در ۷ آذر ۱۳۹۷
  • خرید
  • خرید کامپیوتر
  • سخت افزار
  • کامیپوتر

خرید کامپیوتر جدید، کار آسانی نیست و با توجه به قیمت‌های سرسام‌آور این روزهای بازار، همه می‌خواهند از خریدشان مطمئن باشند و پولشان را برای خرید وسیله‌ای که پس از مدت کوتاهی از کار می‌افتد، هدر ندهند. کامپیوترهای مختلف، می‌توانند بسیار با هم متفاوت باشند و اگر به اندازه‌ی کافی با سخت‌افزارها آشنایی نداشته باشید به‌سختی می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را تشخیص دهید.

مطالعه نمایید: قبل از خرید لپتاپ دست‌دوم به این نکات توجه کنید

البته کاربران مختلف هم استفاده‌های یکسانی از کامپیوترهای خود ندارد. پس ازآنجایی‌که از تمام قابلیت‌های یک کامپیوتر استفاده نمی‌کنیم، نیازی نیست پول گزافی را برای خرید کامپیوتری با تمام امکانات بپردازیم.
این مطلب شما را در درک بهتر کاربرد اجزای مختلف یک کامپیوتر ، خریدی مطمئن‌تر و اولویت‌بندی بهتر یاری خواهد کرد. به‌این‌ترتیب بدون اتلاف هزینه‌ی اضافی، کامپیوتری متناسب با نیازهایتان خواهید داشت.

کامپیوتر خانگی یا لپتاپ؟

خرید کامپیوتر جدید

احتمالا این یکی از ساده‌ترین سوالاتی است که با آن برخورد می‌کنید و پاسخ آن تاثیر زیادی در هزینه‌‌های شما، مخصوصا هزینه‌های جانبی و پس از خرید دارد.

درکل از بین لپتاپ و کامپیوتر خانگی با ویژگی‌های یکسان، خرید کامپیوتر خانگی به‌صرفه‌تر است. البته از آن‌جایی‌که لپتاپ فضای کمتری را اشغال می‌کند، ممکن است ظاهرا به کامپیوترهای خانگی ارجحیت داشته باشد، ولی فشردگی اجزای لپتاپ در ابعاد کوچکتر و نیاز آن به باتری، قیمتش را بالاتر می‌برد.

اگر سیستمی ثابت مدنظر شماست و نیازی به حمل دستگاه با خود ندارید، می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای کمتر دستگاهی با کارایی بالا بخرید.

از دیگر مزایای کامپیوترهای خانگی این است که خنک نگه داشتن آن‌ها کار سختی نیست، پس می‌توانند طول عمر بیشتر داشته باشند. علاوه‌براین تعویض قطعات و ارتقای کامپیوترهای خانگی آسان‌تر است، اینگونه دستگاه شما از پیشرفت روزافزون دنیای دیجیتال عقب نخواهد ماند.

اگر اغلب نیاز دارید که دستگاهتان را با خود حمل کنید، طبیعتا باید لپتاپ بخرید. ولی اگر نیاز اساسی به جابه‌جا کردن دستگاهتان ندارید و نیازهایتان در حد استفاده از مرورگرها یا برنامه‌ی word است، خرید تبلت یا نت‌بوک به-صرفه‌تر خواهد بود و می‌توانید بخشی از پولی که برای خرید لپتاب یا کامپیوتر خانگی کنار گذاشته‌اید را پس‌انداز کنید. به خاطر داشته باشید که اگر کامپیوتر خانگی بخرید به مانیتور هم نیاز دارید.

توجه داشته باشید که اگر از لپتاپ‌تان برای کار استفاده می‌کنید لپتاپی با صفحه‌نمایش مات، که درخشندگی کمتری دارد و چشم‌ را اذیت نمی‌کند، تهیه کنید. ولی اگر فقط برای تماشای فیلم یا ذخیره‌ی عکس از لپتاپ استفاده می‌کنید، صفحه‌نمایش ال‌سی‌دی براق هم کارتان را راه می‌اندازد.

