در ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 • خرید طلا

طلا یک فلز ارزشمند است و به همین خاطر به شکل آب طلا و شکل‌های دیگر در جواهرات و آلیاژها استفاده می شود.

بر اساس معیارهای جهانی، هرفلز که کمتر از ۴۱.۷٪ یا ۱۰ قراط طلا داشته باشد قلابی شناخته می شود.

مطالعه نمایید: تست نقره را چگونه انجام دهیم؟

اگر برایتان سؤال است که آیا طلایی که دارید واقعی است میتوانید خیلی راحت آن را پیش یک جواهرساز ببرید. اما اگر هنوز برای این کار آماده نیستید،‌ می توانید با بررسی طلا و خواص اصلی آن به یک نتیجه حدودی در این مورد برسید. همچنین میتوانید تست حجم یا اسید نیتریک برای دقت بیشتر انجام دهید. چندین  تست انجام دهید و اگر همه آن‌ها مثبت بودند میتوانید با خیال راحت از داشتن طلای اصلی لذت ببرید.

روش اول:‌انجام یک بررسی چشمی

۱. دنبال نشانه یک عدد رسمی روی طلا بگردید.

نشانه یا مشخصه نوشتاری است که به شما می گوید چه میزان طلا در جنس شما نهفته است. این مشخصه اغلب روی ضامن یا درون حلقه حک شده است. روی سکه ها هم این مشخصه حک می‌شود. این عدد از یک تا ۹۹۹ متغیر است یا اینکه از ۰ قراط تا ۲۴ قراط.

 • l از یک ذره‌بین برای تشخیص مشخصه کمک بگیرید. چون ریز هستند و با چشم به سختی خوانده می‌شوند.
 • l قطعات قدیمی جواهر احتمالاً مشخصه واضحی ندارند. برخی موارد این مشخصه به مرور زمان محو می‌شود و در دیگر موارد اصلاً از اول مشخصه ای وجود ندارد.

۲. با استفاده از عدد مشخصه می‌توانید بفهمید چه مقدار طلا در قطعه وجود دارد.

اکثر سکه ها و جواهرات طلای خالص نیستند و بنابراین فلزات دیگری در خود دارند.

 • مقیاس عددی این مشخصه که در اروپا استفاده می‌شود از سیستم قراطی آمریکا راحت‌تر است. برای مثال عدد ۳۷۵ بیانگر میزان طلای ۳۷.۵٪‌است.
 • اینکه عدد چه مقداری نشان می‌دهد بستگی به کشور شما دارد. در آمریکا برای مثال هر چیز ۹ قراطی یا کمتر طلا شناخته نمی‌شود.
 • قطعات قلابی ممکن است مشخصه هایی روی خود داشته باشند تا اصلی جلوه کنند. به همین خاطر به این نکته برای سنجش طلای واقعی اکتفا نکنید مگر اینکه خودتان اطمینان داشته باشید.

۳. دنبال یک حرف یا حروفی باشید که نشاندهده غیر اصل بودن طلا است.

عموما حروف GP GF ی اGEP برای این منظور استفاده میشوند. این حروف بیانگر این هستند که قطعه شما آبطلا است. یعنی طلا است اما طلای حقیقی نیست.

 • GP به معنای آب طلا،‌GF به معنای پر شده با طلا و GEP به معنای طلای اکترو شده است.
 • این مشخصه ها بسته به اینکه مبدأ طلا کجا بوده متفاوت هستند. برای نمونه طلای هندوستان یک مثلث کوچک دارد که بیانگر شورای دولتی مسئول عددگذاری است.

۴. دنبال اثرات رنگ پریدگی باشید.

طلا فلزی نسبتاً نرم است و به همین خاطر آبطلا پس از مدتی کمرنگ می‌شود.  بهترین قسمت برای تشخیص این موضوع حاشیه سکه یا جواهرات است. اگر رنگ دیگری غیر از طلا در این قسمت‌ها مشاهده می‌کنید بدانید که طلای شما طلای واقعی نیست.

 • برای مثال،‌ رنگ نقره ای بیانگر تیتانیوم یا نقره می‌تواند باشد. یا رنگ قرمز بیانگر مس یا برنج

۵. دنبال رنگ پریدگی روی سطح پوستتان در قسمت‌های در تماس با طلا باشید.

طلای خالص به تعریق یا چربی پوست واکنش نشان نمی‌دهد.  به همین دلیل اگر نقاط مشکی یا سبز میبینید حتماً از فلز دیگری هستند.  نقره برای مثال رنگ مشکی بر جای می‌گذارد و مس رنگ سبز. اگر این نشانه‌ها را روی پوست خود میبینید این یعنی طلای شما آنقدر که فکر میکردید اصل نیست.

