در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • اتومبیل خودران
  • ماشین خودران

در دنیای امروزه که ارتباطات بیش‌ازپیش اهمیت پیدا کرده‌اند، به نظر می‌رسد که فناوری چیزی برای افزودن به تقریباً هر صنعتی دارد. همین حرف در مورد حمل‌ونقل هم صدق می‌کند که اتومبیل‌های خودرانش به موضوع جذابی بدل شده‌اند.

مطالعه نمایید: خودروهای دوگانه سوز و هفت چیز که باید برای نگهداری بدانید

ایده‌ی اتومبیلی که خودش را براند چندین سال است که مطرح شده است اما همین اواخر پیشرفت‌ها درزمینه‌ی سیستم‌های شبکه‌ای، ماهواره‌ها و تجهیزات لیزری این رویا را به واقعیت نزدیک کرده‌اند. چندین شرکت سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در رابطه با اتومبیل‌های خودران انجام داده‌ند اما گوگل، آئودی، بی‌ام‌و و هیوندای هنوز در حال انجام آزمایشات خود هستند.

مطالعه نمایید: ۱۰ فناوری برتر اتومبیل‌ در سال ۲۰۱۸

برای مثال در مدل گوگل سیستم هدایتی هوایی لیزری خاصی با ماهواره‌های به‌روز اطلاعاتی هماهنگ می‌شود تا خیلی دقیق در هر وضعیتی اتومبیل را هدایت کند. این پیشرفت‌ها به این معنی هستند که به‌زودی می‌توانیم دفعه‌ی بعدی که از خانه خارج می‌شویم راحت بنشینیم و استراحت کنیم و بگذاریم اتومبیل کارش را بکند.

درحالی‌که اتومبیل‌های خودران پیشرفت‌های بسیاری را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورند، الزامات امنیتی به‌شدت پیچیده هستند و ممکن است چالش‌های بزرگی را برای عرضه‌ی عمومی این اتومبیل‌ها ایجاد کنند.

خودروی خودران

مزایا

تقریباً بدون ایراد

فناوری به‌شدت پیچیده‌ای که پشت اتومبیل‌های خودران است به کامپیوتر اتومبیل این اجازه را می‌دهد تا در هر ثانیه هزاران هزار محاسبه انجام دهد.(چک‌لیست اتومبیل‌ کارکرده و راهنمای خرید)

این محاسبات شامل این می‌شود که اتومبیل چقدر از اشیا فاصله دارد، سرعت فعلی‌اش چقدر است، اتومبیل‌های دیگر در چه وضعیتی هستند، و خود اتومبیل در چه نقطه‌ای از زمین واقع شده است. این محاسبات بی‌نهایت دقیق به‌صورت مجازی ایرادات رانندگی را در بخش آزمایش اتومبیل‌ها حذف کرده‌اند. تنها تصادفات در حال حاضر مربوط به زمانی است که انسان در حال رانندگی می‌باشد.

کاهش تراکم

از آن‌جایی که اتومبیل‌های خودران به‌ندرت درگیر تصادفات می‌شوند توانایی بالایی در کاهش تراکم اتومبیل‌ها دارند چراکه اتومبیل‌های خودران می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و خود همین امر هم نیاز برای وجود علائم ترافیکی را حذف می‌کند. با رانندگی در سرعت کمتر اما به‌طور هم‌زمان توقف‌های کمتر، کنترل ترافیک بهتر منجر به تراکم کمتر می‌شود.

کاهش پریشانی‌های پارک کردن

به این دلیل که اتومبیل‌های خودران فاقد راننده هستند، می‌توانند نگرانی‌های مربوط به پارک اتومبیل را در مناطق شلوغ کاهش دهند. برای مثال یک مسافر می‌تواند از اتومبیل خود خارج شود و اگر جای پارکی موجود نباشد اتومبیل می‌تواند در همان منطقه دور بزند تا مسافر آماده‌ی سوارشدن دوباره به اتومبیل باشد.

چون این نوع اتومبیل‌ها می‌توانند بار ترافیکی را کنترل کنند، خود همین دور زدن‌ها هم تأثیر کمی روی تراکم ترافیکی خواهند داشت. این می‌تواند یک بعد بسیار مفید برای راننده‌ها در مراکز شهری باشد.

امکان طراحی جدید

از آن‌جایی که یک اتومبیل درنهایت ممکن است مانند یک واگن قطار خودران عمل کند، قابلیت طراحی این اتومبیل‌ها بالاست. بدون نیاز به امکانات پیچیده‌ی لازم برای رانندگی، این اتومبیل‌های خودران می‌توانند امکانات جدیدی برای استراحت یا سرگرم ماندن داشته باشند.

فرصت‌های طراحی جدید البته مختص داخل اتومبیل نیستند و اتومبیل‌های خودران به‌زودی ازنظر طراحی خارجی با اتومبیل‌های امروزی تفاوت بسیاری پیدا خواهند کرد.

نهایتاً بعضی از مردم فکر می‌کنند که ممکن است اتومبیل‌ها به اتاق‌های نشیمن پر از فناوری تبدیل شوند که شما در آن‌ها تا رسیدن به مقصد استراحت می‌کنید.