 پردازشگر چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

پردازنده کامپیوتر

پردازشگر را می‌توان در یک کلمه، به عنوان مغز دستگاه تعریف کرد. اگر کامپیوتری باسرعت بالا می‌خواهید که برنامه‌ها را در یک فلش بوت کند و وقت‌تان را با پایین بودن سرعتش در باز کردن برنامه‌ها و اجرای عملیات مختلف هدر ندهد باید قوی‌ترین پردازشگر موجود را بخرید. برای این کار تنها کافیست اطلاعات کافی درباره‌ی پردازشگرهای مختلف داشته باشید.

ساده‌ترین و مختصرترین اطلاعات هر پردازشگر، با تعداد هسته‌ها و سرعت آن، که بر حسب گیگاهرتز نشان داده می‌شود، مشخص می‌شود. سرعت پردازشگر، مقدار اطلاعاتی که در مدت زمانی خاص می‌تواند پردازش کند را نشان می‌دهد.

پس هر چه این عدد بزرگتر باشد بهتر است. افزایش تعداد هسته‌ها رابطه‌ی مستقیم با سرعت پردازشگر دارد. به عنوان مثال پردازشگر یک‌هسته‌ای 2 گیگاهرتزی، سرعت کمتری از پردازشگر دوهسته‌ای یا چهارهسته‌ای دوگیگاهرتزی دارد.

همچنین افزایش تعداد هسته‌ها قابلیت اجرای همزمان عملیات مختلف را به دستگاه می‌دهد. به این صورت که هر هسته وظیفه‌ی اجرای عملیات خاصی را برعهده می‌گیرد. اگر معمولا به اجرای همزمان برنامه‌های مختلف نیازی ندارید، دستگاهی یک یا دوهسته‌ای برای شما کافیست. پس هزینه‌ی مازادی را برای خرید دستگاهی قدرتمندتر نپردازید.

فراموش نکنید که هنگام خرید درباره‌ی تعداد هسته‌ها و سرعت دستگاه سوال کنید. ممکن است دو کامپیوتر هر دو دارای یک تراشه‌ی Intel I5 باشند، ولی انواع مختلفی داشته باشند که تعداد هسته‌ها و سرعت، آن‌ها را از متمایز می‌کند.

اگر دنبال دستگاهی با سرعت بسیار بالایی هستید، در اینترنت و بازار CPU-های مختلف را مقایسه کنید تا مطمئن شوید که بهترین CPU و حافظه‌ی داخلی را انتخاب می‌کنید. همچنین بررسی اندازه‌ی حافظه‌ی موقت یا Cash Memory را فراموش نکنید. هر چه این حافظه بزرگتر باشد، بهتر است. علاوه-براین، درباره‌ی تعداد برنامه‌هایی که هسته‌ی دستگاه، در آن واحد پردازش می‌کند هم پرس‌وجو کنید.

 حافظه‌ی در دسترس (RAM)

حافظه در دسترس

مقدار حافظه‌ی در دسترس یا ،RAM مانند تعداد هسته‌ها، بر سرعت دستگاه و قابلیت اجرای همزمان عملیات مختلف، تاثیرگذار است. RAM اساسا شکل کوچک‌تر و سریع‌تری از حافظه‌ی دستگاه است.

امروزه ظرفیت بیشتر RAM‌ها با واحد گیگابایت اندازه‌گیری می‌شوند و در اغلب موارد هرچه عدد این بزرگتر باشد بهتر است.

چراکه اینگونه، اطلاعات بیشتری در دسترس کامپیوتر قرار دارد و نیازی به جستجو در درایوهای دیگر نخواهد بود. RAM ظرفیت ذخیره‌ی اطلاعات زیادی را دارد. پس داشتن چند RAM برای اجرای همزمان عملیات مختلف، می‌تواند مفید باشد. همچنین اگر در مرورگرهای زیادی همزمان جست‌وجو می‌کنید، RAM کارتان را راحت‌تر خواهد کرد.

