در ۲۳ تیر ۱۳۹۷
 • دوربین دست دوم
 • دوربین کارکرده
 • لنز کارکرده
 • چک کردن دوربین

تقریباً تمامی وسیله‌های مربوط به دوربینی که من تا حالا داشته‌ام از قبل استفاده‌شده بودند. گرچه این موضوعی نیست که بتوان به آن افتخار کرد، ولی خودم دوست دارم این‌گونه فکر کنم که یکی دو مورد مهم درباره‌ی لنزها و دوربین‌ها می‌دانم.

مطالعه نمایید: قبل از خرید لپتاپ دست‌دوم به این نکات توجه کنید

به مشکلات معمولی با لنزها برخورده‌ام ولی مطمئن می‌شدم که می‌توانم در صورت بروز مشکل آن‌ها را برگردانم.

علاوه بر این چند لنز و دوربین هم از مردم به‌صورت آنلاین خریداری کرده‌ام که باید گفت تا زمانی که بدانید چه چیزی می‌خرید و بعد از خرید آن را امتحان کنید، مشکلی نخواهید داشت.

چند مورد وجود دارد که همیشه آن‌ها را بررسی می‌کنم و حالا قصد دارم آن‌ها را اینجا بنویسم به امید این‌که برای شما مفید باشند.

چک‌لیست دوربین

امکان ندارد اتفاق خاصی برای یک دوربین DSLR بیفتد که شما نتوانید در عرض چند دقیقه آن را بفهمید مگر بعداً مشکلی برای شاتر آن ایجاد شود.

اولین کاری که وقتی یک دوربین عکاسی را برای خودم می‌گیرم، انجام می‌دهم این است که جایگاه باتری را برای زنگ‌زدگی بررسی می‌کنم. زنگ‌زدگی می‌تواند نشانه‌ای از خیلی مشکلات باشد و اگر می‌خواهید از این دوربین به‌صورت روزانه استفاده کنید بهتر است از خرید دوربینی که این مورد را دارد صرفه نظر کنید.

خرید دوربین دست دوم

حالا، دوربین روشن می‌شود؟ ممکن است بپرسید چرا اول دوربین را روشن نکنم و بعد جایگاه باتری را بررسی کنم؟ بعضی مواقع درهای باتری‌ها سست می‌شوند یا فنرهای باتری‌ها شل می‌شوند و ترجیح می‌دهم اول جایگاه باتری را بررسی کنم تا بعدازآن ببینم که می‌توانم خودم باتری را داخل دوربین بگذارم و تلاش زیاد یا مورد عجیبی دراین‌باره وجود ندارد. باقی فهرست بررسی را به‌صورت زیر به ترتیب می‌نویسم.

