در ۵ دی ۱۳۹۷
  • آلاینده­‌های هوا
  • حمل­‌ونقل
  • خودروهای الکتریکی
  • وسایل نقلیه­ عمومی
  • ُآلودگی
  • کربن دی اکسید

در حال حاضر حمل‌ونقل بزرگترین عامل انتشار کربن‌دی‌اکسید در ایالات متحده است. در بسیاری از شهرهای ایالات متحده، اتومبیل‌های شخصی از بزرگترین عوامل آلودگی هوا هستند چراکه میلیونها اتومبیل در سراسر این شهرها وجود دارد.

مطالعه نمایید: راهنمایی برای یک زندگی دوست محیط زیست

برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین کاهش آلودگی هوا، افراد میتوانند به جای استفاده از اتومبیل شخصی با وسایل حمل ونقل عمومی رفت‌وآمد کنند یا حتی دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی را انتخاب کنند.
رانندگی
حمل‌ونقل مدرن، عمدتا وابسته به نفت است و اتومبیل‌های سواری و کامیون‌های سبک (مثل وانتها و مینیوانتها) نیمی از انتشارات گاز کربن‌دی‌اکسید و آلودگی هوا از بخش حمل‌ونقل ایالات متحده را شامل میشوند. سوختن یک گالن بنزین 20 پوند کربن‌دی‌اکسید آزاد میکند و این یعنی هر خودرو به‌طور متوسط، سالانه 6 الی 9 تن CO2 تولید میکند.

مطالعه نمایید: خودروهای دوگانه سوز و هفت چیز که باید برای نگهداری بدانید

به نظر میرسد که با دقت در خرید خودرو میتوان نقش اتومبیل‌های شخصی را در آلودگی هوا کاهش داد. مثلا یک اتومبیل آمریکایی 30 مگاواتی تا پایان عمر متوسط خود، هزینه کمتری برای تامین سوخت، نسبت به اتومبیلی 20 مگاواتی دارد. پس هنگام خرید اتومبیل، اتومبیلی با حداقل آلودگی هوا و حداکثر کارایی در تامین نیازهایتان انتخاب کنید. تنها با تعویض اتومبیل 20 مگاوانی خود با اتومبیلی 25 مگاواتی، سهم شما از انتشار گازهای گلخانهای، 1.7 تن در سال کاهش مییابد.

وسایل نقلیه الکتریکی


وسایل نقلیه الکتریکی، نسبت به وسایل نقلیه‌ای که با بنزین کار میکنند، کربن‌دی‌اکسید کمتری آزاد میکنند. هر دو بخش عمومی و خصوصی، در سراسر جهان در تلاش‌اند تا موانع فروش این دسته از اتومبیل‌ها را از میان بردارند. علاوه‌براین، خودروسازان در رقابت‌اند تا هزینه‌های مربوط به باتری، که بزرگترین هزینه در ساخت وسایل نقلیه الکتریکی به حساب میآید، را کاهش و عمر این باتریها را افزایش دهند. همچنین مدلهای مقرون‌به‌صرفه-تری از این دسته از وسایل نقلیه، مثل خودروهای شاسی‌بلند و مینی‌وانت‌ها را ارائه دهند.
تولید وسایل نقلیه الکتریکی در کشورها، شهرها و مناطق مختلف متفاوت است. اما همه جا این سیاستهای ابتکاری است که مردم را تشویق به خرید این خودروها میکند. به عنوان مثال در کالیفورنیا رانندگانی که از اینگونه خودروها استفاده میکنند اجازه دارند تا از خط ویژه عبور کنند. یا در پورتلند ارگانهای خاصی توانسته اند فروش این دسته از خودروها را به سه برابر بیشتر از متوسط میزان مصرف وسایل نقلیه عمومی برساند.
استفاده از خودروهای الکتریکی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای موثر است و هزینه های جانبی کمتری نسبت به سایر اتومبیل ها به همراه دارد. سوالاتی که درخصوص اینگونه خودروها مطرحاند، عبارتند از:

• کارایی این خودروها در چه حد است؟ در نظر داشته باشید که مدلهای موجود از این دسته خودروها، تا چه اندازه میتوانند از عهده اهدافی مثل حمل محموله یا سفرهای جادهای برآیند. البته مدل های متنوع دیگری که در سالهای آینده تولید می‌شوند، ممکن است این اهداف را نیز پوششدهی کنند.
• رفت وآمدهای معمول شما چگونه است؟ مسافت پیموده شده-ی روزانه خود را نسبت به زمانی که از این خودروها استفاده می‌کنید، مقایسه کنید. بیشتر افراد 32_26 مایل در روز رانندگی میکنند پس این خودروها به خوبی پاسخگوی نیاز آن-هاست. اگر سفرهای طولانی تری دارید، خودروهای الکتریکی هیبریدی، برای شما مناسبتر هستند، ولی باز هم به مکانی برای شارژ خودرو نیاز دارید.
• چگونه میتوان این خودروها را شارژ کرد؟ شارژ کردن بیشتر در خانه یا محل کار انجام میشود. هزینه و ملزومات شارژ کردن در هر دو موقعیت را در نظر بگیرید. همچنین در صورت امکان، شارژ دولتی به صرفه تر است.
• چگونه میتوان اطلاعات قابل اعتمادی درباره‌ی این خودروها کسب کرد؟