علاوه‌بر ظرفیت RAM سرعت آن هم حائز اهمیت است. اگر ویژگی‌های RAM دستگاه شما با DDR2-800 نشان داده شده باشد، طبیعتا متوجه خواهید شد که سرعت آن از RAM دیگری با نشان DDR2-400، بالاتر است. پس عدد پایانی در این علائم گویای این است که RAM در هر ثانیه با چه سرعتی توانایی انتقال اطلاعات را دارد. البته سرعت RAM به سرعت مادربورد شما بستگی دارد.

پس اگر RAM دستگاهتان را جداگانه تهیه می‌کنید، سرعت مادربوردتان را در نظر داشته باشید و دقت کنید که سرعت RAM شما از آن بیشتر یا کمتر نباشد. اینگونه نه هزینه‌ی اضافی پرداخت می‌کنید نه به مادربوردتان فشار می‌آید.

یکی دیگر از علائمی که دانستن آن درباره‌ی RAM به کارتان می‌آید، PC3-8500 است. عدد پایانی در این علامت، نشانگر حجم اطلاعاتی است که RAM در هر ثانیه جابه‌جا می‌کند. هر چه این عدد بزرگتر باشد بهتر است. در مثال مذکور، RAM 8500 مگابایت را در هر ثانیه جابه‌جا می‌کند.

 انتخاب هارد‌ کامپیوتر کار سختی نیست.

حافظه اصلی هارد

هر کامپیوتری به فضایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات نیاز دارد. اگرچه بخشی از این مسئولیت توسط RAM انجام می‌شود ولی بیشترین بخش آن برعهده‌ی هارد دستگاه است. هنگام انتخاب هارد دانستن چند نکته‌ی ساده کفایت می‌کند. ولی باز هم همه چیز به نحوه‌ی استفاده‌ی شما از کامپیوترتان برمی‌گردد.

اگر قصد خرید تجهیزات جانبی کامپیوتر را ندارید هاردی با بیشترین ظرفیت (برحسب گیگابایت یا ترابایت) انتخاب کنید.

چنین هاردی فضای کافی برای ذخیره‌سازی تمام فایل‌ها و برنامه‌های شما دارد. اگر نمی‌خواهید برنامه‌ یا اطلاعات زیادی در دستگاه خود نصب و ذخیره کنید، می‌توانید هاردی کم‌حجم-تر بخرید و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. اگر دنبال هارد کوچک ولی پرسرعتی هستید و از پس هزینه‌ی خرید آن برمی‌آیید دیسک حالت جامد می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد.

علاوه بر ظرفیت هارد، سرعت آن هم حائز اهمیت است. طبیعتا هرچه سرعت هارد بیشتر باشد، اطلاعات در آن سریع‌تر پردازش می‌شوند.

پس هاردی با سرعت 7200rpm به هاردی با سرعت 5400rpm ارجحیت دارد. اگر برنامه‌های زیادی روی کامپیوتر خود نصب نکنید و اطلاعات‌تان را در حافظه‌ی خارجی ذخیره کنید، می‌توانید با خرید دیسک حالت جامد و پرسرعت، دستگاهتان را قدرتمند نگه دارید و فایل‌های صوتی و تصویری را از طریق USB با کیفیت بالایی مشاهده کنید. علاوه‌بر همه‌ی این‌ها باید به سرعت انتقال داده هم توجه کنید. هرچه سرعت انتقال داده بالاتر باشد بهتر است.

 لوازم جانبی کامپیوتر  را در نظر بگیرید.


لوازم جانبی کامپیوتر شما باید مطابق نیازهایتان باشد. پس سعی کنید لوازم جانبی موردنیازتان را به تعداد کافی تهیه کنید.

