در ۱۸ آبان ۱۳۹۸
  • location
  • لوکیشن
  • مکان یاب

اشتراک‌گذاری مکان راهی ساده اما قدرتمند است که جنبه‌های مثبت بسیاری دارد.

با این حال مانند بیشتر تکنولوژی‌های دیگر، می‌تواند به اشکال مختلف مورد سوء استفاده قرار گیرد. تعداد زیادی از برنامه‌های اشتراک‌گذاری مکان دارای سپر امنیتی حداقلی هستند و حتی برخی از آن‌ها فاقد هرگونه حربه امنیتی هستند و داده‌های کاربران را در فایل‌های ساده نگه داری می‌کنند.

مطالعه نمایید: ۲۴ راه برای اینکه خانه خودتان را ظرف دو روز امن‌تر کنید (خانه هوشمند)

گذشته از آن، برخی از این‌گونه برنامه‌ها مانند مسنجر فیس‌ بوک یا نقشه گوگل، وابسته به شرکت‌های بزرگ اینترنتی هستند که به علت بی‌اهمیت بودن نسبت به حریم خصوصی کاربران بدنام هستند.

اما اگر به طریق درست و به شکلی امن مورد استفاده قرار بگیرند این ویژگی می‌تواند بسیار ارزنده باشد. سناریوهای گوناگونی وجود دارد که در آن‌ها این ویژگی می‌درخشد.

در ادامه نکاتی برای استفاده امن از این ویژگی می‌آید.

بایدها

-تنظیمات حریم خصوصی برنامه‌های مختلف اشتراک‌گذاری مکان را بررسی نمایید.

این کاری است که حتماً باید قبل از نصب این‌گونه برنامه‌ها انجام دهید.

برای فهمیدن میزان امنیت یک برنامه اسم آن را به همراه چند کلمه کلیدی جستجو کنید. کلمات کلیدی مانند : امنیت، رخنه، مشکلات حریم خصوصی و غیره.

اگر نتایج جستجو حاوی موارد مشکوک و نگران کننده نیست می‌توانید به نصب برنامه اقدام کنید. همچنین نظرات کاربران را نیز بررسی کنید چون ممکن است حاوی اطلاعات مهمی باشند.

اشتراک‌گذاری مکان

-دنبال ویژگی اشتراک‌گذاری خودکار بگردید و اینکه آیا برنامه داده‌ها را با شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد.

ویژگی اشتراک‌گذاری خودکار امکان اطلاع دادن خودکار محل دقیق شما به افراد دیگر را فراهم می‌کند. این امکان می‌تواند خطر آفرین باشد و مورد سوء استفاده قرار گیرد.برخی از این برنامه‌ها به طور پیش‌فرض این امکان را فعال می‌کنند.

بنابراین پس از نصب برنامه مورد نظر دنبال همچنین گزینه‌ای باشید و اطمینان حاصل کنید که غیر فعال شده باشد.

گونه‌ای دیگر از این‌گونه برنامه هستند که سعی در ترغیب کاربران به اشتراک مکان خود ندارند ولی آن را با شرکای خود به اشتراک می‌گذارند.

می‌توانید شرط ببندید که فیسبوک داده‌های مکان را با شرکای تبلیغاتی خود به اشتراک می‌گذارد تا کاربران را با تبلیغات بمباران کند. و گوگل را فراموش نکنید که با امکان مکان در برنامه نقشه خود بیشتر و بیشتر داده شخصی شما را جمع آوری می‌کند.

به همین خاطر بهتر است دنبال برنامه‌ای باشید که وابسته به این غول‌های تجاری اینترنتی نباشد.

-شاید همین حالا هم برنامه‌ای نصب کرده باشید که نوعی از سرویس اشتراک‌گذاری را داشته باشد که جوابگوی نیاز شما باشد.

اکثر مردم نیازی به سرویس‌های پیشرفته اشتراک مکان ندارند، سرویس‌هایی مانند زمان‌بندی اشتراک‌گذاری، اشتراک‌گذاری خودکار و قابلیت گروه‌های خصوصی. برنامه‌هایی هستند که این قابلیت‌ها را دارند.

برنامه‌هایی مانند iMessage، سیگنال، تلگرام، وایبر،  و واتساپ  قابلیت اشتراک‌گذاری مکان دارند و به غیر از واتساپ هیچ کدام داده مکان شما را با کسی به اشتراک نمی‌گذارند.

