در ۷ اسفند ۱۳۹۶
  • قیمت خانه، قیمت ملک، خانه، خرید خانه

قیمت خانه

قیمت خانه را چطور پیش بینی کنیم تا بهترین اقدام برای خرید را داشته باشیم.

عوامل مختلفی بر روند قیمت خانه تاثیرگذارند:

  • نرخ تورم
  • نوسان نرخ سود بانک ها
  • وام مسکن و ازدواج
  • تقاضای مسکن

البته عوامل دیگری نیزدخیل میباشند.

مطالعه نمایید: ۲۴ راه برای اینکه خانه خودتان را ظرف دو روز امن‌تر کنید (خانه هوشمند)

نوسنات ارز و دلار در افزایش قیمت خانه تاثیر چندانی ندارد و تاثیرغیرمستقیم آن زمانی شامل مسکن می شود که ارز به صعودی بالا رود.

از عوامل کنونی که تاثیرمخرب ونامطلوب درشرایط حاکم برمسکن دارند ، سود بالای بانک ها و مسکن های نوسازخالی هستند ، که مانع رونق بازارمسکن می شوند.کاهش سود بانک ها از 18 به 15 درصد یکی از دلایلی است که در افزایش قیمت خانه تاثیر بسزایی دارد .

در مهر سال 96 تعداد خرید و فروش واحد مسکونی نسبت به مهر سال پیش 34.4 درصد افزایش داشته است . همچنین در شهریور  امسال نیز با رشد 9.2 درصد مواجه بوده ایم . در نتیجه روند افزایش قیمت واحد مسکونی برای هر مترمربع زیربنا درمهرماه 0.7 نبست به شهریور بوده .همچنین نسبت به مهر سال پیش 8.7 درصد افزایش داشته است. بنابراین مسکن از حالت رکود خارج شده و رو به رشد بوده و معملات مسکن بیشتر شده است .

با توجه به مطالب گفته شده و همچنین نظرات کارشناسان مسکن ، افزایش قیمت خانه تا عید 97 همگام و همراه با نرخ تورم عمومی می باشد . ولیکن با توجه به اینکه تقاضا برای واحد های با متراژ کم 50 تا 80 متری بیشتر است ، در نتیجه افزایش قیمت در بعضی از مناطق نسبت به تورم بیشترخواهد بود.

پیش بینی می شود در سال 97 افزایش قیمت خانه به صورت زیادی نخواهد بود و بیشتر افراد بر این باورند که افزایش قیمت همرا با افزایش نرخ تورم عمومی می باشد. همچنین افزایش قیمت خانه بگونه ای است که مناسب برای سرمایه گذاری نیست و بیشتر برای مصرف افراد توصیه می شود .