ممکن است به 10 USB نیاز داشته باشید ولی DVDدرایو اصلا به کارتان نیاید. یا به نقاط اتصال کافی برای وصل کردن گیتار به دستگاهتان نیاز داشته باشید.یا حتی ممکن است تمام کارهایتان را آنلاین انجام دهید و فقط برایتان مهم باشد که دستگاهتان پورت‌های کمی داشته باشد تا اگر نوشیدنی روی آن ریخت خراب نشود.

خوشبختانه موارد معین و استانداردی برای لوازم جانبی اکثر کامپیوترها وجود دارد. این موارد شامل موس،‌ کیبورد، هارد و مانیتور می‌شوند.

USB: ورژن جدیدی از USB که USB 3.0 نام دارد، سریع‌‌تر از ورژن‌های قبلی است. ولی جدیدترین USB موجود در بازار، USB نوع C است که سرعت انتقال داده‌ی بالا و توان انتقال جریان کافی برای شارژ کردن لپتاپ دارد.

درنهایت USB نوع C به‌خودی‌خود نوعی تکنولوژی است که می‌توانید آن را به تمام دستگاه‌هایتان وصل کنید و می‌تواند در لیست لوازم جانبی کامپیوتر جدید شما قرار بگیرد ولی از برندهای قدیمی که می‌توانند سیستم مدرن شما را خراب کنند استفاده نکنید.

اگر به جابه‌جا کردن اطلاعات زیادی نیاز دارید، اطمینان حاصل کنید که USB یا شبکه‌ی بی‌سیم شما سرعت بالایی دارد. به منظور داشتن جایگزینی برای خروجی‌های اصلی، مثل سی‌دی درایو یا هارددیسک، کامپیوتر با پورت eSATA تهیه کنید. اینگونه می‌توانید تجهیزات جانبی دستگاه را با سرعت انتقال بالایی به کامپیوتر خود وصل کنید.

HDMI: اگر برای سرگرمی از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید، احتمالا به رابط HDMI نیاز پیدا می‌کنید. HDMI به شما این امکان را می‌دهد که لپتاپتان را به تلوزیون‌های مدرن وصل کنید و باکیفیت بالاتری بازی کنید. همچنین می‌توانید از طریق اتصال آن به لپتاپ، موسیقی‌ها را با صدای بلندتری اجرا کنید.

SD کارت: اگر سروکارتان با عکاسی است، با SD کارت می‌توانید فایل‌ها را از دوربین‌ عکاسی به لپتاپتان انتقال دهید. در کامپیوترهایی که هارد کم‌حجمی دارند، SD کارت می‌تواند اندکی به حافظه‌ی دستگاه اضافه کند. همچنین برای کاربرانی که سرعت برای آن‌ها حیاتی است، SD کارت سرعت سیستم را افزایش می‌دهد.

وای‌فای: اگر می‌خواهید هر جا می‌روید به اینترنت آن‌جا وصل شوید و این اتصالات به‌صورت بی‌سیم باشد، می‌توانید دستگاهی با قابلیت اتصال به وای‌فای تهیه کنید. اگر از لپتاپ استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از کابل Ethernet مستقیم، بدون نیاز به هیچ سیمی به‌راحتی به اینترنت وصل شوید.

بلوتوث: علاوه بر اتصال به وای‌فای، بلوتوث هم می‌تواند یکی دیگر از قابلیت-های کامپیوترها باشد. اگر دستگاه شما مجهز به بلوتوث باشد، تقریبا تمام اتصالات شما بی‌سیم خواهد شد. برای انتقال اطلاعات به موبایل‌تان، می-توانید از بلوتوث کمک بگیرید. البته بلوتوث به غیر از ایجاد امکان انتقال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم، ارزش دیگری ندارد. پس پرداخت پول بیشتری برای آن خیلی هم ضروری نیست.