از طرف دیگر واتس اپ را داریم که با وجود امکان کدگذاری سرتاسری در پیام‌ها ،‌ به دلیل اینکه زیر مجموعه فیس بوک به شمار می‌آید می‌تواند داده شما را به فیس بوک بدهد.

اگر برایتان این موضوع اهمیت ندارد می‌توانید از مسنجر فیسبوک، نقشه‌های گوگل استفاده کنید. با تمام بدی که در این خصوص دارند ممکن است روزی به کار آیند.

-مدت زمان اشتراک‌گذاری مکان‌تان را محدود کنید.

قابلیت اشتراک‌گذاری از شبکه GPS و موبایل برای یافتن محل دقیق شما استفاده می‌کند و این موضوع می‌تواند باتری زیادی مصرف کند. پس اطمینان حاصل کنید که قبل از راه‌اندازی این ویژگی زمان آن را محدود کرده باشید.  بیشتر برنامه‌ها البته این امکان را فراهم می‌آورند.

و این چیز خوبی است زیرا در بیشتر مواقع نیاز ما فقط در حد چند دقیقه است.  و از آنجایی که اکثر ما آدم‌های عجولی هستیم بهتر است که این محدودیت را زودتر تنظیم کنید تا یک وقت یادمان نرود و باتری همین‌طور مصرف نشود.

اشتراک‌گذاری مکان

– اشتراک‌گذاری مکان هنگام ملاقات با دوستان بسیار مفید است.

بهترین حالت استفاده از این ویژگی زمان ملاقات با دوستان است.

  • دیگر بد قولی در کار نخواهد بود
  • دیگر نیاز به تماس گرفتن مکرر جهت اطلاع از مکان طرف نیست
  • دیگر نیاز به دنبال هم گشتن‌های طولانی در مکان‌های شلوغ نیست.

آسان است. فقط نیاز به ویژگی اشتراک‌گذاری مکان است و نه اضافات دیگر. و تقریباً هرکسی نوعی از این سرویس را روی گوشی خود دارد.

– زمانی که در جنگل و بیابان تنها هستید این امکان به کمک‌تان می‌آید.

لذت بردن از طبیعت بدون دغدغه اطرافیان و تکنولوژی خیلی خوب است اما به گم شدن و گیر افتادن نمی‌ارزد. بهتر است حداقل این مورد را همراه خود داشته باشید.

برای اشتراک‌گذاری مکان خود دستگاه‌های مخصوص وجود دارد که امکان ردیابی شما را می‌دهند. برخی از آن‌ها فقط نیاز به سیگنال جهانی GPS دارند و تا وقتی در جای خفه و دور از دسترس سیگنال نباشید کار می‌کنند.

اشتراک‌گذاری مکان

-فضاهای باز برای اشتراک‌گذاری مکان عالی هستند.

یادتان باشد، تا زمانی که در فضایی باز هستید و آسمان را می‌بینید دسترسی به GPS دارید. این به آن معنی است که زمانی که بیرون هستید می‌توانید رایگان از امکان ردیابی مکان استفاده کنید. همچنین زمانی در مکانی سربسته مانند کافه هستید هم کار می‌کند اما انتظار کار کردن GPS را در یک ساختمان ۱۲ طبقه یا مکانی مشابه نداشته باشید. بتن ساختمان سیگنال را ضعیف می‌کند.

همچنین فضاهای بزرگ مانند کنسرت‌ها یا استادیوم جاهایی هستند که GPS در آن‌ها خوب جواب می‌دهد. در این‌گونه مکان ها معمولاً استفاده خوبی از این تکنولوژی می‌شود چون افراد همدیگر را ممکن است گم کنند.

– به جای کروکی استفاده کنید!

اگر کسی از اقوام یا آشنایان به دیدن شما می‌آید می‌توانید به جای توضیح دادن نحوه رسیدن به محل اقامت شما یا دادن کروکی، مکان خود را ظرف دو ثانیه با آن‌ها به اشتراک بگذارید. ساده، ارزان و بدون اشتباه!  همچنین دوطرفه است و مخاطب شما هم می‌تواند در صورت گم شدن مکان خود را به اشتراک بگذارد.

 اشتراک‌گذاری مکان

– اگر بچه‌ای دارید مراقب باشید از برنامه اشتراک‌گذاری مکانی که نا امن است استفاده نکند.