 1.  از کارت حافظه‌ی خود استفاده کنید و مطمئن شوید که دوربین با آن کار می‌کند.
 2.  همه‌ی سوراخ‌ها و موارد مشابه را بررسی کنید و به دنبال گیره‌های خم‌شده یا اشیائی باشید که ممکن است داخل آن‌ها گیر کرده باشند.
 3.  لنز دوربین را بررسی کنید (دنبال خط و خش بگردید) و مطمئن شوید که جعبه‌آینه (mirror box) آسیب ندیده باشد (لکه‌ی آب و خاکی نباشد).
 4.  از لنز خود استفاده کنید، آیا دوربین آن را شناسایی می‌کند؟
 5.  آیا شاتر کار می‌کند و صدای معمولی می‌دهد؟
 6.  اگر دوربین می‌تواند چند فریم بر ثانیه را بگیرد، آن عملکرد را امتحان کنید و مطمئن شوید به‌درستی این کار را می‌کند. اگر شاتر در حال از بین رفتن باشد گاهی می‌توان صدای فریم‌ها را شنید که کم‌کم آرام می‌شوند و این روی عکس اثر می‌گذارد.
 7.  آیا تغییر اندازه‌ی دیافراگم یا سرعت شاتر روی عکس‌ها تأثیری دارند؟
 8.  بررسی کنید که تمامی حالت‌ها به همان صورتی که باید کار کنند.
 9.  صفحه‌ی LCD کار می‌کند؟
 10.  اگر با دوربین می‌شود تصاویر و ویدئوها را زنده تماشا کرد، مطمئن شوید که این قابلیت هم سالم است.
 11.  آیا تمامی دکمه‌ها و شماره‌ها کار می‌کند؟
 12.  هاتشو (hotshoe) را بررسی کنید. (ممکن است بسوزند و کار نکنند).
 13.  اگر دوربین فلش ناگهانی هم دارد آن را هم بررسی کنید.
 14.  اگر دوربین از قابلیت فلش IR از راه دور برخوردار است آن را هم بررسی کنید.
 15.  احتمالاً تا همین حالا هم این کار را کرده‌اید و نیازی به گفتن آن نیست اما مطمئن شوید که تنظیم زاویه‌ی دید خوبی (تمیز) دارید و وقتی از فاصله‌سنجی استفاده می‌کنید، عدد واقعاً بسته به‌جایی که مورد هدف است تغییر می‌کند.
 16.  فریمی کاملاً سیاه و یکی دیگر کاملاً سفید بگیرید. آن را در LCD تماشا کنید و دنبال پیکسل‌های مرده روی LCD و حسگرها بگردید.
 17.  عکسی بگیرید، نقطه‌ای را برای فوکوس انتخاب کنید و دکمه‌ی فوکوس خودکار را بزنید و عکس را بگیرید. تصاویر را برگردانید و بررسی کنید که نقطه‌ی فوکوس موردنظر شما وجود دارد. مطمئن شوید که این کار را با لنزی انجام می‌دهید که از قبل به آن اعتماد دارید.
 18.  اگر دوربین چرخ کنترل دیوپتر دارد، مطمئن شوید که کار می‌کند. آن را مخصوص چشم‌های خود تنظیم کنید، فوکوسی را انتخاب کنید و عکسی که فوکوس آن دستی انتخاب‌شده را بگیرید. عکس را دوباره ببینید تا بررسی کنید که فوکوس شما سر جای اصلی خود است.
 19.  اگر گفته شده که دوربین با تمامی لوازم جانبی است مطمئن شوید که همین‌طور است. بسیاری از دفترچه‌های راهنما دقیقاً تمام مواردی را که همراه دوربین هستند را فهرست می‌کنند.
 20.  بررسی کنید که شارژر باتری کار می‌کند.
 21.  این‌یکی بستگی به این دارد که برایتان مهم باشد یا نه ولی مطمئن شوید که آن را معادل قیمت بازار آمریکا می‌خرید. اگر این‌طور نباشد خدماتی که بعداً انتظار آن را دارید روی قیمت خود دوربین خیلی گران‌تر محسوب می‌شوند. البته نمی‌توان این حرف را با قاطعیت زد ولی مطمئن شوید که در حین خرید این مسئله آگاه هستید.