 سیستم‌عامل دستگاه


خیلی کوتاه و مختصر می‌توان توصیه کرد که سیستم‌عاملی انتخاب کنید که با آن راحت و آشنا هستید. چراکه آشنایی با سیستم‌عامل جدید، کار آسانی نیست. مگراینکه از قبل کمی مقدمه و آمادگی داشته باشید. پس مثلا اگر با لینوکس آشنایی دارید، دنبال سیستم‌عامل دیگری نباشید.

اگر دنبال سیستم عاملی هستید که کار کردن با آن راحت‌ باشد و پیش-فرض‌های ثابتی داشته باشد، Mac می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد.

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری روی اصول دستگاه خود داشته باشید، سیستم‌عامل ویندوز برای شما بهتر است. در کل اگر با سیستم‌عامل خود راحت هستید، تغییرش ندهید.

البته لازم به ذکر است که تمام برنامه‌ها برای همه‌ی سیستم‌عامل‌ها قابل اجرا نیستند. پس با توجه به برنامه‌هایی که نیاز دارید، ممکن است وادار به تغییر سیستم‌عامل خود شوید.

 گرافیک دستگاه


امروزه سازندگان کامپیوتر، کارت گرافیک AMD و NVDIA را به دستگاه‌ها اضافه کرده‌اند. پس استیکرهای بیشتری در دستگاه‌های امروزی قابل اجرا هستند.

این قابلیت جدید، بسیار گسترده و به‌سختی قابل توضیح است.
برای مقایسه‌ی گرافیک دو دستگاه، دانستن معنی دو اصطلاح یکپارچه (integrated) و اختصاصی شده (dedicated) ضروری است.

کارت گرافیک یکپارچه، در پردازشگر کامپیوتر تعبیه شده و متکی به حافظه‌ی دستگاه است پس قدرت گرافیکی کمتری دارد. کارت گرافیک اختصاصی شده، پردازشگر و حافظه‌ی مخصوص به خودش را دارد. پس توان گرافیکی‌اش بالاتر است. البته کارت گرافیک‌های یکپارچه‌ی نسل جدید، از انواع اختصاصی شده‌ی قدیمی بهتر هستند.

اگر می‌خواهید ویژگی‌های یک کارت گرافیک را بررسی کنید، باید سراغ پردازشگر و حافظه‌ی آن بروید. در مورد کارت گرافیک هم هرچه سرعت و ظرفیت حافظه بیشتر باشد، بهتر است چراکه بارگذاری گرافیکی سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌شود.

اینگونه دستگاه شما ویژگی‌های بصری فوق‌العاده-ای خواهد داشت. درمورد پردازشگر کارت گرافیک، می‌توانید جزئیاتی از جمله سرعت و تعداد هسته‌ها را مورد بررسی قرار دهید. ولی دست‌آخر بهتر است، قدرت گرافیکی دستگاه موردنظرتان که روی آن درج شده است را بررسی کنید.

 بازی‌های کامپیوتری


برای اجرای بازی‌هایی که گرافیک بالایی دارند، به دستگاهی با قدرت نمایش بالا نیاز دارید. بازی‌های نسل جدید، فضای زیادی اشغال می‌کنند. پس اگر قصد دارید بیش از یک بازی روی دستگاه خود نصب کنید، باید هاردی با حجم و ظرفیت بالا تهیه کنید.

همچنین اجرای بازی‌ها به پردازشگرهای قدرتمندی نیاز دارد. پس باید به پردازشگر دستگاهتان هم اهمیت بدهید. اگر هر بازی را جداگانه اجرا می‌کنید، نیازی به پردازشگری با تعداد هسته‌های بالا نیست. ولی اگر همزمان چندین بازی اجرا می‌کنید، در انتخاب پردازشگر تعداد هسته-ها را هم در نظر بگیرید.

