در ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • اتومبیل
 • خودرو

با شروع فصل زمستان بسیاری از جنبه­‌های روزمره­ زندگی پیچیده­‌تر می‌شوند. از اولین باری که در یک صبح پاییزی مجبور می­‌شوید پیش از حرکت سیستم گرمایشی اتومبیل­‌ تان را روشن کنید، احساس خواهید کرد که زندگی کمی کندتر شده است.

مطالعه نمایید: خودروهای دوگانه سوز و هفت چیز که باید برای نگهداری بدانید

آیا می­‌دانستید خرابی اتومبیل در زمستان، عوامل متفاوتی نسبت به خرابی در فصل‌­های دیگر دارد؟ هوای سرد، فشار جدیدی را برای شما و اتومبیل­‌تان ایجاد می­کند. ازاین­‌رو برای کاهش اثرات ناشی از سردی هوا در خرابی اتومبیل، لوازم تجاری زیادی طراحی شده­‌اند.

خبر خوب این­که راه‌­هایی برای کاهش مشکلات احتمالی اتومبیل­‌ها در زمستان وجود دارد، بنابراین می‌­توانید با خیال راحت به دل جاده بزنید. در ادامه رایج‌­ترین مشکلات اتومبیل­‌ها در زمستان و راه­‌حل آن­ها را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه نمایید: مقایسه انواع باتری های قابل شارژ

خرابی اتومبیل در زمستان

 1. خرابی باتری

51 درصد احتمال دارد که باتری اتومبیل شما در طول زمستان خراب شود. خرابی باتری، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. به­‌غیر از هزینه­ تعویض باتری، ممکن است مجبور شوید در روزهای سرد زمستان از اتومبیل­ پیاده شوید و کمی هلش دهید.

بسیاری از ما زمانی برای هل دادن اتومبیل‌مان نداریم، پس برای کاهش احتمال بروز این مشکل از باتری اتومبیل­‌تان مراقبت کنید.

 • چگونه از باتری اتومبیل مراقبت کنیم؟

با انجام کارهایی ساده­، ریسک روبه­‌رو شدن با یک باتری خراب در زمستان به حداقل می‌رسد.

تمیز نگه داشتن فضای اطراف باتری مانع از تشکیل مواد مخرب اطراف آن می‌شود. عواملی مثل استفاده از سیستم تهویه هوا و خاموش نکردن چراغ‌های اتومبیل هم معمولا عمر باتری را کاهش می­‌دهند.

برای کاهش استرس خراب شدن باتری، مخصوصا روزهایی که عجله دارید، همیشه یک راه‌انداز دستی در اتومبیل، گاراژ یا دفترکار خود داشته باشید.

 1. خرابی لاستیک­ها

خرابی لاستیک­ها، یکی از مشکلات احتمالی اتومبیل­ در زمستان است. تغییرات لاستیک­ها در زمستان نسبت به تابستان 36 درصد بیشتر است. لاستیک­ها باید مرتبا چک شوند، چراکه هیچ­‌کس دوست ندارد با لاستیک­‌هایی خراب وسط جاده بماند.

 • چگونه لاستیک‌­هایمان را سالم نگه داریم؟

مراقبت از لاستیک­‌ها، برای حفظ امنیت اتومبیل به اندازه­ کنترل سوخت و راحتی آن اهمیت دارد. مرتبا فشار هوای لاستیک­‌ها را چک کنید تا در زمستان به مشکل نخورید. همچنین تا جایی­‌که می‌­توانید از رانندگی در حاشیه­ جاده و زمین­های ناهموار جلوگیری کنید.

 1. خاموش شدن موتور

27 درصد احتمال می‌­رود که اتومبیل شما در زمستان ناگهان خاموش شود. این استرس­‌زاترین تجربه­‌ای است که برای بیشتر ما اتفاق افتاده است.

 • اگر اتومبیل­‌مان ناگهان خاموش شد چه کار کنیم؟

اگر در حین حرکت ناگهان اتومبیل­‌تان خاموش شد، آن را به محل مناسبی در کنار جاده ببرید. سپس چراغ‌­های خطر را روشن کرده و برای درخواست کمک با کسی تماس بگیرید.

اگر همیشه مطمئن باشید که سوخت کافی دارید، به میزان قابل­‌توجهی از بروز این مشکل جلوگیری می­‌کنید. همچنین برای تنفس موتور، بهتر است فیلتر هوایتان را مرتبا تمیز کنید (این کار ضمن سرویس کردن اتومبیل انجام می­‌شود).

 1. روشن نشدن اتومبیل

روشن نشدن اتومبیل کابوسی است که همیشه وقتی قرار مهمی داریم یا هوا خراب است اتفاق می­‌افتد.

البته این مشکل همیشه اتفاقی نیست، چراکه 18 درصد احتمال دارد اتومبیل در زمستان استارت نخورد.

 • در چنین مواقعی چگونه اتومبیل­مان را روشن کنیم؟

همان­طورکه می‌­دانیم این مشکل ممکن است به­‌دلیل خرابی باتری با مولد باشد. البته سیستم سوخت، موتور، روغن و کاربراتور، همه می‌­توانند تحت تاثیر سردی هوا قرار بگیرند.

چکاپ مرتب اتومبیل، به شما اطمینان می­‌دهد که اتومبیل­تان در وضعیت مساعدی است، به­‌خوبی کار می‌­کند و با سرد شدن هوا دچار مشکل نخواهد شد.

 1. روشن شدن چراغ هشدار موتور

4 درصد از مشکلات قابل ­توجه اتومبیل­ها در زمستان، مربوط به چراغ چک موتور است.

 • اگر چراغ هشدار موتور روشن شد چه کار کنیم؟

چنانچه متوجه روشن شدن چراغ­‌های هشدار موتور شدید، سرعت­تان را کم کنید تا بببنید چراغ­ها خاموش می­‌شوند یا نه. اگر با کاهش سرعت تغییری ایجاد نشد، در مکانی مناسب توقف و اتومبیل­‌تان را خاموش کنید و با خدمات پشتیبانی اتومبیل­‌تان تماس بگیرید. یا در صورت امکان، به نزدیک­‌ترین تعمیرگاه بروید تا اتومبیل توسط متخصص بررسی شود. هرگز از چنین مشکلی ساده رد نشوید و قبل از این­که به مشکلی بزرگتر و هزینه­‌بردارتر تبدیل شود، برایش فکری کنید.