وبلاگ شیدو

وبلاگ سایت آگهی های رایگان شیدو

چطور طلای واقعی را تشخیص دهیم

تیر 26, 1398, توسط تیم شیدو, دسته دانستنی های روز, همه مطالب

طلا یک فلز ارزشمند است و به همین خاطر به شکل آب طلا و شکل‌های دیگر در جواهرات و آلیاژها استفاده می شود.

بر اساس معیارهای جهانی، هرفلز که کمتر از ۴۱.۷٪ یا ۱۰ قراط طلا داشته باشد قلابی شناخته می شود.

اگر برایتان سؤال است که آیا طلایی که دارید واقعی است میتوانید خیلی راحت آن را پیش یک جواهرساز ببرید. اما اگر هنوز برای این کار آماده نیستید،‌ می توانید با بررسی طلا و خواص اصلی آن به یک نتیجه حدودی در این مورد برسید. همچنین میتوانید تست حجم یا اسید نیتریک برای دقت بیشتر انجام دهید. چندین  تست انجام دهید و اگر همه آن‌ها مثبت بودند میتوانید با خیال راحت از داشتن طلای اصلی لذت ببرید.

 

روش اول:‌انجام یک بررسی چشمی

 

۱. دنبال نشانه یک عدد رسمی روی طلا بگردید.

نشانه یا مشخصه نوشتاری است که به شما می گوید چه میزان طلا در جنس شما نهفته است. این مشخصه اغلب روی ضامن یا درون حلقه حک شده است. روی سکه ها هم این مشخصه حک می‌شود. این عدد از یک تا ۹۹۹ متغیر است یا اینکه از ۰ قراط تا ۲۴ قراط.

 

۲. با استفاده از عدد مشخصه می‌توانید بفهمید چه مقدار طلا در قطعه وجود دارد.

اکثر سکه ها و جواهرات طلای خالص نیستند و بنابراین فلزات دیگری در خود دارند.

 

 

۳. دنبال یک حرف یا حروفی باشید که نشاندهده غیر اصل بودن طلا است.

عموما حروف GP GF ی اGEP برای این منظور استفاده میشوند. این حروف بیانگر این هستند که قطعه شما آبطلا است. یعنی طلا است اما طلای حقیقی نیست.

 

۴. دنبال اثرات رنگ پریدگی باشید.

طلا فلزی نسبتاً نرم است و به همین خاطر آبطلا پس از مدتی کمرنگ می‌شود.  بهترین قسمت برای تشخیص این موضوع حاشیه سکه یا جواهرات است. اگر رنگ دیگری غیر از طلا در این قسمت‌ها مشاهده می‌کنید بدانید که طلای شما طلای واقعی نیست.

 

۵. دنبال رنگ پریدگی روی سطح پوستتان در قسمت‌های در تماس با طلا باشید.

طلای خالص به تعریق یا چربی پوست واکنش نشان نمی‌دهد.  به همین دلیل اگر نقاط مشکی یا سبز میبینید حتماً از فلز دیگری هستند.  نقره برای مثال رنگ مشکی بر جای می‌گذارد و مس رنگ سبز. اگر این نشانه‌ها را روی پوست خود میبینید این یعنی طلای شما آنقدر که فکر میکردید اصل نیست.

 

روش دوم:  تست مغناطیس و خواص دیگر

 

۱. طلا را در شیشه آب بیندازید و ببینید غرق می‌شود یا نه.

شیشه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا هم آب و هم قطعه طلا را نگه دارد.  دمای آب واقعاً اهمیتی ندارد و بنابراین آب ولرم هم خوب است. طلای واقعی چگالی بالایی دارد پس مستقیم به ته ظرف مینشیند.  طلای قلابی بسیار سبک‌تر است و به بالا حرکت می‌کند.

 

۲. یک آهنربای قوی بالای طلا نگه دارید و ببینید می‌چسبد یا نه.

برای این تست باید یک آهنربای قوی که بتواند حتی آلیاژها رو جذب کند داشته باشید. آهنربا را بالای طلا ببرید و ببینید چطور عکس‌العمل نشان می‌دهد. طلا مغناطیس ندارد و به همین خاطر نشانه قلابی بودن جذب شدن به یک آهنربا است.

 ۳. طلا را به یک سرامیک غیر صیغلی بمالید و ببینید ک رد میاندازد یا نه.

