در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • بازیافت
  • عایق
  • لامپ های LED
  • کود

«سفر هزار مایلی با اولین قدم شروع میشود.» تائو ته چینگ .  شاید شما می‌خواهید کمک کنید به محیط زیست. شاید هم می‌خواهید پولتان را ذخیره کنید. یا شاید فقط میخواهید سبک زندگی سبز را امتحان کنید. مهم نیست. هر گامی که در جهت موافق محیط زیست بر میدارید کمکی به کل دنیا محسوب میشود.

مطالعه نمایید: سهم خود را در آلودگی هوا کاهش دهید

اگر تازه می‌خواهید شروع کنید و ایده‌هایی برای یک زندگی پردوام می‌خواهید می‌توانید از همینجا شروع کنید.

گام اول: خاموشش کنید.

ذخیره انرژی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در جهت کاهش کربن جوی میتوانید انجام دهید. گذاشتن وسایل برقی روی حالت آماده به کار بی دلیل انرژی بیشتری را مصرف میکند. کامل خاموششان کنید تا تأثیر آن را در قبض برق ببینید!

مطالعه نمایید: ۸ راه ساده برای داشتن کسب و کار سبز (سازگار با محیط زیست)

گام دوم: از فناوری دوستدار محیط زیست بهره ببرید

اگر میخواهید بیشتر از گام قبلی جلو روید مطمئن شوید فناوری ای که استفاده میکنید تا حد امکان مصرف بهینه داشته باشد. بدین شکل در مدت زمانی که دستگاه روشن است انرژی بسیارکمتری استفاده شده که در نهایت باعث پرداخت هزینه کمتر میشود.

گام سوم: به انرژی تجدید پذیر روی آورید

تغییر منبع انرژی خود به مدلی که ۱۰۰٪‌تجدید پذیر است گزینه ای عالی برای دوستداران محیط زیست است. هر کسی میتواند انجامش دهد، تغییر راحت و بدون دردسر است و علاوه بر آن تمام الکتریسیته مصرف شده کاملاً بدون کربن است.

گام چهارم: کمتر گوشت بخورید

دقت در انتخاب خورد و خوراک از مؤثرترین روش‌های سبز بودن است و مصرف کمتر گوشت می‌تواند تأثیر شگرفی داشته باشد. عدم استعمال گوشت قرمز حتی برای دو سه روز در هفته تأثیر بسزایی در کاهش کربن جوی داشته باشد.

دور ریختن غذا

گام پنجم: غذا را هدر ندهید

کفر نعمت از کفت بیرون کند. میدانستید که ۷.۳ میلیون تن غذا سالانه در پادشاهی بریتانیا دور ریخته میشود؟ موضوع فقط دور ریختن پول و غذا نیست، مهم‌تر از همه تولید دی اکسید کربن در گورستان های زباله است.

گام ششم: کود

اگر غذایی که مصرف میکنید از تاریخ مصرف توصیه شده گذشته است بهتر است آن را تبدیل به کود کنید تا اینکه دور بریزید. این کار به غیر از اینکه باعث می‌شود باغچه شما سبز تر و بارور تر شود، کمتر تولید زباله میکند. همچنین چون بی هوازی تجزیه نمیشود از تولید انبوه گاز متان جلوگیری میشود.

بازیافت

گام هفتم: بازیافت کنید

اگر دغدغه سبز بودن دارید احتمالاً همین الان هم این کار را انجام می دهید. اما آیا می‌توان میزان بازیافت را بهبود بخشید؟  تقریباً هر چیزی را میتوانید بازیافت کنید از باتری گرفته تا کاغذ و اتومبیل. قبل از اینکه دور بریزید کمی تأمل کنید بلکه بتوان آن را بازیافت کرد.

پلاستیک

گام هشتم: کمتر پلاستیک استفاده کنید

به نظر می‌آید هرجا نگاه میکنی پلاستیک میبینی. با این حال بیخیال شدن استفاده از پلاستیک آنقدرها هم دشوار نیست. وقتی خرید می‌روید با خود کیسه ای ببرید، برای خرید میوه و سبزیجات از زنبیل استفاده کنید و خرید بسته های پلاستیکی مانند آب معدنی را متوقف کنید.

گام نهم: از لامپ های LED استفاده کنید

این‌گونه لامپ ها نه تنها عمر بیشتری دارند بلکه انرژی بسیار کمتری نیز مصرف میکنند. این به آن معنی است که از برق کمتری استفاده خواهید کرد و کمتر لامپ میخرید یعنی برد برد برای همه! همچنین بسیار متنوع و شکیل هستند.