 • یادتان باشد که اکثر قطعات طلا آلیاژی است طلا و فلزات دیگر هستند . حتی یک قطعه ۱۴ قراطی هم که ۵۸.۳٪‌ طلا دارد میتواند رد روی پوستتان بر جای بگذارد. برای اطمینان از اصل بودن طلا تست های دیگر را هم انجام دهید.

روش دوم:  تست مغناطیس و خواص دیگر

۱. طلا را در شیشه آب بیندازید و ببینید غرق می‌شود یا نه.

شیشه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا هم آب و هم قطعه طلا را نگه دارد.  دمای آب واقعاً اهمیتی ندارد و بنابراین آب ولرم هم خوب است. طلای واقعی چگالی بالایی دارد پس مستقیم به ته ظرف مینشیند.  طلای قلابی بسیار سبک‌تر است و به بالا حرکت می‌کند.

 • طلای واقعی با خیس شدن زنگ نمیزند و اکسیده نمیشود. پس دنبال نشانه‌های رنگ پریدگی در طلای قلابی باشید.

۲. یک آهنربای قوی بالای طلا نگه دارید و ببینید می‌چسبد یا نه.

برای این تست باید یک آهنربای قوی که بتواند حتی آلیاژها رو جذب کند داشته باشید. آهنربا را بالای طلا ببرید و ببینید چطور عکس‌العمل نشان می‌دهد. طلا مغناطیس ندارد و به همین خاطر نشانه قلابی بودن جذب شدن به یک آهنربا است.

 • آهنرباهای عادی آشپزخانه ای کافی نیستند. آهنربای قدرتمند نئودیمیوم گزینه مناسبی است.
 • این تست بدون خطا نیست چون طلای قلابی میتواند با یک فلز غیر مغناطیسی مانند استیل ضد زنگ ساخته شود. همچنین برخی قطعات طلای اصل با فلزات مغناطیسی مانند آهن ساخته می‌شوند.

 ۳. طلا را به یک سرامیک غیر صیغلی بمالید و ببینید ک رد میاندازد یا نه.

اطمینان حاصل کنید که از سرامیک غیر صیقلی استفاده می‌کنید وگرنه نتیجه تست درست از آب در نمی‌آید. قطعه مورد نظر را به سرامیک بکشید تا اینکه خرده ریز هایی از طلا بریزد. اگر رد سیاهی بر جای ماند به معنی غیر اصل بودن طلا است. اما یک رد طلایی به معنای طلای واقعی است.

 • بهتر است از یک کاشی سرامیکی یا طرف غیر صیقلی استفاده کنید.
 • این تست کمی طلا را میتراشد اما آنقدر نیست که قابل تشخیص باشد. در‌واقع از تست های مشابه دیگر شامل اسید بسیار امن تر است.
 • راهی دیگر برای انجام این تست مالیدن کمی کرم پودر روی پوستتان و مالیدن طلا روی آن بعد از خشک شدنش است. طلای قلابی معمولاً به کرم پودر واکنش نشان میدهد و رد سیاه یا سبز بر جای می‌گذارد.

روش سوم: تست چگالی

۱. قطعه خود را با یک ترازو وزن کنید.

اگر یک ترازوی آشپزخانه معمولی دارید طلا را با آن وزن کنید. در غیر این صورت طلاسازان و فروشان این کار را رایگان برایتان انجام می دهند. مطمئن شوید که با مقیاس گرم میسنجید و نه اونس.

۲. یک استوانه مدرج را تا نیمه با آب پر کنید.

استوانه ای را انتحاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد. حتماً باید درجه‌بندی میلی لیتر داشته باشد یا سانتی متر مکعب. اگر چنین استوانه ای ندارید می‌توانید فنجان پیمانه آشپزخانه را استفاده کنید.

 • ویال هایی با تعداد درجه های بالا برای این تست مفید هستند.
 • مقدار آبی که استفاده میکنید آن‌قدر مهم نیست تا وقتی که فضای کافی برای طلا باقی بگذارید.

۳. مقدار اولیه آب درون استوانه را بسنجید.

مقدار آب را اندازه بگیرید. این کار را حتماً انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که ویال روی سطح صافی قرار گرفته باشد تا در اندازه‌گیری دچار اشتباه نشوید.

 • یادتان باشد که مهم نیست ویال درجه‌بندی میلی متر یا سانتی متر مکعب دارد. آن‌ها در‌واقع یک مقیاس هستند.

۴. طلا را درون ویال بیندازید و سطح جدید آب را اندازه‌گیری کنید.

آرام طلا را در استوانه رها کنید تا آبی هدر نرود. دوباره آب را اندازه‌گیری کنید.