اگر کیفیت پایین تصاویر هنگام اجرای بازی اذیت‌تان می‌کند، کارت گرافیک‌های یکپارچه (integrated) را فراموش کنید و دنبال کارت گرافیک اختصاصی شده (dedicated) باشید. شاید بتوانید با گرافیک متوسط هم کنار بیایید، ولی قطعا گرافیک بالا را ترجیح می‌دهید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که کارت گرافیک شما رم ویدویی (VRAM) کافی دارد. در این مورد هم می‌توانید با کمک گرفتن از اطلاعات مندرج در دفترچه راهنمای دستگاه درخضوص کارت گرافیک، انتخاب بهتری داشته باشید.
اگر سیستم‌عاملی غیر از ویندوز دارید، بهتر است تغییرش دهید. بازی‌هایی برای سیستم‌عامل مک و لینوکس طراحی شده است ولی بیشتر بازی‌های موجود، در ویندوز قابل اجرا هستند. البته ترفندهایی برای اجرای بازی‌های ویندوز در لینوکس و مک وجود دارند.

اگر عاشق بازی‌های کامپیوتری هستید، بهتر است از خرید لپتاپ صرف نظر کنید. همان‌طور که در ابتدا گفته شد، افزودن قابلیت‌های سخت‌افزاری در فضای کوچکی مانند لپتاپ، قیمت آن را بسیار بالا می‌برد و برای اجرای بازی-های مختلف به سخت‌افزارهای پیشرفته‌ای نیاز است. البته لپتاپ‌های زیادی برای اجرای بازی‌های کامپیوتری وجود دارند، ولی بیشتر آن‌ها از کامپیوترهای خانگی بسیار گران‌ترند.

علاوه‌براین مشکل داغ شدن لپتاپ، که برایش بسیار مضر است، را هم باید در نظر گرفت. یکی دیگر از مزایای استفاده از کامپیوترهای خانگی این است که با ارتقای کارت گرافیک و افزودن کارت گرافیک دوم به آن-ها بازی‌های نسل جدید را هم اجرا می‌کنند. یا حتی می‌توانید کنسول یا نت-بوکی ارزان‌تر بخرید.

 قیمت دستگاه


یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خرید کامپیوتر، همانند سایر خریدها، صبوری و دقت است. تکنولوژی به‌سرعت پیشرفت می‌کند.

پس با عجله کردن در خرید، از مدل‌های جدیدتری که ممکن است هم‌قیمت مدل‌های قبلی باشند یا از افت قیمت مدل‌های قدیمی‌تر که ناشی از عرضه‌ی محصولات جدید است، غافل می‌مانید. پس با انتخاب زمان مناسب برای خرید، می-توانید خریدی استثنایی داشته باشید.

سعی کنید از محصولات جدید مطلع باشید. اگر بدانید که برندی خاص هر ساله در چه تاریخی محصولی جدید عرضه می‌کند، می‌توانید مدل‌های قدیمی‌تر را ارزان‌تر بخرید یا اگر پولش را دارید به محصولات جدیدتر فکر کنید!

سخن نهایی


پیگیر اخبار بازار تکنولوژی باشید. با این کار از تخفیف‌ها و اطلاعات جدید دنیای تکنولوژی مطلع می‌شوید و می‌توانید خرید بهتری داشته باشید.

همچنین از هزینه کردن برای خرید کامپیوتری با ویژگی‌های بهتر نترسید چراکه اینگونه تا زمان طولانی از خرید دستگاه‌های جدید بی‌نیاز می‌شوید و دستگاهی با امکانات عالی خواهید داشت. اگر قیمت دستگاه برایتان مهم است، با توجه به قیمت‌های روزافزون بازار، بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

هنگام خرید، از فروشنده بخواهید تا با شما بر سر قیمت راه بیاید. شاید در قیمت اصلی کامپیوتر به شما تخفیف ندهد، ولی می‌توانید برای موس، کیبورد، مانیتور یا هر وسیله‌ی جانبی دیگری که نیاز دارید، تخفیف بگیرید.