در ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
  • ارز رمزنگاری
  • بیت کوین
  • خرید و فروش ارز
  • سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در ارز رمزنگاری‌شده بدون خطر نیست اما هیچ نوع سرمایه‌گذاری دیگری هم بی‌خطر نخواهد بود. این فهرست از مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در ارز رمزنگاری‌شده (که به‌هیچ‌عنوان فهرست کاملی نیست) می‌تواند به شما کمک کند تا خطرها و پاداش‌های این سرمایه‌گذاری را به‌خوبی بدانید.

مطالعه نمایید: ابزارهای استخراج غیرقانونی ارز دیجیتال COINHIVE, MONERO

مزایا: ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی محبوب، رشد زیادی را از زمان کمی که به وجود آمده‌اند، نشان داده‌اند. بسیاری از مردم درباره‌ی آینده‌ی بیتکوین خوش‌بین هستند و بعضی ارزهای جایگزین دیگر هم به افزایش ارزش خود ادامه می‌دهند و توجه افرادی را که فنی هم نیستند بیشتر و بیشتر به خود جلب می‌کنند.

اخیراً، بیتکوین از مرز 8000 دلار هم گذشت و به نظر نمی‌آید که به این زودی‌ها ارزش خود را از دست دهد. بسیاری از آنالیزورها معتقد هستند که بیتکوین طلای جدید است و حتی پیش‌بینی می‌کنند که ارزش آن تا پنج سال آینده تا 25000 دلار بالا خواهد رفت.

مطالعه نمایید: نگرانی‌های امنیتی و خطرات مربوط به بیت‌کوین

درحالی‌که هیچ‌کس نمی‌تواند آینده‌ی ارزهای رمزنگاری‌شده را پیش‌بینی کند (علی‌رغم این‌که افراد زیادی تلاش می‌کنند این کار را بکنند)، خوش‌بینی زیادی در مورد پتانسیل ارزش این نوع سرمایه‌گذاری‌های جدید وجود دارد.

بازار ارز‌های رمزنگاری‌شده جوان است – اما این حرف به این معنی نیست که همه‌ی اخبار در مورد این بازار بد است.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارز رمزگذاری شده

معایب:

ارزش‌های ارزهای رمزنگاری‌شده به‌شدت نوسان دارند. درحالی‌که مردم درباره‌ی آینده‌ی ارزهای رمزنگاری‌شده خوش‌بین هستند، بازار همچنان بسیار جوان است و قیمت این ارزها می‌تواند در یک روز صدها یا حتی هزاران دلار جابه‌جا شود.

مطالعه نمایید: اپل اپلیکیشن‌های استخراج‌کننده‌ی ارز دیجیتال را روی IOS ممنوع می‌کند تا از کاربران محافظت کند

این تغییرات می‌توانند به دلایل مختلفی روی دهند: اکثراً، این تغییرات وابسته به این امکان هستند که ارزهای رمزنگاری‌شده به چیزی عمومی تبدیل می‌شوند یا نه. چیزهایی مثل خبر بد یا خوب و اطلاعیه‌هایی درباره‌ی ارزهای رمزنگاری‌شده که توسط مسئولان دولتی داده می‌شوند هم می‌توانند اثر زیادی روی قیمت و ارزش این نوع ارزها داشته باشند.

اگرچه هم‌زمان با این‌که بازار بالغ‌تر می‌شود و ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیتکوین عادی‌تر می‌شوند، توقع می‌رود که ارزششان هم کمتر گردد. تا حالا این نوسان‌ها موجب شده تا برخی سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازار دست نگه دارند.

معایب: بیتکوین و دیگر ارزهای رمزنگاری‌شده مانند لایتکوین یا اتر به نظر در یک حباب اقتصادی قرار دارند. برای توضیح باید بدانید که حباب وضعیتی است که دارایی‌ها دارای ارزشی بیش از میزان واقعی خود هستند و قیمت‌ها بر اساس حدسیات افزایش می‌یابند.

اگرچه نکات دقیق و ظریفی در رابطه با ارزهای رمزنگاری‌شده وجود دارد و بسیاری متخصصان بر این باور هستند که آن‌ها اصلاً دارای ارزشی بیش از ارزش واقعی خود نیستند.

اگر من به‌عنوان‌مثال فکر می‌کردم که همه‌ی این‌ها یک حباب اقتصادی است و قرار است ارزهای رمزنگاری‌شده سقوط کنند و ارزش خود را از دست بدهند اصلاً با شما در مورد مزایای آن صحبت می‌کردم؟

مزایا: اگر بیتکوین در حال تجربه‌ی حباب اقتصادی باشد، این لزوماً به این معنی نیست که این حباب یکی از آن حباب‌های سنتی اقتصادی است که قرار است جوری پیش رود که ما بتوانیم یک سقوط سریع در ارزش آن ببینیم. واقعاً چیزی شبیه به حباب داتکام یا ماجرای جنون گل لاله در میان نیست.

درحالی‌که هیچ‌کسی نمی‌تواند آینده‌ی ارزهای رمزنگاری‌شده را با صد در صد دقت پیش‌بینی کند، تا حالا بیتکوین با آن شرایط ترکیدن حباب روبه‌رو نشده است که دیگر موارد مثل داتکام روبه‌رو شدند.