امکان وسایل نقلیه‌ی قدرتمندتر

از آن‌جایی که اتومبیل‌های خودران به راننده نیاز ندارند، متخصصان این توانایی را خواهند داشت تا جاهایی را از نو تنظیم و طراحی کنند که بخش‌های مختلف مکانیکی اتومبیل را شامل می‌شوند. این توانایی می‌تواند به موتورهای تواناتر و قدرتمندتر هم منجر شود. با ایرادات کمتر در رانندگی، اتومبیل درنهایت می‌توانند قادر به پیمودن سرعت بیشتری باشند.

معایب

گران قیمت

اتومبیل‌های خودران بسیار گران هستند چراکه با فناوری روز دنیا طراحی شده‌اند اما این فناوری در حال حاضر به‌شدت گران است. در کل، فناوری هرچه بیشتر در دسترس عموم مردم قرار بگیرد ارزان‌تر می‌شود پس ممکن است اتومبیل‌های خودران هم درنهایت به امکاناتی تبدیل شوند که هرکسی بتواند از خرج هزینه‌هایشان بربیاید.

امکان عملکرد اشتباه فناوری

اگرچه برنامه‌های موفق به ما این امکان را می‌دهند تا کارهای خارق‌العاده انجام دهیم، همیشه امکان نمایان شدن اشتباهاتی وجود دارد. حتی اگر در ابتدا یک اتومبیل خودران بدون ایراد عمل کند، این امکان وجود دارد که برنامه‌ی مسئول هدایت اتومبیل از طرف شرکت سازنده با کدهای معیوب به‌روزرسانی شود.

کدهای معیوب این‌چنینی همان‌هایی هستند که باعث پریشانی ما روی کامپیوتر و گوشی‌های موبایل می‌شوند اما می‌توانند درنهایت در یک اتومبیل خودران منجر به تصادف شوند.

هنوز مجوز ایجاد زیرساختی وجود ندارد

اتومبیل‌های خودران چالشی را هم برای مجوز ایجاد زیرساخت به وجود می‌آورند. شرکت‌ها ادعا می‌کنند که این اتومبیل‌ها ایمن هستند اما تعیین این‌که این اتومبیل‌ها ایمن هستند یا خیر با مؤسسات مردمی مانند مجلس است.

نه‌تنها دفاتر مجوز محلی اتومبیل ما باید مطمئن شوند که این اتومبیل‌ها به همان صورت تبلیغی عمل می‌کنند بلکه این دفاتر باید به راهکارهایی سریع و مؤثر برای کنترل و اجازه‌ی تردد این اتومبیل‌ها برسند. اگر فناوری و اشتیاق ما برای این اتومبیل‌ها از توانایی ما برای تحقیق در مورد آن‌ها جلو بزند، ممکن است امنیت عمومی به خطر بیفتد.

امکان تولید آلودگی بیشتر

درحالی‌که شرکت‌ها به دنبال اتومبیل‌های خودرانی هستند که بتوانند از سوخت پاک استفاده کنند، اگر دسترسی ما به اتومبیل‌های خودران از میزان تعهد ما برای استفاده از انرژی پاک پیشی بگیرد، ممکن است آلودگی بیشتری برای خودمان ایجاد کنیم.

در تئوری پیاده شدن از اتومبیل در مقابل سالن سینما بدون نیاز به پارک کردن آن شاید جالب به نظر برسد اما اگر اتومبیل شما برقی نباشد، این دور زدن‌ها می‌توانند آلودگی بیشتری نسبت به زمانی تولید کنند که شما اتومبیلتان را بی‌حرکت پارک کرده‌اید.

امکان از دست دادن حریم شخصی

درنهایت باید گفت اگرچه شرکت‌های سازنده‌ی این اتومبیل‌ها ادعا می‌کنند که این اتومبیل‌ها تنها دارای مزیت هستند و ایرادی ندارند اما سوارشدن به این اتومبیل‌ها به این معنی است که شخص ثالثی می‌تواند تمامی حرکات شما را زیر نظر بگیرد.

درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها ممکن است برای نفع مصرف‌کنندگانشان از این کار صرف‌نظر کنند، باز هم میزان زیادی از حریم شخصی درخطر است. از آن‌جایی که اتومبیل شما با مراکز اطلاعاتی در ارتباط است افراد یا سازمان‌هایی این توانایی را خواهند داشت که وارد شبکه‌ی اطلاعاتی شما شوند.

در کل اتومبیل‌های خودران این امکان را دارند که به موج صنعتی جدید خارق‌العاده‌ای در آینده‌ی بشریت تبدیل شوند. افزایش تولید، زمان استراحت و احتمالاً کاهش خطر رانندگی این امکان را ایجاد می‌کنند که زندگی‌های همه‌ی ما بهتر شود.اگر اتومبیل‌های خودران پیش از حل ملاحظات امنیتی و مربوط به حریم شخصی در اختیار عموم مردم قرار بگیرند، ممکن است چالش‌های جدیدی را برای مصرف‌کنندگان هم ایجاد کنند. بااین‌حال، اتومبیل‌های خودران استفاده‌های زیادی دارند و خبر از دنیای فناورانه‌ی بزرگ دیگری می‌دهند.

چه عاشقشان باشید و چه از آن‌ها متنفر باشید، اتومبیل خودران ابتکار خارق‌العاده‌ی در حال ظهوری است که همه‌ی ما باید با دقت نظاره‌گر آن باشیم.