برنامه اسنپ چت یکی از برنامه‌های محبوب نوجوانان است و امکان اشتراک‌گذاری مکان با هرکسی را دارد. اشتراک‌گذاری مکان با غریبه‌ها می‌تواند خطر آفرین باشد. پس به فرزندتان طرز درست استفاده از این تکنولوژی را آموزش دهید و نکات ایمنی را به او گوشزد کنید.

اما فقط بدی‌های این تکنولوژی را نگویید بلکه فواید و ویژگی‌های ذکر شده در این مقاله را هم به آنان آموزش دهید.

نبایدها

– نصب برنامه‌های ناشناخته اشتراک‌گذاری مکان

واضح است که این کار اشتباه است.

تعداد زیادی برنامه در این ارتباط وجود دارند که همگی به یک اندازه و به یک شکل در رابطه با امنیت عمل نمی‌کنند. برخی آن‌ها کاملاً ناامن هستند و برخی جاسوسی می‌کنند.

برخی ممکن است داده شما را لو دهند یا با شخص ثالث به اشتراک بگذارند یا اینکه داده شما را به شکل رمزگذاری شده نگه‌داری نکنند. همچنین ممکن است از شما به عنوان هدف تبلیغات استفاده شود.

– دست نزدن به تنظیمات پیش‌فرض

اکثر این‌گونه برنامه‌ها تنظیمات پیش‌فرضی دارند که اجازه کارکرد دائمی اشتراک‌گذاری مکان را بعد از روشن شدن آن می‌دهند.

بهتر است تمام گزینه‌های اشتراک‌گذاری را خاموش کنید و فقط اجازه کارکرد آن را به مدت ۵ الی ده دقیقه بدهید یا اینکه گزینه سؤال از کاربر را انتخاب کنید تا از شما در زمان نیاز سؤال شود.

– دادن مجوز به همه برای دیدن مکان شما

این کار را نکنید!

فعال نگه داشتن این گزینه فراهم کردن راهی راحت برای سارقان است (چون هرکسی با داشتن آن برنامه می‌تواند هر لحظه ببیند شما کجا هستید)! اگر این امکان در برنامه شما وجود دارد یا آن را غیر‌فعال کنید یا اینکه فقط برای اشخاص آشنا و مطمئن روشن کنید.

اشتراک‌گذاری مکان

-همیشه فعال باشد

چیپ GPS یکی از بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های باتری دستگاه است.  پس بهتر است تا از اجرای آن در پس زمینه جلوگیری کنید تا در مصرف باتری صرفه جویی شود.  راهی که بالا پیشنهاد شد را در پیش بگیرید و فقط به مدت محدودی بنا به نیازتان آن را روشن کنید.

– استفاده در فضای بسته

استفاده در فضای بسته همان‌طور که گفته شد به احتمال زیاد کارکردی ندارد و فقط کاری که می‌کند این است که باتری شما را زودتر خالی می‌کند.

البته حالت اشتراک‌گذاری خودکار ممکن است کار کند چون از شبکه تلفن همراه هم استفاده می‌کند. اشتراک‌گذاری دقیق هم ممکن است کار کند در برخی مکان‌ها اما احتمال آن کم است.

اما چیزی که یقین باید داشته باشید این است که در یک برج بلند یا یک ساختمان بلند به احتمال خیلی زیاد کار نخواهد کرد و بهتر است خاموشش کنید.

– استفاده از اشتراک‌گذاری مکان هنگام اتصال به شبکه‌های wi-fi رایگان

و آخرین مورد اما بسیار مهم!

استفاده از این امکان هنگام اتصال به شبکه‌های wi-fi رایگان میتواند دردسر آفرین باشد.

این شبکه‌ها رمزنگاری نشده‌اند و این به آن معنی است که هرکسی که به آن دسترسی داشته باشد و تخصص آن را داشته باشد می‌تواند مکان دیگر اشخاص متصل به آن شبکه را ردیابی کند و داده‌های آن‌ها را هک کند.

این‌گونه شبکه‌ها ذاتاً امن نیستند پس سعی کنید حتی المقدور از آن‌ها استفاده نکنید یا اینکه در هنگام استفاه از آن‌ها داده‌های خصوصی نظیر مکان خود را از طریق آن‌ها انتقال ندهید. همچنین می‌توانید از VPN استفاده کنید تا داده‌های شما از دید نامحرمان محفوظ بماند.

منبع : https://turtler.io/news/location-sharing-tips