گام دهم: خانه‌تان را عایق کنید

خانه‌هایی که خوب عایق نشده‌اند بسیار سخت تر گرم می‌شوند وقتی که زمستان می‌شود و به سختی خنک می‌شوند وقتی تابستان میشود. عایق کاری خانه یکی از بهرین راه‌های کمک به محیط زیست است.

گام یازدهم: از پیک استفاده کنید

برای خرید خوار و بار از پیک استفاده کنید. به جای اینکه ۲۰ تا خودرو راه بیفتند تا برای هر خانه خرید کنند یک ون بار همه را توزیع میکند. به علاوه چون خودتان نمیروید خرید کنید احتمال خریدهای اضافه هم کم میشود.

گام دوازدهم:  تعمیرش کنید به جای دور انداختن

تعمیر وسایل از اینکه دورشان بیندازید برای محیط زیست بهتر است ولو اینکه دور انداختن ممکن است برخی اوقات راحت‌تر و ارزان‌تر است. از طریق اینترنت میتوانید به کلی اطلاعات در مورد تعمیر  چیزهای مختلف دست پیدا کنید. و اگر نمیشود تعمیرش کرد شاید بتوان آن را به درد دیگری زد؟

گام سیزدهم: از محصولات شوینده سبز استفاده کنید

بسیاری از محصولات شوینده و پاک کننده دارای مواد شیمیایی هستند که برای محیط زیست مضر هستند.  در واقع،  در معرض این‌گونه شوینده ها قرار گرفتن برای سلامت خود شما هم مضر است. محصولات شوینده سبز از موارد ارگانیک و طبیعی استفاده میکنند که خطر بسیار کمتری برای همه‌کس دارند.

دوچرخه یا وسایل نقلیه عمومی

گام چهاردهم: رانندگی نکنید

اگر میتوانید از خط ۱۱ یا دوچرخه ( برای آشنایی با انواع دوچرخه ها این مقاله را بخوانید) یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید چرا که نه؟  راندن یک وسیله نقلیه متعارف بنزینی برای محیط زیست خوب نیست و به کربن دی اکسید جوی اضافه میکند. وقتی مجبورید که رانندگی کنید حداقل از بابت سلامت فنی خودروی خود مطمئن شوید که خطر کمتری برای محیط زیست داشته باشد.

گام پانزدهم: از مایکروویو استفاده کنید

باورتان شاید نشود که چقدر ماکروویو نسبت به اجاق گازهای سنتی برای محیط زیست بهتر است.

گام شانزدهم: از محصولات تولید داخل استفاده کنید

از البته گرفته تا مواد خوردنی، هر چه چیزهایی که میخرید نزدیک‌تر به شما تولید و خریداری شود کربن کمتری نیز به دلیل حمل و نقل کمتر تولید میشود.

به غیر از این از کالای داخلی نیز حمایت می‌شود که در آینده به قدرت انتخاب بیشتر شما منجر خواهد شد.

گام هفدهم: پرواز نکنید

پرواز با هواپیما یکی از مضرترین چیزها برای محیط زیست است. پرواز از تهران تا اصفهان ۰.۱۵ تن گاز کربن تولید میکند. قطار گزینه بهتر و بسیار امن تری است. ضمن اینکه در مسیر کلی چیزهای دیدنی وجود دارد که با هواپیما نمیتوان دید.

پرورش گیاه و سبزیجات

گام هجدهم: خودتان گیاه پرورش دهید

پرورش گیاه و سبزیجات هم به شما کمک مالی میکند و هم برای محیط زیست خوب است. همچنین کاری لذت بخش است! اگر فضای کافی ندارید میتوانید از باکس های مخصوص استفاده کنید که برای همین کار ساخته شده اند.

گام نوزدهم: درخت بکارید

دوام پذیری اکولوژیک در مبحث زندگی سبز بسیار اهمیت دارد. بدون یک اکوسیستم پایدار همه چیز شروع به زوال میکند. کاشت نهال های جدید به جای درختانی که کنده یا قطع شده‌اند کاری است که بیشتر مردم و شرکت ها لازم است برای حفاظت محیط زیست و بهبود کیفیت هوا انجام دهند.

گام بیستم: در انتخاب وسایل نظافت شخصی دقت کنید

برخی مواد نظافت شخصی دارای پلاستیک هایی به نام میکروبید هستند که به راحتی تجزیه نمیشوند و در آب نفوذ پیدا میکنند و در نهایت در زنجیره غذایی وارد می شوند.  مطمئن شوید که شامپوی بدن خمیر دندان صابون و محصولات دیگر بهداشتی اینگونه پلاستیک ها را ندارند. گذشته از این استفاده از محصولات بهداشتی طبیعی و نه شیمیایی بهترین راه تمیز نگه داشتن خود و محیط زیست می باشد.