مهم‌تر از این‌ها اگر حبابی در کار باشد، گفتن این حرف که ارزهای رمزنگاری‌شده به شکلی ارزش‌گذاری شده‌اند که از ارزش واقعی خود فراتر بروند کمی شتاب‌زده است.

ارزهای رمزنگاری‌شده باد هوا نیستند. آن‌ها ارزش دارند و فناوری‌ای که ارزهای رمزنگاری‌شده بر اساس آن شکل گرفته‌اند ارزش و مفاهیم بسیاری دارد که نحوه‌ی انجام امور مالی در آینده را تعیین می‌کند.

معایب: ما نمی‌دانیم بیتکوین بعدی چه خواهد بود یا این‌که بیتکوین پرارزش‌ترین ارز رمزنگاری‌شده خواهد ماند یا خیر. امروزه صدها نوع از این کوین‌ها به بازار می‌آیند که برای خرید قابل‌دسترسی هستند اما همه‌ی آن‌ها سودهی بالایی نخواهند داشت.

در مورد ارزهای دولتی این مسئله مطرح است که در هر کشور یک انتخاب وجود دارد. در مورد ارزهای رمزنگاری‌شده خود این تعدد انتخاب می‌تواند ترسناک باشد که کدام‌یک ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

مزایا: به نظر نمی‌آید که ارزهای رمزنگاری‌شده قرار باشد به این زودی‌ها جایی بروند. گرچه اکثر ما هم‌اکنون از ارزهای دولتی برای انجام امور مالی استفاده می‌کنیم.

مردم متوجه این امر می‌شوند که یک دلار چه ارزشی دارد ولی همین حالا همه‌ی مردم این امر را متوجه نمی‌شوند که ارزهای رمزنگاری‌شده چه هستند و یا چطور به کار می‌آیند. بااین‌وجود، برخی کسب‌وکارهای بزرگ همین حالا هم شروع به پذیرفتن بیتکوین به‌عنوان شکلی از پرداخت کرده‌اند که این باعث می‌شود تا بیتکوین به قلمروی واقعیت نزدیک‌تر شود.

احتمال این امر بالاست که ارزهای رمزنگاری‌شده در آینده به شکل معمولی از پرداخت مالی تبدیل شوند و ارزهای رمزنگاری‌شده را به‌جایی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت منطقی تبدیل کنند.

مزایا: هیچ‌کسی نیست که بتواند به شما بگوید شما حق این را ندارید که کیف پس‌اندازی مخصوص ارز رمزنگاری‌شده داشته باشید و همین مرزهای سنتی را در سیستم بانکی تغییر می‌دهد. درحالی‌که ممکن است این امر ناچیز و بی‌اهمیت به نظر برسد، لازم است به یاد داشته باشید که تا 1974 بانک‌ها می‌توانستند به‌صورت قانونی از دادن کارت اعتباری به زن‌ها خودداری کنند یا فقط بر اساس جنسیت آن‌ها میزان اعتبارشان را کم کنند. 97 درصد زنان پاکستانی حسابی در بانک ندارند که یعنی به خدمات مالی مثل پس‌انداز یا حساب‌جاری دسترسی ندارند. به‌طور جهانی، بر اساس بانک جهانی 65 درصد مردها حساب بانکی دارند و در مقابل 58 درصد زن‌ها از این امکان برخوردارند. دسترسی به‌حساب بانکی مشکلی از گذشته نیست.

وقتی زن‌ها – و دیگر جمعیت‌هایی که به‌طور سنتی لیاقتی برایشان قائل نمی‌شوند – درباره‌ی فناوری‌ای بدانند و به آن دسترسی داشته باشند که به آن‌ها اجازه‌ی خرید ارزهای رمزنگاری‌شده را می‌دهد، امکان ایجاد استقلال مالی بسیار بیشتر است.

علاوه بر این مردمی که در کشورهایی زندگی می‌کنند که حکومت مستبدی دارد یا سیستم بانکی ندارند و یا اگر دارند فاسد است، می‌توانند رو به سیستم مالی‌ای بیاورند که از آن دولت‌ها و موسسه‌ها مستقل است. با فناوری لازم مرزهای ورود به این سیستم به حداقل می‌رسند.

هیچ حداقلی برای سپرده‌گذاری وجود ندارد و همان‌طور که گفته شد هیچ‌کس نمی‌تواند سرمایه‌گذاری شما را محدود کند. می‌توانید به سرمایه‌گذاری خود بپردازید و به هر شکلی که می‌خواهید از کیف پول مجازی خود پول بردارید.

مزایا: با در نظر گرفتن مسائلی که پیش‌ازاین ذکر شد، ارزهای رمزنگاری‌شده هم یک نوع ارز مالی هستند و هم یک خیال‌پردازی. این‌که ارزهای رمزنگاری‌شده متمرکز در کشوی نیستند باعث می‌شود تا بتوان آن‌ها را در سراسر جهان یافت.

شاید کسی بگوید این حرکتی است که موجب می‌شود مردم به هم نزدیک‌تر شوند و مردمی که هیچ‌وقت استقلال مالی نداشته‌اند حالا با این ارزها استقلال کسب کنند. اگر از این طریق به آن نگاه کنید این سرمایه‌گذاری می‌تواند چیزی باشد که شما بیش از یک دلیل دارید تا حس خوبی به آن داشته باشید.