً به آن خوبی که می‌خواهید نیستند، تازه اگر ضمانتی در کار باشد… کیفیت ساخت هم ممکن است پایین باشد چراکه تعمیرکارها از قطعات مورداستفاده‌ی خودشان و نه قطعات اصلی سازنده استفاده می‌کنند.

گوشی‌های تعمیری معمولاً ارزش کمتری هم دارند و این حالت برای فروختن گوشی استفاده‌شده هم صدق می‌کند. اگر زمانی خواستید گوشی اندرویید خود را در سایتی یا مغازه‌ای بفروشید بدانید که قیمت گوشی‌ای که قطعات اصلی سازنده در آن به‌کاررفته بالاتر از یک گوشی تعمیری یا بازسازی‌شده است.

قبل از خرید گوشی اندرویید یا بعد از دریافت گوشی‌ای که به‌صورت آنلاین خریداری کرده‌اید – اولین کاری که می‌کنید باید این باشد که ببینید قبلاً استفاده شده است یا نه. اگر فروشنده یا سایت نگویند که این‌طور است و شما متوجه شوید که این‌چنین است، می‌توانید گوشی خود را برگردانید و پول خود را کامل بگیرید و شکایت هم بکنید.

برای مثال، اخیراً بعد از تجربه کردن اشکالاتی با گوشی خودم فروشنده را مجبور کردم که گوشی جدید دیگری برای من بفرستد و گوشی‌ای که فرستادند یک مدل تعمیری بود. نیازی نیست که بگویم درنهایت گوشی اصلی و نو را گرفتم.