چک‌لیست لنز

 1. به پشت و جلوی لنز نگاه کنید. خط و خشی وجود دارد؟ لنز را جلوی نوری بگیرید و به بازتاب نور نگاه کنید. آیا در پشت آن علامت یا هم‌چین موردی وجود دارد؟
 2. این‌یکی کمی بحث‌برانگیز است ولی لنز را جلوی نور بگیرید و از داخل آن نگاه کنید. آیا گردوغباری داخل آن می‌بینید؟ اگرچه میزانی گردوغبار در همه‌ی لنزها طبیعی است ولی وجود قارچ اصلاً طبیعی نیست. قارچ چیزی است که باعث می‌شود معامله را به هم بزنم چون هیچ‌وقت نمی‌توان به‌صورت کامل آن را پاک کرد مگر از اول لنز را صیقل دهند. گردوغبار چیزی نیست که خیلی به آن اهمیت دهم مگر این‌که فروشنده گفته باشد فقط کمی از آن استفاده کرده و مثل روز اولش است. می‌شود رد فیلم را هم روی لنزهای قدیمی‌تر دید. اگر قرار است که لنزی تمیز باشد، مطمئن شوید که از داخل آن یک دید مات وجود ندارد چراکه ممکن است روی کیفیت عکس تأثیر بگذارد.
 3. دنبال رد فلز برنج بگردید. البته این هم نباید باعث شود تا معامله به هم بخورد اما اگر فروشنده اصرار دارد که جنسش نو است مطمئن شوید که همین‌طور است.
 4. خروجی و ورودی لنز را بررسی کنید. مطمئن شوید که گیره‌ها شل نشده‌اند و به این صورت به نظر نمی‌آیند که انگار کسی به شکلی بد آن را تعمیر کرده است.
 5. لنز را روی دوربینی سوار کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید پایه‌های دوربین و لنز فاصله کمی باهم دارند. همچنین مطمئن شوید که دوربین در هنگام برداشتن لنز یا پایین گرفتن شاتر پیغام هشدار نمی‌دهد.
 6. لنز فوکوس خودکار می‌کند؟ مطمئن شوید درست کار کند.
 7. آیا فوکوس و گرفتن تصاویر نزدیک دارای عملکرد درستی هستند؟
 8. اگر لنز میزان فوکوس خاصی دارد، در پلاستیکش دنبال ترک بگردید. بعد مطمئن شوید که آن میزان با عملکرد اصلی لنز مطابقت دارد. (مثلاً اگر تا میزان بالایی فوکوس کرده‌اید مطمئن شوید که میزان لنز هم همان اندازه را نشان می‌دهد).
 9. از فوکوس خودکار استفاده کنید و نقطه‌ای را برای فوکوس انتخاب کنید؛ عکسی بگیرید. عکس را دوباره ببینید و فوکوس را بررسی کنید. اگر دوربین شما با هر لنز دیگری هم کار می‌کند که رویش سوار کرده‌اید ولی نه این‌یکی، پس مشکلی وجود دارد.
 10. از فوکوس دستی استفاده کنید و مطمئن شوید که این کار آسان صورت می‌گیرد؛ اگر گیر کرد، ممکن است مشکلی داشته باشد. همین اتفاق ممکن است برای زوم کردن هم بیفتد، پس آن قابلیت هم مشکلی دارد.
 11. بررسی کنید که جایگاه‌های فیلترهای مختلف نقطه‌ی صاف‌شده‌ای نداشته باشند و این‌که فیلترها راحت وارد آن‌ها می‌شوند.
 12. اگر لنز IS یا سوئیچ‌های دیگر دارد، مطمئن شوید که این امکانات به‌درستی کار می‌کنند. روی بیشتر لنزهای ثابت‌کننده‌ی تصویر، می‌توانید صدای کار کردن موتور IS را بشنوید.
 13. اگر لنز قرار است دارای قابلیت فوکوس دستی تمام‌وقت باشد، مطمئن شوید که این کار را می‌کند.
 14. با لنز تا بیشترین حد ممکن فوکوس کنید و بعد روی شی‌ء نزدیکی فوکوس کنید. آیا لنز به سرعتی که باید فوکوس خودکار را انجام می‌دهد؟ لنزهای متفاوت سرعت فوکوس خودکار متفاوتی دارند ولی دانستن این‌که چقدر سریع یا چقدر کند این کار را انجام می‌دهند مهم است. اگر خیلی کند است ولی قرار است خیلی سریع باشد پس حتماً مشکلی وجود دارد.
 15. اتصالات لنز را بررسی کنید و مطمئن شوید که درست هستند. درحالی‌که این اتصالات روی لنزهای قدیمی‌تر ممکن است سست باشند می‌توان گفت که عوض کردن آن‌ها به‌خودی‌خود ارزان و راحت است. اگر مشکلی وجود دارد و شما به‌هرحال لنز را می‌خرید مطمئن باشید که می‌توانید جایگزینی برای مشکل پیدا کنید. اگرچه این مشکل خیلی بزرگی نیست ولی متنفرم که از چسب نواری روی لنزی که تازه برایش پول پرداخت کردم استفاده کنم.
 16. وضعیت خارجی لنز را بررسی کنید. اگر لنز قرار است نو باشد، بررسی کنید که نوشتار روی آن در حال پاک شدن نباشند و خراشی روی رنگ نیفتاده باشد.
 17. برای این‌که واقعاً دقت خرید بالای داشته باشید، به پیچ‌هایی نگاه کنید که لنز را سر هم نگه داشته‌اند. حرفه‌ای‌ها از پیچ‌گوشتی‌های مناسب استفاده می‌کنند پس نباید آسیب زیادی روی سر پیچ‌ها وجود داشته باشد. اگر سر پیچ‌های لنز خیلی آسیب دیده باشند یا به لنز نخورند باعث می‌شوند مردد شوم. اگر لنز قرار است نو باشد که اصلاً آن را خریداری نمی‌کنم.
 18. آزمایشی آن را تکان دهید. نه خیلی فقط منظورم این است که لنز را کمی تکان دهید. چیزی می‌لرزد؟ اگر می‌لرزد، چیست و کجاست؟

بیشتر از همه‌ی این‌ها مهم است بدانید قبل از خرید چه خریدی انجام می‌دهید. همه‌ی دستورالعمل‌های دوربین  DSLR باید به‌صورت آنلاین قابل دانلود باشند.

آن‌ها را قبل از خرید دوربین بخوانید تا بدانید از یک دوربین چه می‌خواهید و چه ویژگی‌هایی روی چه دوربین‌هایی وجود دارند. با انتظاری که از شاتر می‌رود آشنا باشید (معمولاً در قسمت مشخصات سازنده پیدایش می‌کنید) و این‌که در صورت خرید دوربینی که خیلی استفاده‌شده، قیمت تعمیر آن چقدر می‌شود. خیلی از سایت‌ها هستند که نقدی درباره‌ی لنزها می‌نویسند.

آن‌ها را بخوانید چراکه آن‌ها معمولاً مشکلات معمول لنزها را فهرست می‌کنند تا به شما کمک کنند در حال خرید لنزهای استفاده‌شده دنبال آن‌ها بگردید. در کل آگاهانه خرید کنید چراکه در این صورت در طولانی‌مدت در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کرده‌اید.