رانندگی صحیح


تکنیک های بهینه رانندگی میتواند منجر به انتشار کمتر گاز کربن‌دی اکسید و کاهش هزینه های خودروهای گازوئیلی و کاهش آلودگی هوا شوند. به گفته وزارت انرژی، با شتاب یا ترمزگیری بیش از حد، سوخت بیشتری مصرف میشود و مسافت پیموده شده شما 33 درصد در بزرگراهها و 5 درصد در داخل شهر کاهش مییابد. طبق تحقیقات این وزارت، در چنین وضعیتی پیمودن 5 مایل در ساعت، با 60 مایل در ساعت، برابر خواهد بود و مصرف سوخت 7 درصد افزایش مییابد. پس در شتاب و ترمزگیری متعادل باشید. همچنین از آنجاییکه با مراقبت صحیح از وسایل نقلیه، مصرف سوخت تا 4 درصد کاهش مییابد، معاینه فنی خودرو، تنظیم باد لاستیکها، تعویض روغن و فیلتر هوا را فراموش نکنید.

وسایل حمل‌ونقل عمومی


هر فرد میتواند با استقاده از وسایل نقلیه عمومی به جای اتومبیل شخصی، سالانه 9.738 دلار در هزینه هایش صرفه جویی کند. علاوهبر-این، این کار به مزایای زیست محیطی قابل توجهی منجر میشود. اگر مسافتی که هر روز طی میکنید، 20 مایل باشد، با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، سهم سالانه شما در تولید کربن دی اکسید 4800 پوند کاهش مییابد

خانواده های آمریکایی که در نزدیکی ایستگاه اتوبوس یا خط راه آهن زندگی میکنند، کمترین سهم را در انتشار گاز کربن دی اکسید دارند. چراکه این افراد در مقایسه با خانواده هایی که دسترسی کمتری به وسایل نقلیه عمومی دارند، 4400 مایل کمتر رانندگی میکنند.

جوامعی که سیستم حمل ونقل عمومی پیشرفته تری دارند، سالانه 37 میلیون تن کمتر از سایر کشورها گاز گلخانه ای تولید میکنند. برای ایجاد چنین کاهشی در آزادسازی گازهای گلخانه ای، هر خانواده در واشنگتن، لس آنجلس، آتلانتا و دنور، باید کاملا مصرف برق را متوقف کند. اگر جامعه شما به اندازه کافی وسایل نقلیه عمومی ندارد، خواهان رفع این مشکل باشید و مقامات شهری خود را از اهمیت این موضوع آگاه کنید.

سفرهای هوایی


آیا میدانید که با انتخاب سفرهای هوایی مستقیم، میتوانید سهم خود را در آلودگی هوا کمتر کنید؟ سوخت هواپیما، یک منبع پرانرژی کربن است و فرود آمدن و اوج گرفتن هواپیما بیشترین نقش را در مصرف سوخت آن دارد. طبیعتا هرچه تعداد پروازها بیشتر باشد کربن دی اکسید بیشتری هم آزاد میشود. پس بهتر است پروازهای مستقیم را به پروازهای غیرمستقیم ترجیح دهید.
هرچه هواپیما سنگین تر باشد، سوخت بیشتری مصرف میکند. چمدانها بیشترین وزن هواپیما را تشکیل میدهند، پس هر مسافر میتواند با حمل وسایل کمتر، نقش به‌سزایی در مصرف سوخت هواپیما و آزادسازی کربن‌دی اکسید و آلودگی هوا داشته باشد. در واقع اگر هر یک از مسافران یک جفت کفش یا 1 کیلوگرم بار کمتری با خود حمل کنند، کاهش مصرف سوخت هواپیماها به اندازهی حذف 10500 اتومبیل در سال از شهرها کمتر می-شود.
نوع سفر شما در انتشار کربن دی اکسید و آلودگی هوا موثر است. بنابراین سعی کنید با سفر با قطار یا سایر وسایل حمل ونقل سهم کمتری در ایجاد این مشکلات داشته باشید.

دوچرخه سواری و پیاده روی


دوچرخه سواری و پیاده روی صرفا فعالیتهای تفریحی نیستند، بلکه به کاهش انتشار گازهای گلخانهای، ترافیک و مصرف سوخت و آلودگی هوا کمک میکند..( برای آشنایی با انواع دوچرخه ها این مطلب رامطالعه کنید)

از مزایای دیگر استفاده از دوچرخه و پیاده روی میتوان به کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از حمل و نقل اتومبیل، مانند آلودگی صوتی و تخریب فضاهایی مثل تالابها و سایر زیستگاهها اشاره کرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر، درباره خرید دوچرخه و مسیرهای مناسب برای استفاده از آن، دوچرخه‌فروشیهای محلی میتوانند بهترین راهنما باشند.
با رعایت موارد فوق، میتوانیم به‌نوبه خود نقش بسزایی در کاهش اثرات ناشی از تغییرات آب‌وهوای جهانی داشته باشیم.