در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • خرید لپ تاپ
 • خرید لپ تاپ دست دوم
 • خرید کامپیوتر دست دوم
 • لپ تاپ دست دوم
 • لپ تاپ کارکرده
 • چک کردن لپ تاپ

خرید لپ تاپ دست دوم

همه‌ی افراد قادر نیستند از پس هزینه‌ی خرید یک لپ‌تاپ کاملاً جدید برآیند و گاهی اوقات رفتن به سراغ لپ‌تاپی که کمی استفاده شده است تنها گزینه‌ی پیش‌رو می‌باشد.

مطالعه نمایید: چه وسایلی را دست دوم بخریم

برای کاهش ریسک خریدی نامناسب، در ادامه چند نکته برای مواردی ذکر می‌کنیم که باید قبل از خرج کردن پولتان برای لپ‌تاپ استفاده‌شده بررسی کنید.

مطالعه نمایید: نکاتی که برای خرید دوربین و لنز دست دوم باید بدانید

 1. از نیازهایتان آگاه باشید

قبل از هرگونه خریدی، باید بدانید که لپ‌تاپ را برای چه کاربردی می‌خواهید و دستگاهی را بخرید که احتیاجاتتان را پاسخ دهد. به برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد فکر کنید، به اینکه می‌خواهید وزن لپ‌تاپتان چقدر باشد، عمر باتری چقدر باشد و رم و حافظه به چه میزان باشند.

وقتی لپ‌تاپی پیدا کردید که قصد خرید آن را داشتید برای مدل و سازنده‌ی آن جست‌وجویی کنید و از مشخصات پرینت بگیرید تا مطمئن شوید که آن‌ها با مشخصات محصولی که می‌خواهید بخرید، یکی هستند.

قبل از خرید نقد‌ها و بررسی‌های آنلاین را بخوانید و ببینید مردم درباره‌ی آن لپ‌تاپ چه می‌گویند و عملکرد آن در یک بازه‌ی زمانی طولانی به چه شکلی است.

 1. بدنه‌ی لپ‌تاپ را بررسی کنید

بدون هیچ حرف پیش،بدنه لپتاپ را به صورت کامل بررسی کنید. باید مطمئن شوید که قاب لپ‌تاپ عاری از تِرک و علامت‌های زمین خوردگی است. همچنین ببینید پیچی گم نشده باشد، لولایی نیفتاده باشد و همه‌ی ساختار لپ‌تاپ سر جایشان باشند.

 1. وضعیت نمایشگر را بررسی کنید

قدم مهم بعدی این است که مطمئن شوید صفحه‌ی نمایشگر در وضعیت مطلوبی قرار دارد. به دنبال سوسوزدن، تغییر رنگ، روشنایی و پیکسل‌های بد بگردید.

ویدئویی را باز کنید و ببینید آیا زوایای دید به‌اندازه‌ی کافی عریض هستند یا خیر. قبل از خرید با دیگر لپ‌تاپ‌ها مقایسه‌ای انجام دهید.

 1. صفحه‌کلید و ترک‌پد را بررسی کنید

صفحه‌کلید و حسگر لمسی (Trackpad) بیشتر از بخش‌های دیگر کامپیوتر مورداستفاده قرار می‌گیرند پس ضروری است تا مطمئن شوید که هر بخش به میزان رضایت بخشی کار می‌کنند.

به دنبال کلید‌های خراب بگردید، از کلیدی به کلید دیگر بروید و ببینید که این کار را در هنگام تایپ با صفحه‌کلید راحت انجام می‌دهید یا خیر. اگر اشتباهات زیادی دارید شاید بهتر باشد به سراغ دیگر لپ‌تاپ‌ها بروید.

بررسی کنید که ترک‌پد چه حالت‌هایی را پشتیبانی می‌کند و آن‌ها را امتحان کنید (مانند کشیدن برای زوم کردن، بالا و پایین دوانگشتی، چرخش سه انگشتی، غیره). اگر کلیدهای موس هم وجود دارند مطمئن شوید که فشار دادنشان راحت است.