اطمینان حاصل کنید که از سرامیک غیر صیقلی استفاده می‌کنید وگرنه نتیجه تست درست از آب در نمی‌آید. قطعه مورد نظر را به سرامیک بکشید تا اینکه خرده ریز هایی از طلا بریزد. اگر رد سیاهی بر جای ماند به معنی غیر اصل بودن طلا است. اما یک رد طلایی به معنای طلای واقعی است.

 

روش سوم: تست چگالی

 

۱. قطعه خود را با یک ترازو وزن کنید.

اگر یک ترازوی آشپزخانه معمولی دارید طلا را با آن وزن کنید. در غیر این صورت طلاسازان و فروشان این کار را رایگان برایتان انجام می دهند. مطمئن شوید که با مقیاس گرم میسنجید و نه اونس.

 

۲. یک استوانه مدرج را تا نیمه با آب پر کنید.

استوانه ای را انتحاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد. حتماً باید درجه‌بندی میلی لیتر داشته باشد یا سانتی متر مکعب. اگر چنین استوانه ای ندارید می‌توانید فنجان پیمانه آشپزخانه را استفاده کنید.

 

۳. مقدار اولیه آب درون استوانه را بسنجید.

مقدار آب را اندازه بگیرید. این کار را حتماً انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که ویال روی سطح صافی قرار گرفته باشد تا در اندازه‌گیری دچار اشتباه نشوید.

 

۴. طلا را درون ویال بیندازید و سطح جدید آب را اندازه‌گیری کنید.

آرام طلا را در استوانه رها کنید تا آبی هدر نرود. دوباره آب را اندازه‌گیری کنید.

 

۵. اندازه ها را تفریق کنید تا اختلاف را پیدا کنید.

اندازه ثانویه را از اندازه اولیه آب کم کنید. مقیاس محاسبه میلی متر یا سانتی متر مکعب می‌تواند باشد.

 

۶. وزن طلا را بر میزان  اختلاف آب تقسیم کنید.

چگالی طلا برابر جرم آن تقسیم بر حجم آن است. پس از محاسبه چگالی،‌ نتیجه را با چگالی استاندارد طلا مقایسه کنید یعنی با ۱۹.۳ g/ml. اگر عدد پیدا شما خیلی فرق داشته باشد احتمال زیاد طلا قلابی است. با این حال یادتان باشد که برخی ترکیبات فلزات در طلای قلابی چگالی مشابه طلای واقعی دارند.

 

روش چهار: تست با اسید نیتریک

 

۱. بسته تست طلا که حاوی اسید مورد نیاز شما است تهیه کنید.

بسته های تست شامل بطری های متفاوتی از اسید نیتریک برای انواع مختلف طلا است. برخی از آن‌ها همچنین شامل یک سنگ مخصوص به نام سنگ لمس هستند که میتوانید با آن کمی از سطح طلا را تراش دهید.

 

۲. کمی از سطح طلا را با یک شی تیز تراش دهید.

محل نامشخص و پنهانی را برای این کار انتخاب کنید مثلاً زیر گیره یا درون حلقه. بعد از آن با یک ابزار تیز روی طلا حکاکی کنید. آنقدر تراش دهید که به زیر لایه بالای طلا برسید.

 

۳.قطره ای از اسید نیتریک را روی قسمت تراش داده شده بریزید.

از دستکش لاتکس استفاده کنید و در یک اتاق تهویه مطبوع باشید تا هرگونه اثرات سو این ماده دفع شود. وقتی آماده شدید بطری اسید طلای ۱۸ قراطی را بردارید.  بعد از قرار دادن طلا در یک محفظه استیل ضد زنگ یک قطره از اسید را روی قسمت تراش داده شده بریزید. اگر رنگ آن قسمت سبز شد شک نکنید که طلای شما قلابی است.

 

۴. طلا را به سنگ لمسی بکشید تا خلوص آن مشخص شود.

اگر فکر میکنید طلایتان واقعی است آن را به سنگ بکشید تا رده هایی از طلا روی سنگ بر جای بماند. قطراتی از اسید ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ و ۲۲ عیاری به قسمت‌های محتلف سنگ بریزید. بعد از ۲۰ تا ۴۰ ثانیه چک کنید. قسمتی از سنگ را که طلایش به وسیله اسید حل نشده است بیانگر عیار طلایتان است.

 

 

خب، شما چی فکر می‌کنید؟