 • اندازه دومی را یادداشت کنید. یادتان باشد که این دومین اندازه‌گیری است و نه اولی.

۵. اندازه ها را تفریق کنید تا اختلاف را پیدا کنید.

اندازه ثانویه را از اندازه اولیه آب کم کنید. مقیاس محاسبه میلی متر یا سانتی متر مکعب می‌تواند باشد.

۶. وزن طلا را بر میزان  اختلاف آب تقسیم کنید.

چگالی طلا برابر جرم آن تقسیم بر حجم آن است. پس از محاسبه چگالی،‌ نتیجه را با چگالی استاندارد طلا مقایسه کنید یعنی با ۱۹.۳ g/ml. اگر عدد پیدا شما خیلی فرق داشته باشد احتمال زیاد طلا قلابی است. با این حال یادتان باشد که برخی ترکیبات فلزات در طلای قلابی چگالی مشابه طلای واقعی دارند.

 • برای نمونه، قطعه طلایی دارید که ۳۸ گرم وزن دارد و ۲ میلی لیتر آب را جا به جا میکند. ۳۸ را بر ۲ تقسیم کنید تا ۱۹ گرم بر میلی لیتر به دست آید. این عدد به چگالی طلا خیلی نزدیک است.
 • چگالی استاندارد کمی وابسته به نوع طلایی است که دارید. طلای زرد ۱۴ قراطی ۱۲.۹ تا ۱۳.۶ گرم بر میلی لیتر چگالی دارد. طلای سفید ۱۴ قراطی حدود ۱۴ گرم بر میلی لیتر است.
 • هر نوع قطعه طلای ۲۲ قراطی حدود ۱۷.۷ گرم بر میلی لیتر چگالی دارد.

روش چهار: تست با اسید نیتریک

۱. بسته تست طلا که حاوی اسید مورد نیاز شما است تهیه کنید.

بسته های تست شامل بطری های متفاوتی از اسید نیتریک برای انواع مختلف طلا است. برخی از آن‌ها همچنین شامل یک سنگ مخصوص به نام سنگ لمس هستند که میتوانید با آن کمی از سطح طلا را تراش دهید.

 • این‌گونه بسته ها را میتوانید آنلاین بخرید. همچنین میتوانید از طلافروشی ها محلی نیز تهیه کنید.

۲. کمی از سطح طلا را با یک شی تیز تراش دهید.

محل نامشخص و پنهانی را برای این کار انتخاب کنید مثلاً زیر گیره یا درون حلقه. بعد از آن با یک ابزار تیز روی طلا حکاکی کنید. آنقدر تراش دهید که به زیر لایه بالای طلا برسید.

 • لازمه تست های اسید نیتریک تراش دادن قطعه طلا است. اگر این قطعه ارزش معنوی برایتان دارد بهتر است این کار را به یک طلاساز بسپارید.

۳.قطره ای از اسید نیتریک را روی قسمت تراش داده شده بریزید.

از دستکش لاتکس استفاده کنید و در یک اتاق تهویه مطبوع باشید تا هرگونه اثرات سو این ماده دفع شود. وقتی آماده شدید بطری اسید طلای ۱۸ قراطی را بردارید.  بعد از قرار دادن طلا در یک محفظه استیل ضد زنگ یک قطره از اسید را روی قسمت تراش داده شده بریزید. اگر رنگ آن قسمت سبز شد شک نکنید که طلای شما قلابی است.

 • طلای اصل به اسید واکنش نشان نمیدهد پس طلای شما ممکن است آبطلا باشد یا آلیاژ.
 • رنگ شیری معمولاً نشان دهنده نقره آب کاری شده با طلا است. اگر طلایی رنگ شد نشان دهنده برنج است.

۴. طلا را به سنگ لمسی بکشید تا خلوص آن مشخص شود.

اگر فکر میکنید طلایتان واقعی است آن را به سنگ بکشید تا رده هایی از طلا روی سنگ بر جای بماند. قطراتی از اسید ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ و ۲۲ عیاری به قسمت‌های محتلف سنگ بریزید. بعد از ۲۰ تا ۴۰ ثانیه چک کنید. قسمتی از سنگ را که طلایش به وسیله اسید حل نشده است بیانگر عیار طلایتان است.

 • اسید قدرتش بیشتر می‌شود و به همین خاطر اسیدی که برای ۲۲ عیار استفاده شده از ۱۲ عیار قوی‌تر است. اگر اسید ۱۸ عیاری طلا را حل کرد اما اسید ۱۴ عیاری نه می‌توانید حدس بزنید که قطعه شما حدود ۱۴ عیار است.