 1. درگاه‌ها و سی‌دی/دی‌وی‌دی درایو‌ را امتحان کنید

تمامی درگاه‌های USB، ورودی هدفون، درگاه‌های اینترنت، HDMI، کارت حافظه، سی‌دی/دی‌وی‌دی درایو‌ و دیگر مدخل‌ها را بررسی کنید. بسیاری از این‌ها به‌صورت مستقیم به مادربرد متصل هستند که تعویضش می‌تواند گران تمام شود.

 1. اتصال بی‌سیم را بررسی کنید

هیچ‌کس لپ‌تاپی نمی‌خواهد که نتواند به وای‌فای متصل شود پس مطمئن شوید که بی‌دردسر می‌توانید به وای‌فای متصل شوید و از آن استفاده کنید. علاوه بر این بررسی کنید که بلوتوث چگونه کار می‌کند.

 1. وبکم و بلندگو‌ها را بررسی کنید

وبکم اغلب لپ‌تاپ‌ها معمولی است. اما بااین‌حال بهتر است یک وبکم معمولی داشته باشید که کار می‌کند تا این‌که هیچ وبکمی در کار نباشد.

فکر می‌کنم مردم خیلی از بلندگوهای لپ‌تاپ استفاده نمی‌کنند اما هنوز هم فکر خوبی است که ببینید چقدر صدایش بلند می‌شود و این‌که به‌راحتی دچار خفگی یا تغییر آهنگ می‌شود یا نه.

 1. سلامت باتری را بررسی کنید

شاید در اکثر مواقع نتوانید یک بررسی کامل روی سلامت باتری انجام دهید. اما می‌توانید تقریباً بفهمید که باتری چقدر دوام می‌آورد که برای این کار باید به تنظیمات مدیریت نیروی سیستم‌عامل نصب‌شده وارد شوید تا ببینید باتری تا چه میزان شارژ را نگه می‌دارد وضعیت سلامت باتری را بررسی کنید.

علاوه بر این مطمئن شوید که باتری به‌خوبی شارژ می‌شود و زیادی سریع خالی نمی‌شود. در غیر این صورت تخفیف بخواهید تا بتوانید باتری جایگزینی بخرید.

 1. نرم‌افزارها را بررسی کنید

مطمئن شوید که سیستم‌عاملی که از پیش نصب‌شده است اصل است.

گواهی نرم‌افزار را که همراه لپ‌تاپ است بررسی کنید و مطمئن شوید تمامی نکات محصول در دسترستان قرار داده‌شده است.

سی‌دی اصلی نرم‌افزار، سی‌دی بازیابی، درایوها و بک آپ‌ را که همراه لپ‌تاپ هستند از فروشنده بخواهید.

 1. مطمئن شوید که معامله‌ی خوبی نصیبتان شده است

قبل از خرید یک کامپیوتر استفاده‌شده، مطمئن شوید که قیمت گفته‌شده را با قیمت معادل لپ‌تاپ نو مقایسه کنید. اگر می‌خواهید سخت‌افزار را به‌روزرسانی کنید، قیمت‌ها را به‌درستی بررسی کنید که بدانید بهتر است لپ‌تاپ استفاده‌شده بخرید یا مدل نو را خریداری کنید.

جمع‌بندی

خرید لپ‌تاپ استفاده‌شده نباید سخت باشد. با انجام این بررسی‌های ساده می‌توانید تا میزان زیادی از خریدی که موجب پشیمانی شود، اجتناب کنید.

لطفاً بدانید که این موارد ذکرشده تضمین نمی‌کنند که هیچ مشکلی در آینده برای لپ‌تاپ شما پیش نخواهد آمد پس در هنگام خرید مراقب باشید و اگر مشکل بزرگی در لپ‌تاپ دیدید از پس دادن آن نترسید.